Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Herosi

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Herosi | Autor: Charles Kingsley

Wybierz opinię:

PJK

"Herosi", czyli klechdy greckie o bohaterach opowiedział dzieciom swoim Charles Kingsley

 

"Każdy bowiem z nas ma jakieś złote runo do odszukania, jakieś morze nieznane, które przebyć winien, by owo runo odnaleźć, i jakiegoś smoka, którego zabić musi, by je posiąść nareszcie"

 

Dzieci, chodźcie ze mną, pokażę Wam starożytny świat, pełen magii, bogów, herosów i ludzi. Pokażę Wam dobro i zło poprzez czyny Greków, opowiem o niewyobrażalnych podróżach, fascynujących przygodach i strasznych potworach. Poznacie Perseusza, Centaura, Jazona, cyklopy, wtrącę coś o Spartanach, o Sokratesie, o boginiach – tych dobrych, jak i tych złych, tych pięknych i tych szkaradnych. Bohaterowie tych historii walczą z dzikimi ludźmi i jeszcze dzikszymi potworami, sprytnymi bestiami, żeglują po morzach w poszukiwaniu złotego runa, stawiają czoło najgroźniejszym kreaturom i pomagają tym najlepszym.

 

Tak mógłby reklamować swoją powieść Charles Kingsley!

 

"Herosi" Charles'a Kingsleya tym właśnie są – wycieczką po niesamowitej starożytności, którą zapewne znamy ze stron ksiąg Parandowskiego, aczkolwiek wpuszczają do mitologii fascynujący powiew świeżości. Kierowane do dzieci, prezentują nie tylko zwykłe bajki, lecz uczą o podstawowych wartościach; przez pryzmat opowieści o herosach przebija się nauka o życiu, moralności, dobroci. Książka, stanowiąca zbiór krótkich opowiadań zgrupowanych w trzech częściach (Perseusz, Argonauci, Tezeusz), to nie lada gratka także dla rodziców, którzy chcą przeczytać swoim pociechom przed snem coś bardziej ambitnego, niż banalne bajeczki.

 

Opowiada o herosach, którzy są obdarzeni boskimi zdolnościami, dzięki którym mogli przeżywać wspaniałe, choć czasem niebezpieczne, przygody. Sprytni i będący raczej rozpieszczani przez bogów, dzięki licznym podróżom i stoczonym walkom stali się sławni na cały świat. Nie wszyscy jednak dobrze skończyli... Te historie z pewnością mogą nakreślić granicę między dobrem a złem, ale także – między pychą a skromnością.

 

Opowieści Kingsleya są ponadto... nieskończone. W każdej pojawiają się imiona, nazwy, miejsca znane z innych historii, tworzących całą, niezwykle obszerną i bogatą przecież grecką mitologię. Każdy, kto będzie zaciekawiony licznymi dygresjami czy postaciami, których nasi główni bohaterowie spotykają gdzieś po drodze czy w trakcie swojego życia, z pewnością będzie musiał poświęcić gro czasu, by całą wiedzę uzupełnić – a i tak będzie to za mało, by móc ogarnąć cały ten niezwykle kompleksowy świat. Można zatem traktować "Herosów" jako podręcznik czy też ściągawkę, według której można się poruszać po helleńskim świecie jak po sznurku. Każda postać bowiem związana jest z inną, kolejna z jeszcze następną, i tak dalej, et cetera. Dla ciekawskich dzieci to z pewnością łakomy kąsek!

 

Kingsley to urodzony gawędziarz, który zwraca się bezpośrednio do dzieci. To właśnie one są docelowymi czytelnikami "Herosów", choć książka może sprawić dużo przyjemności także tym nieco starszym osobom ;) Pomimo, że narracja istotnie "żyje" na łamach książki i czytając ją ma się wrażenie, że te historie są opowiadane nam i tylko nam, to zastanawiam się, do jakiej grupy wiekowej książka istotnie powinna być kierowana. Język jest fantazyjny, elokwentny, typowy dla baśniowej mitologii; dlatego też sądzę, że "Herosi" są odpowiednie dla dzieci od 8 do 12 lat.

 

Ogromnie polecam tę króciutką książeczkę, która pozwoli dzieciom wejrzeć w cudowny świat greckiej mitologii i, być może, zaszczepi w nich miłość do legend, mitów i baśni. Może wręcz zauroczy historią. Z pewnością nie jest to książka, z której niczego nie można wynieść. Istotną rolę pełnią tu także rysunki – choć skromne, to działające na wyobraźnię i doskonale dopasowane do treści.

 

Jestem bardzo zadowolona z lektury i mam nadzieję, że znajdzie ona wielu czytelników – zarówno tych młodszych, jak i starszych. Polecam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial