Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Montana

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Montana | Autor: Evan Evans

Wybierz opinię:

Aneczka

Prawdziwe nazwisko autora brzmi Frederick Schiller Faust, jednakże pisze pod różnymi pseudonimami. Do najbardziej znanych należą: Max Brand, George Owen Baxter, George Evans, David Manning, John Frederick, Peter Morland, George Hallis, Frederick Frost i Evan Evans. Urodził się w 1892 roku, zginął w 1944 roku, jako korespondent wojenny we Włoszech. Amerykański pisarz i dziennikarz, w głównej mierze twórca powieściowych westernów, do której to grupy zaliczamy "Montanę".

 

Główny bohater o przydomku Montana to dwudziestoczteroletni buntownik bez rodziny oraz żadnego życiowego celu, hojny, zdecydowany, zaradny i odważny młodzieniec, którego z jednej strony ściga szeryf, a z drugiej żądni krwi mordercy pragnący wyrównać rachunki. Turek Fadden proponuje mu dochodowy interes, gdyż posiada wymagane cechy zewnętrzne, czyli charakterystyczne niebieskie oczy i czarne włosy. Dlaczego wskazane szczegóły są tak istotne?

 

Współtwórca pomysłu, niejaki Leffingwell w odpowiedzi na powyższe pytanie przytacza historię bogatego właściciela ziemskiego, który miał przed laty jedynego syna porwanego przez Meksykanów i bezustannie prowadzi poszukiwania. Chłopak ten posiadał znamię na lewym ramieniu kształtem przypominające gwiazdkę z półksiężycem, dlatego oszuści wymyślili, że Montana po oznakowaniu podobnym tatuażem podszyje się pod zaginionego syna. Bohater dał się przekonać i wyrusza w drogę do Bend.

 

Na miejscu poznaje Richarda Lavery'ego, początkowo twierdzi, że potrzebuje pracy. Otrzymuje rozkaz, od którego wiele zależy, ale daje radę go wykonać, ku zdumieniu wszystkich obecnych. Nowe obowiązki na ranczu przewyższały jego siły, jednak z zapałem pobiera nauki. Stosunki z kowbojami początkowo układały się fatalnie, byli groźni oraz nieufni, ale poznając się lepiej dochodzą do pewnego porozumienia, które ułatwia im zgodną współpracę.

 

Montana podczas pływania zostaje rozpoznany jako 'syn' przez Javery'ego na mocy fałszywego znamienia. Jednak odgrywa prawdziwą komedię na miarę Oscara, pozornie twardo odrzucając fakty. Przedstawiony członkom domniemanej rodziny, czyli matce i siostrze po dwudziestu bezpowrotnie straconych latach, dochodzi do wniosku, że to w gruncie rzeczy porządni ludzie. Nie chce dłużej udawać kogoś kim nie jest. Wpada na trop prawdziwego dziedzica i wyrusza w pełną niebezpieczeństw drogę, aby go odszukać i sprowadzić do domu. Tylko czy najbardziej zainteresowany pragnie tego samego?

 

„Montana" to powieść z kategorii western przygodowy, autentycznie ukazujący ówczesny świat podkolorowany wewnętrzną rywalizacją Jankesów z Meksykanami. Akcja coraz mocniej się zapętla nagłymi zwrotami. Narracja została poprowadzona zgodnie ze stylem epoki, ubarwiona licznymi metaforami, chociaż nie zawsze idealnie zastosowanymi. Podobała mi się wyrazista kreacja bohaterów, jak sylwetka upartej Ruth, której odwaga graniczyła wręcz z lekkomyślnością owocującą tragicznym zwieńczeniem. Montanie zazdroszczę szybkiego zapadania w sen, pomimo wielu stresujących momentów potrafił zasnąć w mgnieniu oka. Zmienia się pozytywnie na kartach powieści z buntowniczego poszukiwacza przygód w pragnącego stabilizacji życiowej młodego mężczyznę. Autor wplótł wątki poboczne, które stanowiły ciekawe uzupełnienie całości, a jednocześnie osobne historie znajdujące swój finał. Okładka książki dobrana wręcz idealnie, ściśle nawiązuje do fabuły. Czytałam lekturę z dużym zainteresowaniem, jednak nie powaliła mnie na kolana. Na swój sposób wciąga czytelnika, więc apeluję do każdego miłośnika tematyki Dzikiego Zachodu, westernów, oraz kowbojów o zapamiętanie tytułu.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial