Technokapłani

Opis:

 

Samuel Serwata

Odkąd Penephea zostaje zgwałcona przez kosmicznych piratów, pragnąc jedynie zemsty, zamienia życie swoich dzieci w piekło. Jednemu z owej trójki dzieci, Albinowi udaje się uciec z domu i wstępując do przedszkoły dla Technokapłanów, zajmujących się tworzeniem wirtualnych światów. Przyszły najwyższy Technokapłan okazuje się geniuszem, którego moc sprawia, że istoty z tworzonego świata mogą przybrać materialny kształt. Ta umiejętność wpędza go w kłopoty. Historia opowiada równocześnie wspominającego przeszłość swoją i swojej rodziny, czekającej (w późniejszych albumach) na ratunek gdzieś na krańcu świata, oraz opowiada podróż Pantechnosów próbujących dotrzeć do Galaktyki obiecanej w której mogliby założyć cywilizację, w której człowiek stałby się ważniejszy niż wartość techniki przedstawionych czasów.

 

Zamknięta w ośmiu albumach (z czego trzy ostatnie przez Egmont Polska wydane jako jeden), jest drugą serią słynnego AlejandroJodorowsky'ego, dziejącą się w tym samym świecie. Podobnie jak „Kasta Metabaronów" mamy do czynienia z epicką powieścią s-f, jednak oprócz kilku nawiązań, nie jest ona z nią specjalnie związana. Oprócz w/w, seria powiązana jest z cyklami „Incal" oraz „Megalex". Inne tytuły to „Juan Solo", „Borgia" i „Bouncer".

 

Sam Jodorowsky znany jest przede wszystkim z filmów (Święta Góra, Kret), których wizualny wydźwięk jest wyraźny w jego komiksach. We współpracy z Rolandem Toporem tworzy teatr paniczny oparty na terrorze, humorze i spontaniczności. Miał zostać autorem filmowej adaptacji „Diuny" Frank'aHerbert'a, do którego filmu miał w jego koncepcji zatrudniony zostać HR Giger, projektujący miejsca, Salvador Dali w roli Harkonena a muzykę napisać miał zespół Pink Floyd. Adaptacje ostatecznie oddano David'owiLynch'owi, któremu zawdzięcza się nakręcenie jednego z najgorszych gniotów filmowych w historii kina. Poza tym Jodorowsky autor licznych teatrów, napisał dwie książki, które w tym i poprzednim roku zagościły na sklepowych półkach dzięki wydawnictwu Okultura.

 

Treść z początku serii chaotyczna i niezrozumiała, rozwija się wraz z kolejnymi albumami będąc coraz bardziej wyrazistą. W momentach Najbardziej jednak irytuje narracja w momentach trafiania bohatera w wirtualny świat. Opisy tego czego doświadcza w niektórych fragmentach bohater, nie współgrają z tym na co patrzy widz. Hipnotyzujące rysunki, zlewające się formy fraktalne, wydają się być czymś innym niż to na co wskazuje narracja, będąca jedynie bełkotliwym opisem oraz próbą wyjaśnienia tego, czego doświadcza bohater. Osobiście wolałbym czytać w owych fragmentach kompletnie niezrozumiały bełkot narkomana tracącego pojęcie własnego ja nad otaczającągo przestrzenią, niż wymuszony, pozbawiony emocji opis niczego w zasadzie nie precyzujący.

 

Za stronę wizualną komiksu odpowiadają ZoranJanjetov oraz Fred Beltran, odpowiedzialny za trzy częściową serię „Megalex", tworzący okładkę i kolory tej serii. Są to artyści młodego pokolenia stosujący technikę 3D. W ostatnim czasie pracują oni nad reaktywacją magazynu komiksowego „Metal Hurlant" bardziej znanego z amerykańskiego przedruku o tytule „Heavy Metal".

 

Mimo niespójności i niedopracowanej kreski w pierwszym albumie, kolejne, tak jak sama fabuła, nadrabiają te niedociągnięcia. Rysunki są mieszanką klasycznego rysunku z wykorzystaniem techniki 3D, która doskonale pasuje do tej historii. Minusem jest to, że zostały obie niezrozumiale połączone. Gdyby rysownik rozgraniczył fabularną rzeczywistość od fikcji, stosując osobno dwie techniki, wyszłoby dużo lepiej. Na większy plus zasługują nasycone kolory sprawiające, że czytelnik niemal wtapia się w psychodeliczne obrazy którymi jest atakowany w niektórych kadrach. Postacie są charakterystyczne i rysowane realistycznie, lecz czasami wyglądają one zbyt karykaturalnie. Całość warstwy graficznej, momentami niesamowicie rozplanowanej, stoją na o wiele wyższym poziomie niż Megalex czy też Incal. Z tego powodu nie czepiam się zbytnio owej serii. Jednak w porównaniu do Kasty MetabaronówJuan'aGimenez'a wypada przeciętnie.

 

Albumy w Polsce ukazały się dzięki Egmont Polska, pionierowi komiksowemu na polskim rynku, cztery lata po oryginalnym wydaniu we Francuskim LesHumanoidesAssocies. Pod tym względem nie można nic zarzucić. Sztywna okładka, kredowy papier, doskonała jakość druku, sprawia, że cena wahająca się przez pierwsze pięć albumów w granicach 17,90 – 19,90 zł, jest do przyjęcia. Całość w skali od 1 do 10 oceniam na 7 dlatego że według mnie jest to o wiele lepsza gwiezdna rozrywka niż „Star Wars". Sam tytuł uważam za najlepszą, zaraz po Kaście Metabaronów serię Jodorowsky'ego. Polecam zarówno fanom autora, miłośnikom s-f oraz tym, którzy lubią dobrą komiksową rozrywkę.

Opis Wydawcy

"Technokapłani" to jedna z nowszych serii autorstwa giganta komiksu zachodnioeuropejskiego, Alexandro Jodorowsky'ego. Do współpracy wziął młodszych rysowników - Zorana Janjetova i Freda Beltrana, którzy potrafią poruszać się w zakresie rysunku 3D, który jest bardzo potrzebny temu cyklowi.
Seria ukazuje się we Francji od 1998 roku, zaś rozgrywa się w uniwersum Incala, podobnie jak inny cykl Jodorowsky'ego, "Metabaronowie". Komiks opowiada o losach trójki rodzeństwa poczętego ze świętej zakonnicy. Główny bohater, Albino, postanawia zostać jednym z Technokapłanów, którzy słyną jako twórcy wspaniałych gier komputerowych. Matka wysyła go więc do przedszkoły Techno, gdzie ma się uczyć zawodu. Albino jeszcze nie wie, że trafił do gniazda os, które chcą władać umysłami wszystkich ludzi...

 

Seria obejmuje natępujęce tomy:

Technokapłani - 1 - Technoprzedszkoła

Science fiction. Pierwszy tom serii o mutancie Albinie, który postanawia stać się jednym z legendarnych Technokapłanów, twórców najlepszych gier komputerowych. Okazuje się jednak, że zakon Technosów to nie tylko grupa ludzi zajmujących się grami... Gigant komiksu zachodnioeuropejskiego, Alexandro Jodorowsky, z prawdziwie kosmicznym oddechem pokazuje nam świat Techokapłanów, który okazuje się wycinkiem uniwersum znanego z innych serii Jodorowsky'ego: Incala i Kasty Metabaronów.

 

Technokapłani - 2 - Szkoła Penitencjarna

Albino zostaje wysłany do szkoły, mającej uczynić z niego twórcę gier. Dzięki swym talentom pokonuje kolejne poziomy nauki. Nie może się jednak pogodzić z tym, że przez resztę życia będzie musiał kłamać, zdradzać, oszukiwać, wyłudzać pieniądze i rujnować życia innym ludziom. Decyduje się więc na desperacki czyn... Tymczasem pirat Ulrij Czerwony urządza wielki turniej, który ma wyłonić męża dla jego córki...

 

Technokapłani - 3 - Planeta Gier

Kolejny tom cyklu Alexandra Jodorovskiego, którego akcja osadzona jest w uniwersum Incala. Scenarzysta umiejętnie łączy trzy poziomy tej niesamowitej opowieści. Przedstawia obecne losy najwyższego Technokapłana - Albino, jego pierwsze kroki w brutalnym i bezlitosnym świecie twórców gier komputerowych, oraz dawne losy jego matki i rodzeństwa, żyjących w niewoli u kosmicznych piratów. Niezwykle interesująca lektura dla każdego fana komiksów!

 

Technokapłani - 4 - Hallkatraz, Gwiazda Katów

Daleka przyszłość. Najpopularniejszą rozrywką ludzi są wirtualne gry, którymi zarządzają technokapłani. Młody Albino pokonuje kolejne stopnie kariery technokapłana. Czy młodzieniec jest wystarczająco inteligentny aby przeżyć w świecie pełnym śmiertelnych pułapek? Nawet najdrobniejszy błąd może go kosztować życie.

 

Technokapłani - 5 - Sekta Technobiskupów

Albino prowadzi swój statek-arkę do galaktyki obiecanej.

Albino prowadzi swój statek-arkę do galaktyki obiecanej. Od początku podróży spisuje swoje pamiętniki, wspomina karierę od zwykłego ucznia aż do przywódcą sekty technobiskupów.

 

Technokapłani - 6 - Tajemnice Technowatykanu / Gra Doskonała / Galaktyka Obiecana

Zebrane w jednym tomie trzy ostatnie albumy serii o kosmicznej podróży 500 tysięcy Pantechnosów z charyzmatycznym, niemal wszechmocnym Albinem na czele.

 

Czy uda im się dotrzeć do wymarzonej Galaktyki Obiecanej, gdzie mogliby wreszcie założyć cywilizację, która ponad zdobycze techniczne przedkładałaby dobro człowieka? Opowieść toczy się dwutorowo: równocześnie Albino wspomina dzieje własne oraz swojej rodziny, która czeka na ratunek gdzieś w kosmicznym odosobnieniu. Jak skończy się ta wymyślona z niezwykłym rozmachem gwiezdna saga?

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Technokapłani

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Alexandro Jodorowsky
 • Rysunek: Zoran Janjetov
 • Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
 • Wydawnictwo: Egmont Polska Sp. z o.o.
 • Rok Wydania Polskiego: 2002 - 2006
 • Rok Wydania Oryginału: 1998 – 2006
 • Tytuł Oryginału: The Technopriests / Les Technopères
 • Tytuł Serii: Technokapłani
 • Wydawca Oryginalny: Les Humanoides Associes
 • Liczba Tomów: 6
 • Rodzaj: Science - fiction
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: Albumy 1 – 5, 48 stron / Album 6 – 144 strony
 • Format: 215 x 290 mm
 • Oprawa: Miękka
 • Dystrubucja: 1
 • ISBN: Album I – 978-83-237-1364-7 Album II – 978-83-237-9645-9 Album III – 978-83-237-9646-6 Album IV – 978-83-237-9069-3 Album V – 978-83-237-3047-7 Album VI – 978-83-237-3153-5
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: Albumy 1 – 3 - 17,90 zł / Album 4 – 18, 90 zł / Album 5 – 19,90 zł / Album 6 – 69 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 5 / 5

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto