Przejdź do głównej treści

Ale Kosmos (Ebook)


Autor: Anna Ryźlak

inka

Zapraszam do zapoznania się z mądrą i pouczającą historią o naszym świecie, choć osadzonym w Kosmosie. Spotkanie z bohaterką tego ebooka, małą Matyldą oraz jej psem Ajką to punkt wyjścia do rozmowy o ekologii, przemianach cywilizacyjnych. Wszystko utrzymane w konwencji bajki dostosowanej do poziomu siedmiolatków. Prosto i zrozumiale, jak w bajce. I z morałem. A dzięki kolorowym ilustracjom akwarelami autorstwa Mariusza Syty mamy dodatkową zachętę do zagłębienia się w globalne problemy. Stają się przez to łatwiejsze do oswojenia i zapamiętania. A skoro wywołany został temat oswajania. Ta skromna książeczka licząca trzydzieści dwie strony przypomina trochę „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Piesek Ajka vel Józia to przewodnik, mówiący ludzkim głosem, który wyjaśnia, objaśnia świat małej dziewczynce. Jest tutaj i wątek różnych światów, i wywołanie drażliwych trudności, i elementy filozofii. Taka urocza przypowiastka w prostych, krótkich zdaniach, w sam raz do nocnego poczytywania lub samodzielnej nauki składania literek.

 

Czego dowiemy się od Anki Ryźlak? Autorka porusza tematy od adopcji zwierząt do  nocnych zwyczajów i rytuałów dzieci i rodziców. Za sprawą magicznej odliczanki do dziesięciu zapoznaje nas z  historią Łajki, pierwszego psa w Kosmosie. Potem ścieżka prowadzi do raju dla małp z niezwykłymi okazami drzew i zwierząt. Tutaj dowiadujemy się o fotosyntezie, znaczeniu czystego powietrza i zanieczyszczeniu środowiska, niszczeniu przyrody. I za chwilę jesteśmy na kolejnej planecie z piaskiem, plażą i oceanem. Jest to przyczynek do nauki. Oto tutaj poznajemy, jaki wpływ na środowisko i życie mają śmieci. Zwłaszcza te plastikowe, nagminnie produkowane i wyrzucane. Kiedy Matylda ponownie zamyka oczy przenosi się na olbrzymią łąkę. Ta wizyta uczy ją oszczędzania żywności, zwracania uwagi na marnotrawstwo jedzenia. Kolejny problem ludzkości na progu XXI wieku. I nagle – lodowiec, sceneria rodem z bieguna. To wywołanie tematu globalnego ocieplenia, wpływu gazów cieplarnianych na środowisko. Za każdym razem pojawia się ten sam schemat. Wywołanie zagadnienia, przywołanie specjalistycznych sformułowań i terminów i spokojne wyjaśnienie skutków danego problemu. W dwóch, trzech zdaniach. Bez zagłębiania się w skomplikowane dysputy naukowe. Tak, by zainteresować dziecko, uwrażliwić na czytany rozdział. To do rodzica należy i zależy, czy ta przywoływana  historia będzie dalej rozwijana, omawiana i analizowana już poza zasięgiem tej publikacji. I to największa siła tej książki. Że prowokuje i zachęca do dalszych poszukiwań. Rozbudza ciekawość. Tematy są aktualne, z „życia wzięte”. Przeciętna rodzina, praca, szkoła. To nie tylko senne widzenia dziecka, ale i konkretna sytuacja widziana przez okno własnego domu – spaliny, uboższe dzieci w klasie, z którymi można się podzielić kanapką, oszczędzanie kartek papieru przy wykonywaniu prac technicznych na lekcjach, noszenie wody w szklanych butelkach, a nawet przeboje muzyczne popularnych wykonawców, które w większości rozpoznajemy, są częścią naszej codzienności.

 

Na okładce czytamy: „To furtka do rozmowy o otaczającym nas świecie, pretekst do objaśnienia dziecku spraw ważnych dla każdego mieszkańca naszej planety”. Racja. Ja dodałabym jeszcze jeden punkt. Przywoływane tutaj historie pokazują, że przyszłość  nas i naszych dzieci zależy od tego, jak zachowujemy się każdego dnia. To my, rodzice i takie małe Matyldy mogą na miarę swoich możliwości chronić świat. I brzmi to naprawdę optymistycznie. Nie trzeba straszyć  katastrofami ekologicznymi, by osiągnąć efekty. A nauka pod adresem dzieci i dla dzieci, jak się okazuje, daje do myślenia i ich rodzicom. Polecam.

 
 

 

 


Informacje:

  • Autor:
    Anna Ryźlak
  • Gatunek:
    Dla Dzieci I Młodzieży
  • Tytuł Oryginału:
    Ale Kosmos
  • Język Oryginału:
  • Przekład:
  • Liczba Stron:
  • Rok Wydania:
    2020
  • Wymiary:
  • ISBN:
    9788396003003
  • Wydawca:
    E-Bookowo
  • Oprawa:
  • Miejsce Wydania:
  • Ocena:

    5/6

    5/6

    5/6

    5/6

    6/6