Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Zwrotnice Czasu Historie Alternatywne Tom 8 Ogień

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Zwrotnice Czasu Historie Alternatywne Tom 8 Ogień | Autor: Łukasz Orbitowski

Wybierz opinię:

Medium

"Urodził się w rodzinie góralskiej (jego trzej bracia brali udział w walkach o Lwów i w wojnie polsko-bolszewickiej). Ukończył szkołę powszechną, następnie uczył się w gimnazjum, które rzucił w 1933 po trzech latach nauki. 1936–1938 pełnił służbę wojskową – początkowo w 2. pułku strzelców podhalańskich, a następnie w Korpusie Ochrony Pogranicza.

 

Był absolwentem szkoły podoficerskiej Korpusu Ochrony Pogranicza. 13 lutego 1939 ożenił się z Elżbietą Chorąży, z którą miał syna Zbigniewa.

 

Brał udział w kampanii wrześniowej, jako żołnierz 1. pułku Strzelców Podhalańskich. 21 września, po kapitulacji pułku, próbował bezskutecznie przedostać się na Węgry; ostatecznie wrócił do rodzinnej wsi, gdzie zajął się pracą na roli. Od listopada 1939 był żołnierzem Służby Zwycięstwu Polski, a od 1941 Konfederacji Tatrzańskiej.

 

29 czerwca 1943 Niemcy z pomocą goralenvolkowców zamordowali jego ojca, żonę i 2,5-letniego syna, a następnie spalili jego dom. Przyjął wtedy nowy pseudonim „Ogień"." Taki oto wyrywek z biografii przedstawia nam bohatera, nie głównego, ale takiego, który w dramacie "Ogień" odgrywa rolę kluczową.

 

Zacznijmy jednak od tego, że trudno jest się teraz spotkać z dramatem napisanym współcześnie, dodatkowo, jeżeli został połączony z nutką fantastyki to już całkowicie nierealne do znalezienia. A jednak... "Ogień" stanowi siódmy tom serii Zwrotnice czasu - Historie Alternatywne. Muszę się przyznać, że nie miałam styczności z poprzednimi tomami, ale może kiedyś to nadrobię. Dość trudno jest też mi przytoczyć dokładny opis treści tego, z czym zapoznałam się podczas lektury. Więc może posłużę się cytatem: „Obrazy z życia Józefa Kurasia ps. „Ogień" – legendarnego dowódcy oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego – autor łączy tutaj zręcznie z impresjami ukazującymi rywalizację dwóch braci o względy rodziców, o filozofię życia i o religię, wreszcie o wybory ideologiczne, które cięły dekadami Polskę na pół." Tak najtrafniej można opisać treść dramatu „Ogień".

 

Ogólnie rzecz biorąc książka przedstawia nam trójkę ludzi, którzy stają się uczestnikami wydarzeń dość odległych lat wojennych. Przeniesionych tam w sposób ciekawy i dodatkowo tajemniczy. Książka jest bardzo wyjątkowa, tak wyjątkowa, że nie jestem w stanie przelać moich uczuć związanych z jej przeczytaniem na tą wyimaginowaną komputerową kartkę papieru. Żeby zrozumieć jej fenomen trzeba ją przeczytać, a może i nawet wnikliwie przeanalizować według swoich ideałów i upodobań. „Ogień" nie jest zbyt długim utworem, ale autor fenomenalnie połączył w nim dwa odległe światy, połączył je ogniwem, które trudno zerwać. W tym nietypowym dramacie dostrzec możemy cudowną historię, która zapewne zainteresuje wielu czytelników i przyniesie ze sobą więcej emocji niż nie jedno grube i opasłe tomisko.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial