Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Lapidaria PodRóżne

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Damian Aleksander
 • Tytuł Oryginału: Lapidaria PodRóżne
 • Gatunek: Poezja i Aforyzmy
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 48
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 180 x 180 mm
 • ISBN: 9788362222360
 • Wydawca: Papierowy Motyl
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Lapidaria PodRóżne | Autor: Damian Aleksander

Wybierz opinię:

AgnieszkaZietek.pl

Tytuł książki Damiana Aleksandra wskazuje drogę, którą należy podążać by zagłębić się w świat wewnętrznych uniesień autora. Otwiera ona przestrzeń poetycką, która poszerza horyzonty myślenia i odczuwania rzeczywistości, bowiem na każdej stronie czeka na czytelnika filozoficzna zaduma, egzystencjalne refleksje oraz próba uchwycenia za pomocą słów esencji ludzkiego przeżywania.

 

Damian Aleksander zaprasza czytelnika w podróż, prowadząc go w najpiękniejsze zakątki Indii i Nepalu. Te wyjątkowe, egzotyczne miejsca inspirują go i zachęcają do przelania swoich emocji i wrażeń za pomocą słów i obrazów fotograficznych. Czytając sentencje Damiana Aleksandra zauważyć można, że autor kieruje czytelnika na ścieżkę wyższych przemyśleń, jakby próbował zachęcić do delektowania się każdą chwilą spędzaną w wyjątkowych miejscach. Poruszane tematy nie są zawsze związane z motywem podróży, aczkolwiek na pewno są nią zainspirowane. Autor niczym pielgrzym przemierza drogę nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim duchowo. W jego tekstach nie brakuje więc elementarnych emocji i opisów piękna detali go otaczających, które każdy z nas powinien doceniać każdego dnia. Bowiem pomimo pozornej banalności wynikającej z przyzwyczajeń wrażeń wzrokowych, ich piękno i wartość nie mają charakteru ostatecznego, a ciągłe dostrzeganie ich znaczenia może przyczynić się do osiągnięcia harmonii i radości.

 

Pomimo refleksyjnego, czasem lekko melancholijnego oddźwięku nie jest to poezja zagubienia i poczucia pustki, gdyż podczas lektury cały czas zostajemy utwierdzani w przekonaniu o istotności wiary w życie i czerpanie radości z miejsc, w których przebywamy. Jest to poezja pewności, która wynika z przekonania o porządku świata, który przywraca harmonię i ład w dobie zgiełku i ciągłego pośpiechu. Wiele poetyckich zdań-myśli z niniejszej książki ma swoje podłoże w realnym świecie pomimo że zostały one otoczone aurą filozoficznych i zmysłowych dylematów. Lapidaria charakteryzuje to, że nie stanowią one spójnej całości, ale są zbiorem oderwanych od siebie myśli. W związku z czym o każdej z nich należałoby pisać osobno, niczym o ezoterycznym wierszu. Wiele z nich celnie ujmuje ową problematykę ogólną związaną z motywem podróży i refleksyjnością, formułując tematy, które należałoby rozwinąć w subiektywnych przemyśleniach. Na pewno warto zanurzyć się w tę krainę niejasności, aby znaleźć w niej to, co dla nas bliskie.

 

Do książki Damiana Aleksandra można wracać wielokrotnie, by wciąż na nowo przeżywać znaczenie poszczególnych zdań, które bez wątpienia poetycko koją zmysły pozwalając przy tym zatrzymać się i zagłębić w istotę codzienności. Dodatkowym atutem tej pozycji literackiej są wplecione w nią fotografie, które podkreślają wagę sentencji. Przedstawiają one klimatyczne zakątki Nepalu i Indii oraz poruszające portrety ludzi tam zamieszkujących.

 

Damian Aleksander to postać niezwykle interesująca, ze względu na jego wszechstronne talenty w zakresie sztuki. Większości ludzi kojarzy się on przede wszystkim z rolami aktorskimi w produkcjach telewizyjnych, jak np. "Barwy szczęścia", "Lokatorzy", "Kryminalni" czy "Zostać miss". Oprócz kariery telewizyjnej Damian Aleksander cieszy się sporymi sukcesami na scenie teatralnej. Występował na deskach teatralnych między innymi w "Aladyn Jr", "Les Miserables" oraz "Koty". W 2007 roku Światowy Zjazd Sybiraków przyznał mu honorowy tytuł Ambasador Sybiraków za rolę w spektaklu "Moja Dusza". "Lapidaria podRóżne" stanowią jego literacki debiut.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial