Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Mick Jagger

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Mick Jagger | Autor: Billy J. Altman

Wybierz opinię:

PJK

"Mick nigdy nie miał problemu z występami przed publicznością. Bardzo sobie ceni prywatność, nie jest jednak nieśmiały i to naturalny artysta estradowy. Jest najlepszym frontmanem na świecie – a to jest coś"

[Charlie Waits]

 

The Rolling Stones, kultowy, brytyjski zespół rockowy w ubiegłym roku obchodził swoje pięćdziesięciolecie (sic!). A Mick Jagger, wiodący wokalista, gitarzysta, klawiszowiec i perkusista jest z zespołem od samego początku. Teraz, jako wiekowy staruszek, nadal świruje na scenie, przywodząc na myśl słowa użyte w filmie "To właśnie miłość": "Old grandad of rock'n roll". W tym momencie sądzę, że Mick może spać spokojnym i spełnionym snem, bo jego życie – choć pełne wzlotów i upadków – było (i wciąż jest!) fascynujące.

 

Ten piękny album został wydany przez Wydawnictwo Olesiejuk właśnie z okazji jubileuszu zespołu. Duży format, piękne, kolorowe zdjęcia, satysfakcjonująca ilość tekstu – to wspaniały hołd złożony dinozaurom rocka, którzy w niemałym stopniu przyczynili się do swoistego rozwoju świata muzyki. Kształtowali ten świat, za nic mając konwenanse, dobre maniery i grzeczność. Szaleli na scenie, śpiewali sprośne piosenki, nie bali się używać wulgaryzmów – wszystko to można złożyć na karb artystycznej ekspresji. Jako ta ciemniejsza strona Anglii, niejako na przekór stanowili na początku swojej drogi do sławy przeciwieństwo The Beatles, ugrzecznionych chłopców, śpiewających piosenki o żółtych łodziach podwodnych (z całym szacunkiem dla Beatlesów). I wybili się ponad przeciętność, niejako per aspera ad astra. W całej wielkości Rolling Stones prym wiodło dwóch panów – Keith Richards, legendarny współzałożyciel zespołu i niesamowity gitarzysta oraz Mick Jagger. Ten drugi, obecnie siedemdziesięcioletni, prowadził życie niemalże na krawędzi. Hipnotyzował fanów na koncertach swoim śpiewem, niejednokrotnie przekraczając granice standardu występów i przemieniając koncerty w widowiska, które na zawsze miały zmienić postrzeganie zespołu. Nie byli grzecznymi chłopcami – na równi z niesamowitymi performance, które odstawiali na scenie, poza nią nie żałowali sobie alkoholu i narkotyków. Żyli dokładnie tak, jak prawdziwe gwiazdy rocka. Właśnie dlatego wspomniana droga do sławy wcale nie była usłana różami. Nie tylko problemy natury technicznej, finansowej, związane z działalnością zespołu, ale przede wszystkim słabości jego członków stanowiły największe zagrożenie dla przetrwania bandu. Mick Jagger wie o tym najlepiej.

 

Jeżeli pomyślimy szerzej o Rolling Stones, ujrzymy – nomen omen – toczący się kamień, który niejednokrotnie natrafił na przeszkody, lecz dzielnie, siłą rozpędu, toczył się dalej. I królem w koronie zawsze pozostawał Jagger. Album "Jagger" to fascynujące studium życia muzyka, który zrewolucjonizował muzykę i na zawsze zapisał się w jej historii. Opowiada o ekscentrycznym, hipnotyzującym głosem człowieku, którego image wielokrotnie wbudzał sensacje, a zachowanie – wywoływało skandale. Przeprowadza nas przez historię kapeli, jej liczne turnee, wywiady, a także przez życie prywatne Jaggera, jego miłostki i niechlubne wybryki. To kompleksowa opowieść, traktująca temat Rolling Stones'ów w przyjemny, lekki sposób, ubarwiony cytatami i, przede wszystkim, fotografiami.

 

Jeśli potraktuję tę książkę jedynie jako album, nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń. Brakowało mi jednak głębszego wejrzenia w geniusz Jaggera, gdyż całość jest obdarzona dość skromną – jak na taką osobistość – biografią. Tylko, że gdyby "Jagger" miał być biografią, nie miałby takiego formatu i, w zasadzie, byłby czymś zupełnie innym. To po prostu hołd ku czci wokalisty, przekrój przez jego życie. Z pewnością rewelacyjna pozycja dla fanów rocka, Rolling Stones'ów i historii muzyki.

 

"Przeszłość to wspaniała sprawa i nie chcę o niej zapominać, ale nie mam zamiaru być jej więźniem"
[Mick Jagger]

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial