Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Opowiadania Krótsze I Dłuższe

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Janusz Przetacznik
 • Tytuł Oryginału: Opowiadania Krótsze I Dłuższe
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 152
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788362041312
 • Wydawca: Goneta
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6

 • Typ: ebook, pdf
 • Format: epub, pdf

Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Opowiadania Krótsze I Dłuższe | Autor: Janusz Przetacznik

Wybierz opinię:

Zuzankawes

Proponuję ci podróż po nieznanych wodach, do nieznanej przeszłości i w miejsca, których nie znasz. Poznaj historie miejsc i ludzi, które rozbudzą twoją wyobraźnię. Wraz z bohaterami „Opowiadań krótszych i dłuższych" Janusza Przetacznika wybierz się w daleką wyprawę, która zakończy się w nieznanym miejscu i nieznanym czasie, lub ciągnąć będzie się w nieskończoność. Daj się uwieść prozie Janusza Przetacznika, daj zauroczyć historiom wiotkim, które nieść cię będą na nieznane lądy. Odkryj siłę prostoty, magię słowa zaklętą w opisie zwyczajnych spraw, które potrafią przemienić się w coś urastającego do rangi wyjątkowości.

 

Janusz Przetacznik, to stanowczo dusza artystyczna. Niektórym owa dusza dała się już poznać wcześniej, poprzez tomiki wydanej poezji („Dotykanie Ziemi", Pozostało"). Dla mnie autor wcześniej był postacią nieznaną, którą z przyjemnością odkryłam, dzięki „Opowiadaniom krótszym i dłuższym", czyli czterem historiom, które wyszły spod jego pióra. Historiom zróżnicowanym, napisanym w różnych konwencjach, wielorakim pod względem treści i formy.

 

Siłą prozy Przetacznika jest pewien rodzaj subtelności i magii, którą potrafi uchwycić najprozaiczniejsze nawet czynności. Jego opowiadania, to nie historie, w których akcja zmienia się z minuty na minutę, to nie częste zwroty sytuacji przyprawiające o palpitację, a pewnego rodzaju wyciszenie i refleksja. Nawet wtedy, gdy autor pisze o rzeczach które mogłyby przyprawić o zawrót głowy i zmrozić krew w żyłach, więcej w tym refleksji i dumania, niż strachu. To czyni prozę Przetacznika wyjątkową, choć z pewnością daleko autorowi do doskonałości.

 

„Opowiadania krótsze i dłuższe" to opowiadania z pointą, z zakończeniem, które skłania do refleksji nad kondycją każdego z nas, nad ludzkim życiem. To tak naprawdę rozprawianie się z ludzkimi bolączkami: samotnością, bezwzględnością, podłością, szukaniem sensu w życiu, odnajdywaniem drogi. Różnorodna tematyka i różne środki wyrazu sprawiają, że mamy do czynienia z opowiadaniami mocno urozmaiconymi, które czyta się z olbrzymią przyjemnością. Są to historie zwykłych ludzi, jak babcia poszukująca śladów minionych wydarzeń, młodości i przeżytego kiedyś szczęścia w pudełku po guzikach. Mamy też do czynienia z historiami postaci nietuzinkowych, jak Euros, postać tyle tajemnicza, co moralnie dwuznaczna. I to również urzeka u Przetacznika – niedopowiedzenie, pewna nie odkryta do końca tajemnica, karta która może okazać się asem w rękawie. A as ów, którym możemy zaszantażować otoczenie, to jakieś wspomnienie po tym co było, co odeszło i nie wróci. To cenna lekcja z której każdy ma szansę wyciągnąć dla siebie wnioski.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial