Okładka wydania

Fakir Z Ipi

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Marek Kochan
 • Tytuł Oryginału: Fakir Z Ipi
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 236
 • Rok Wydania: 2013
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 205 mm
 • ISBN: 978377852354
 • Wydawca: Zysk i S ka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Fakir Z Ipi | Autor: Marek Kochan

Wybierz opinię:

Katee

Zaginęła Weronka N., młoda, ciesząca się życiem studentka. Śledztwo w jej sprawie utknęło w martwym punkcie, rodzina i przyjaciele wciąż liczą na to, że dziewczyna znajdzie się cała i zdrowa. Niestety nagle i znikąd pojawia się jedyny świadek wydarzeń, osoba, która twierdzi, że widziała całe zajście, Weronika N. została brutalnie zgwałcona i zamordowana, sprawców było wielu więc świadek bał się interweniować, pozwolił na to by dziewczyna przestała istnieć, a jej ciało zostało porzucone gdzieś w lesie.

 

I w tym momencie zaczyna się medialne show – Kwiatek, jedyny świadek zdarzenia staje się medialną gwiazdą udzielającą niekończącą się ilość wywiadów, jego osobowość możemy poznać dzięki cyklowi programów telewizyjnych, w których mężczyzna opowiada o tym co widział i co wie, jednocześnie starając się przypomnieć sobie przebieg wydarzeń, może dzięki kamerze uda mu się załatać powstałe dziury w pamięci i przypomnieć jak to naprawdę było z Weroniką. Bo zeznania Kwiatka zaczynają dziwnie się plątać, na jaw wychodzą zatajone fakty, wydarzenia zmieniają swoją kolejność, a Kwiatek ze światka staje się głównym podejrzanym. W końcu nie wiadomo już co jest prawdę, a co fałszem wymyślonym dla medialnego rozgłosu.

 

„Fakir z Ipi" rozpoczyna się jak zwykły kryminał, jest zagadka, którą trzeba rozwiązać, jest świadek, który chce pomóc. Wraz z postępem akcji książka staje się coraz bardziej przerażająca i wzbudza mieszane uczucia.

 

Świadek wydarzeń – medialna gwiazda, która robi wokół siebie wiele szumu, która chce wykorzystać swoje pięć minut i wycisnąć ile się da kosztem wierutnych kłamstw.

 

Aluzja do medialnej burzy jaką wywołała Katarzyna W. i losy małej Madzi jest aż nazbyt oczywista.

 

Marek Kochan w swojej książce pokazuje w jaki sposób w dzisiejszych czasach są kreowane nowe gwiazdy telewizyjne. Nieważne, że są to potwory bez skrupułów krzywdzące bezbronne istoty, ważne by budziły sensację, wywoływały skrajne emocje i zbijały przy tym tabuny kasy.

 

Kwiatek i jego zeznania przybierają coraz bardziej makabryczny obraz. Na jaw wychodzi jego tragiczna historia rodzinna z psychopatycznym ojczymem w roli głównej i kazirodczym związkiem z siostrą w tle. Trauma z dzieciństwa zbyt wyraźnie naznaczyła głównego bohatera emocjonalnymi zaburzeniami. Kwiatek ma skłonności do zmyśleń i naginania faktów, pragnie w ten sposób zwrócić na siebie uwagę i pomimo, że w pewnym momencie nie chce się już wierzyć w to co mówi to zachłannie brnie się w tę historię dalej, chce się znać kolejny nieprawdopodobne fakty i próbuje na własną rękę zrozumieć motywy jakimi kierują mężczyzną.

 

Wraz z postępem akcji zaczyna się patrzeć na bohatera zupełnie inaczej. Okazuje się on marionetką w rękach napędzających machinę medialną, człowiekiem, który dla sławy i swojego pięć minut zrobi niemalże wszystko.

 

Ciekawą postacią jest komentujący zwierzenia Kwiatka psycholog, który bez dwóch zdań jest kopią wszystkich telewizyjnych ekspertów, gadających bzdury dla podsycenie sensacji i niezdrowych emocji.

 

„Fakir z Ipi" nie jest książką łatwą i zabawną idealną na chwilę relaksu i wyciszenia, jest za to książką dającą wiele do myślenia i w pewien sposób demaskującą niezdrowe napędzanie machiny medialnej przez spragnione sensacji rzesze znudzonych codziennym życiem obywateli.

 

Nowa powieść Marka Kochana z pewnością nie jest tą, o której szybko się zapomni i postawi na półkę obok innych zapomnianych powieści, jest to książka, o której będzie się myśleć jeszcze przez długi czas po lekturze i wciąż na nowo analizować.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial