Julek I Maja W Labiryncie

Autor: Ałbena Grabowska Grzyb

Okładka wydania

Julek I Maja W Labiryncie


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 12 votes
Akcja: 85.65% - 17 votes
Wątki: 98.71% - 21 votes
Postacie: 98.91% - 11 votes
Styl: 99.12% - 18 votes
Klimat: 100% - 16 votes
Okładka: 100% - 15 votes
Polecam: 99.4% - 15 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Ola

Ałbena Grabowska-Grzyb to pisarka niezwykła. Jest neurologiem, specjalistką w dziedzinie zaburzeń psychicznych w przebiegu padaczki. Pracuje z dziećmi, a swoją wiedzę zawodową i doświadczenie wykorzystuje w książkach, które dla nich pisze. Pierwszy utwór (bajka „O małpce, która spadła z drzewa") powstał z myślą o dzieciach chorych na padaczkę, by pomagać im w zrozumieniu i oswojeniu tej przypadłości. Cykl „Julek i Maja" to z kolei książki łączące w ciekawy sposób naukę i przygodę. Napisane są w ciekawej konwencji: w każdej z nich bohater trafia do wirtualnego świata, musi pokonać przeciwności i kolejne poziomy gry, by wzbogacony o nowe doświadczenia, wiedzę, a także pewne przemyślenia mógł powrócić do świata realnego.

 

„Julek i Maja w labiryncie" to pierwsza część cyklu. Jej bohater jest uczniem szkoły podstawowej, niezwykle inteligentnym chłopcem, którego piętę achillesową stanowią matematyka i rachunki. Jego młodsza siostra uwielbia bajki. Oboje trafiają do wirtualnego świata, do gry, w której muszą wykonać określone zadania. Początkowo przeżycie jest fascynujące, pozostanie w grze kusi, ale wkrótce dzieci odkrywają gorsze strony tej sytuacji. Pisarka potrafi sprawić, by dziecko, które czyta bajkę, zrozumiało granice pomiędzy światem wirtualnym a rzeczywistym i uczula je na zagrożenia wynikające z ich zatarcia. Bajka przestrzega przed nadmiernym zaangażowaniem w świat gier komputerowych.

 

Tytułowi bohaterowie mają dużo szczęścia – z opresji ratuje ich mama, która trafia do gry w ślad za dziećmi. Mama jest neurologiem i bardzo szybko orientuje się, że świat gry funkcjonuje na takich samych zasadach jak ludzki mózg. Cała trójka wędruje przez kolejne poziomy wykonując zadania, a mama tłumaczy celowość poszczególnych czynności i wyjaśnia która część mózgu za nie odpowiada. Każdy rozdział składa się z dwóch części: z przygody właściwej – kolejnego etapu gry oraz jej wyjaśnienia, które przy okazji prezentuje działanie poszczególnych partii mózgu. Całość czyta się niezwykle lekko, poznając działanie mózgu niejako mimochodem, a przygody są naprawdę interesujące i wciągające.

 

Książka przeznaczona jest dla dzieci, ale przede wszystkim powinna skłonić do refleksji ich rodziców. Julek i Maja poradzili sobie z niebezpieczeństwami i szczęśliwie wrócili z wirtualnego świata do domu nie tylko dzięki swojej sprawności i inteligencji, ale przede wszystkim dzięki ciągłej trosce ich czuwających rodziców. Ta troska przejawiała się w wyborze gier edukacyjnych, zwłaszcza takich, które nie uczą przemocy, w dozowaniu czasu, jaki dzieci mogą spędzać przy komputerze. Polegała także na stałym towarzyszeniu dzieciom podczas zabaw – co czasem ograniczało się do dyskretnej obserwacji, a czasem wymagało szybkiej interwencji.

 

Ałbena Grabowska-Grzyb napisała bardzo ciekawą i potrzebną książkę, poruszającą ważny i powszechny problem. Autorka nie zabrania dzieciom korzystać z komputera, tylko chce, by nauczyć się czynić to mądrze. W tym roku książka została włączona do jednego ze szkolnych podręczników, stała się oficjalną lekturą dla dzieci w klasie piątej. Gorąco polecam także rodzicom.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!