Gen Boga 53 Podróże Umysłu

Autor: Maciej Iłowiecki

Okładka wydania

Gen Boga 53 Podróże Umysłu


Dodatkowe informacje

 • Autor: Maciej Iłowiecki
 • Tytuł Oryginału: Gen Boga 53 Podróże Umysłu
 • Gatunek: Religia i Religioznawstwo
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 360
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140 x 205 mm
 • ISBN: 9788375803068
 • Wydawca: Salwador
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Scathach

Maciej Iłowiecki od prawie pół wieku zajmuje się pisywaniem felietonów, esejów, a później także i książek, traktujących o nauce oraz jej odkryciach. Ponadto, jak sam mówi, pisuje o „dziwnościach" naszej ziemskiej cywilizacji. Swoim doświadczeniem i wieloma publikacjami tłumaczy chęć dalszego dzielenia się swoją wiedzą i obserwacjami: jako doświadczony przedstawiciel mówiący o sprawach ogromnie trudnych w sposób jasny [o tyle, o ile to możliwy] dla przeciętnego czytelnika, staje się jednym z najważniejszych twórców w swojej dziedzinie. Swoimi publikacjami popularyzuje on i przybliża naukę nawet tym, którzy dotychczas od niej stronili. Nie robi jednak jedynie tego: w swoich działaniach nie ogranicza się do przedstawiania i wyjaśniania kolejnych odkryć naukowych, lecz przede wszystkim dąży do zgłębienia istoty nauki, jej istoty, możliwości, ale też pułapek przez nią zastawianych. Stara się on również zbadać miejsce nauki w życiu ludzi oraz jej społeczne funkcje.

 

Brzmi to wszystko dość ogólnie, obejmuje bowiem bardzo szeroki zakres zainteresowań i działań. Pole manewru posiada Iłowiecki ogromne i z wielką precyzją zasięg swych badań wykorzystuje, podsuwając czytelnikowi kolejne publikacje.

 

Nie unika on pytań – to odpowiedzi na nie stanowią jeden z ważniejszych punktów jego procesu twórczego.

 

Publikacje wydane nakładem oficyny SALWATOR, sięgają roku 1993. Patrząc z perspektywy postępu naukowego i technologicznego, jest to ogromna przepaść. Zmiany dokonane od tego czasu są niewyobrażalne, a prześledzenie dorobku pisarskiego Iłowieckiego doskonale to zilustruje. Autor często wraca do podejmowanych wątków, rzucając na nie nowe światło, oświetlając z innej strony.

 

Szkice zebrane w tomie Gen Boga, to teksty publikowane dotąd w różnych miejscach, między innymi w miesięczniku „Nie z tej ziemi" czy też w „Nowym Państwie". Ze względu na wielość miejsc, w których były one dostępne, różni się ich ciężar gatunkowy. Część ma charakter czysto publicystyczny, część zaś przybiera ton stricte naukowy.

 

Iłowiecki stawia sobie za cel poszukiwanie sensu i wychodzenie naprzeciw nowym doświadczeniom. W tomie tym zgromadzono 53 teksty, mające posłużyć czytelnikowi jako impuls zapalny do własnych poszukiwań, ale też jako chwila refleksji nad kwestiami dotąd przez siebie samego niepodejmowanymi. Podróż w głąb ludzkiego umysłu i jego wytworów jest tyleż fascynująca, co niebezpieczna. Przewodnikiem po świecie owych meandrów staje się dla nas człowiek doświadczony i gotowy do podejmowania wyzwań.

 

Na książkę tę składają się między innymi takie eseje jak: Kokos i paszcza rekina, Piekło z wyboru, Zapach zwycięzcy, Gen Boga, Znowu ożyje Minotaur, Przypadek wow, Wirus polityczny i wirus medialny, Głupota ma świetną przyszłość, Nie warto sprzedawać duszy, Zmarszczki nieskończoności, Podróż w wieczność, Zamysł Boga, Zapłodnienie planety, Sen komputera, Krasnoludki są na świecie i wiele, wiele innych. Już same tytuły zapowiadają różnorodność form i treści, wskazując jak wiele interesujących wątków, poruszonych zostało w tej niepozornej książce. Niepozornej, bo – mam wrażenie – skrzywdzonej mało zachęcającą i inspirującą do lektury okładką. Nie szata zdobi człowieka, jednak to pierwsze wrażenie często decyduje o naszych wyborach, nawet podświadomie.

 

Zbiór ten odnajdzie czytelnika w każdym: wystarczy, że otworzymy umysł i wybierzemy się w tę ciekawą podróż. Skłamałabym, mówiąc, że jest to książka łatwa. Skłamałabym jednak także, mówiąc, że jest nie do przeskoczenia.

 

To zbiór zmuszający do aktywności i czynnego udziału w lekturze. Jeśli tylko na to się zdecydujecie – żadna bariera nie stanie Wam na przeszkodzie.

 

Polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!