Burton & Cyb: Kosmiczni Rabusie. Część 1 & 2

Opis:

Samuel Serwata

Tytułowi rabusie, złodzieje i hochsztaplerzy, zagościli w Polsce za sprawą wydawanego przez Prószyński i s-ka magazynu „Komiks" w którym część pierwsza ukazała się w numerze 6/1992 (#18)druga zaś w numerze 4/1993 (#22). Wydane dwa z czterech albumów obecnie są białymi krukami na naszym rynku. Publikacje w tamtych czasach nie przedstawiają się tak świetnie jak obecnie, więc nie będę wypowiadał się odnośnie druku czy też jakości offsetowego papieru. Najbardziej rażące są jednak okładki. Rysunek pierwszego albumu został zminimalizowana, zamiast, tak jak w oryginale, rozciągnięty na całość. Okładka drugiegoalbumu, pomimo większej grafiki, zepsuta została przez ohydne wielkanocne jajo,będące najbardziej bezgustną formą kiczu jaką mógł wykonać tylko ktoś nie posiadający ani trochę wyczucia, jakiegokolwiek, smaku. Mimo wszystko jednak pozycje wydawane przez „Komiks" były czymś nowym na naszym rynku. Poziom scenariuszy, jak i samych rysunków, znacząco przewyższał historie o super-bohaterach które zdominowały nasz rynek. Ostatecznie nie było wtedy na co narzekać, ile radować się, że wydawnictwa przynajmniej próbowały wprowadzić, na nasz rynek, tą niedocenianąformę sztuki.

 

Za komiks odpowiedzialni są Antonio Segura– scenariusz oraz JoseOrtiz tworzący ilustracje. Duet ten współpracował razem jeszcze przy seriach „Jean le long", „Morgan" oraz „Hombre" od której pozycji wspólnie zaczynali, a która serianapisana została specjalnie dla JoseOrtiz'a.. Antonio Segura urodzony w 1947 roku zadebiutował w 1981 roku serią „Sarvan" opowiadającej o żyjącej na pustynnej planecie dzikusce spotykającej mężczyznę, który dosłownie spadł z nieba. Scenariusze Segurystanowią mieszaninę s-f i fantasy, dopełnioną nierzadko erotyką i z nutką pastiszu. Tak jak w „Burtonie &Cybie", mimo stereotypowych postaci i świata w którym rozgrywa się cała historia, nietypowe rozwiązania fabularne stanowią charakterystyczną cechę tego scenarzysty.
Warto napomknąć, że nakładem wydawnictwa Taurus Media, w uprzednim roku został wydany komiks"Kraken" z 1986 roku za cenę 49,90 zł właśnie tego scenarzysty.

 

JoseOrtiz w swoich rysunkach, serwuje czytelnikom zupełnie inny styl niż do tej pory. Przynajmniej dla tych, którzy znali jego poprzednie prace,zaliczane do horroru. Zazwyczaj tworzący w czerni i bieli, doskonale manewrujący światłocieniem i tworzący klimatyczne, mroczne rysunki artysta, zmienił warsztat swojego rysunku, zastępując go stylem groteskowym, ale nie odchodzącym od realistycznego mistrzostwa. Wykorzystanie przez rysownika dodatkowo koloru w bardziej jaskrawszych, niż w „Hombre", odcieniach, zmieniły znacznie postrzeganie tego autora. Niemniej jednak doskonale wpasował się on w absurdalny styl fantastycznego świata kreowanego przez Segurę.

 

Urodzony w 1932 Hiszpan nie za długo, pomimo doskonałego warsztatu, przesiedział w rodzimym kraju który nie był miejscem dla rozwoju jego talentu. Zmuszony cenzurą w Hiszpanii rozpoczął pracę przy magazynie „Eagle" gdzie tworzył rysunki do komiksów min. Alana Grant'a i Johna Wagner'a. Przez cztery lata rysował dla, legendarnego już, „2000 AD", realizując „RogueTrooper" oraz „Sędziego Dredd'a". Po zakończeniu współpracy w Barcelonie w roku 1987 poznał właśnie Segurę i od tamtego czasu zaczęła się współpraca przy wspominanym już „Hombre".

 

Tytułowe postacie to antybohaterowie, którzy wzbudzają fascynację swoimi pomysłami i osobami, lecz gdyby występowały w realnym życiu nie dałoby się ich polubić. Podejmują się oni różnych często nielegalnych prac, mających za cel szybkie wzbogacenie się w solarne kredytki. Przekręty których dokonują – przez własną nieudolność i głupotę – niekoniecznie pozwalają im wyjść bez szwanku pod koniec historii. Pomimo odległego miejsca i czasu rozgrywanych historii, można nierzadko odnaleźć odniesienia do naszych czasów. Jak chociażby w historii w której bohaterowie pomagają szalonemu naukowcowi z plemienia prymitywnych małp utworzyć inteligentne istoty, które buntując się zakładają związki zawodowe i tworzą partię komunistyczną. Bohaterowie – pomimo tego, że jeden jest człowiekiem a drugi cyborgiem – nie pozbawieni są oni ludzkich wad. Chociażby takich jak nie wyciąganie wniosków z historii i nie uczenie się na własnych błędach.

 

Utrzymana w klimacie science-fiction seria przesycona jest sporą dawką humoru. Obydwa albumy to w zasadzie zbiory przeciętnie ośmiostronicowych opowiadań przy których czytelnik ani na chwilę się nie nudzi, a pointa nierzadko zaskakuje swoją celnością. Autorzy w świetny sposób parodiują oklepane schematy. To oraz brak moralizatorstwa przesądził o sukcesie komiksu. Historie są różnorodne i zapadają w pamięć, również charakterystyczne rysunki mistrza Ortiz'a, którym absolutnie nic nie można zarzucić, pogłębiają to wrażenie. Nie warto doszukiwać się w jakiegokolwiek głębszego przesłania w treści. Są to krótkie historie mające jedynie cel rozrywkowy. Ten aspekt decyduje ostatecznie, że pomimo rewelacyjnych rysunków i scenariusza, zasługuje w skali 1 do 5 na 4 / 5.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Komentarze  

+1 # Rade 2018-05-11 23:28
Głębie ja w rysunkachtych widzę
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

Okładka wydania:

Burton & Cyb: Kosmiczni Rabusie. Część 1 & 2

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Antonio Segura
 • Rysunek: Jose Ortiz
 • Tłumaczenie: Agnieszka Beszczyńska
 • Wydawnictwo: Prószyński i S ka
 • Rok Wydania Polskiego: 1992 - 1993
 • Rok Wydania Oryginału: 1989 – 1992
 • Tytuł Oryginału: Burton & Cyb
 • Wydawca Oryginalny: Toutain Editor
 • Liczba Tomów: 2
 • Rodzaj: Komedia, Science-Fiction
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 52
 • Format: A4
 • Oprawa: Miękka
 • Dystrubucja: 1
 • ISBN: 0867 - 1338
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 12 000 zł i 15 000 zł
 • Papier: Offsetowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 4/5

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 3 votes
Kolory: 100% - 5 votes
Scenariusz: 100% - 4 votes
Liternictwo: 98.75% - 4 votes
Tłumaczenie: 99.4% - 5 votes
Wydanie: 100% - 3 votes

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!