Okładka wydania

Gliniarz

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Gliniarz | Autor: Marcin CiszewskiKrzysztof Liedel

Wybierz opinię:

Katee

Marcin Ciszewski zasłynął jako autor takich bestsellerów jak „www.ru2012.pl", „Upał" i „Mróz". Najnowsza książka pisarza „Gliniarz" trochę odbiega od tego do czego zdążył już przyzwyczaić swoich wielbicieli. Niektórzy poczuli się zawiedzeni, innych zachwycił nowy styl pisania autora. Sama nie miałam okazji poznać wcześniejszych powieści Pana Marcina, co mam zamiar nadrobić w najbliższym czasie, dlatego do końca nie byłam pewna czego się spodziewać.

 

Rola Marcina Ciszewskiego w tworzeniu książki była niewielka, ograniczała się tylko do słuchania i zebrania informacji w jedną spójną całość. Wraz z Krzysztofem Liedelem stworzyli dzieło opowiadające o kulisach pracy w polskiej policji, jest to zlepek wspomnień i anegdot, historia o tym jak nikomu nieznany policjant z małego polskiego miasteczka stał się znanym i cenionym w szerokich kręgach specjalistą od antyterroryzmu.

 

„Gliniarza" można poniekąd nazwać książką biograficzną, opowiada bowiem o prawdziwych wydarzeniach z życia prawdziwego człowieka.

 

Życie Krzysztofa Liedela obfitowało w szereg niebezpiecznych zdarzeń, które mogłoby posłużyć niejednemu reżyserowi do stworzenia filmu w iście hollywoodzkim stylu. Pościgi, strzelaniny, wartka akcja, to z pewnością spodobałoby się niejednemu widzowi.

 

Autor przenosi nas w czasie do lat 90, momentu kiedy polska policja przechodziła czas modernizacji i licznych reform. To wtedy nikomu nieznany policjant zaczynał swoją karierę w prewencji, z biegiem czasu i licznymi sukcesami na koncie, Krzysztof Liedel piął się po drabinie zawodowej by w ostateczności objąć kierownictwo nad Wydziałem Zwalczania Terroryzmu w Departamencie Bezpieczeństwa Publicznego.

 

To co przeżył ten człowiek w swoim życiu spokojnie można by było rozłożyć na kilku innych ludzi i z pewnością wrażeń by nie zabrakło.

 

Nie sądziłam, że książkę o polskiej policji można czytać z takim zainteresowaniem, do tej pory miałam odrobinę inny obraz naszych rodzimych stróżów prawa, trochę nierozgarniętych, walczących z lokalnymi menelikami, zasypanych robotą papierkową. Okazuje się, że pościgi za groźnymi mafiosami zdarzają się i u nas, a obraz policjanta, który nic nie robi jest jak najbardziej mylny, bo zdarzają się ludzie, dla których praca to pasja i zrobią wszystko by przeciętny obywatel mógł czuć się bezpieczny.

 

Do tej pory nie miałam zielonego pojęcia kim był Krzysztof Liedel, przyznaję, że nazwisko policjanta usłyszałam po raz pierwszy w chwili wydania książki. Czy naprawdę zasługuje na to by poświęcać mu tyle uwagi i wydawać książkę z jego wspomnieniami? Rozumiem, że praca policjanta zajmującego wyższy szczebel w hierarchii zawodowej może być pasjonująca, ale równie dobrze można by opisać pracę strażaka czy pracownika pogotowia ratunkowego, może byłoby to historie mniej spektakularnie i mniej niebezpiecznie, ale mogłyby być równie ciekawie. Osobiście uważam, że jest wiele ciekawszych postaci, które zasługują na to by o nich pisać.

 

„Gliniarz" nie wywarł na mnie oszołamiającego wrażenia, liczyłam na trochę inny typ prozy, mocną, męską powieść, coś na kształt współczesnych polskich seriali sensacyjnych gdzie brutalni stróże prawa bronią swojego miejsca na ziemi. Dostałam kilka historii i anegdot z życia prawdziwego człowieka z krwi i kości, lekki dreszczyk emocji się pojawił ale nastąpiło zderzenie z rzeczywistością i po raz kolejny okazało się, że życie to nie film sensacyjny i bywa w nim różnie, czasem ciekawiej, a czasem po prostu nudno.

 

Pomimo wszystko książkę polecam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto