Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

TRANSMETROPOLITAN: Powrót Na Ulicę

Opis:

 

Samuel Serwata

„Na jakiejś cholernej górze. Więc ten debilny, gburowaty, skurwiały wydawca dzwoni do mnie i mówi: Czy słowo kontrakt coś dla ciebie znaczy, Jeruzalem?"

 

 

Pomijając wstęp napisany przez Garth'a Ennis'a, tymi właśnie słowami zaczyna się ta amerykańska post - cyberpunkowa, wypełniona czarnym humorem, powieść graficzna. Stworzona została przez brytyjskiego scenarzystę Warren'a Ellis'a, oraz rysownika Darick'a Robertson'a. Seria publikowana była w latach 1997-2002 przez DC Comics i została zamknięta w dziesięciu tomach liczących sobie 60 zeszytów. W Polsce pierwsze trzy albumy: „Powrót na ulicę", „Żądza życia" (podzielony, jak to zwykle bywa przez niezrozumiałą dla mnie manierę polskich wydawców, na dwie części) oraz „Rok drania", zostały wydane w 2002 roku przez nieistniejące już (niestety) wrocławskie wydawnictwo Mandragora. Niestety pierwsze dwa mają minus w postaci wydań klejonych, które nie przetrzymują próby czasu (jak w zasadzie wszystkie wydania klejone tego wydawnictwa). Wznowienie w postaci wydań kolekcjonerskich, jak i ostatni wydany album naprawiają ten błąd. Kolejnym niedociągnięciem wydania polskiego, jakie wpadły mi w ręce, jest brak tekstu w ramkach w których powinna znaleźć się narracja bohatera w niektórych egzemplarzach. To naprawdę wkurza, zwłaszcza w przypadku, kiedy sprzedawca odmawia reklamacji danego produktu tłumacząc się, że jeśli wydanie nie jest uszkodzone przez sklep, tylko jest ewidentnym błędem wydawcy, powinienem się skontaktować i zareklamować egzemplarz u niego.

 

Kolejnym plusem jest tłumaczenie Orkinaugorze, najlepszego, wg mnie, tłumacza wszelkich komiksów wydawnictwa Mandragora. Jego tłumaczenia są najrzetelniejsze względem oryginału, mimo faktu, że fani zarzucali mu ową nierzetelność względem komiksu Spawn, do którego tłumaczenia Arka Wróblewskiego z TM – Semic czytelnicy byli przyzwyczajeni. Nie popełnia on przede wszystkim błędu, znanego chyba każdemu, który jest nadawanie tytułom nowych odpowiedników (jak np. „Elektroniczny morderca" zamiast „Terminator" jak to miało miejsce w latach 80tych w polskich kinach.)

 

Warren znany jest głównie z poruszania trudnej tematyki społecznej. W tej historii widać najlepiej jadowite podejście do człowieka, wszakże przyszłości, lecz wciąż aktualnego, pełnego wad i przeciwności. Autor pokazuje nam świat w którym nasze wady zamiast zostać odrzucone, stały się jeszcze bardziej wyraziste, będąc kluczowym motorem działań bohaterów, przez niego, opisywanych. Najlepiej precyzuje to opis na tylnej stronie okładki, zaczerpnięty z opinii wydanej przez szanowany amerykański magazyn komiksowy „Wizard", który widnieje na drugiej części albumu „Żądza życia":
„Transmetropolitan ukazuje baśniowy i wspaniały, a jednocześnie obłąkany świat, w którym – i jest to pewne jak cholera – nie chcielibyśmy żyć... ale który chcielibyśmy odwiedzać... i to w każdej wolnej chwili."

 

Zazwyczaj Warren'a pisze typowe historie o super-bohaterach w za ciasnych trykotach pod którymi nie ma miejsca na genitalia. Stworzył min. The Authority, Planetary, Wolverine itp. Jednak nawet tego rodzaju historie były, przez umysł pisarza, sukcesywnie niszczone i wyśmiewane lub dotykały – jak wiele innych pozycji komiksowych lat 90tych - ludzkiej strony super-bohaterów; Gdy jakaś seria została przejmowana lub przez niego tworzona, robił to po mistrzowsku, tworząc lub reaktywując kanony dawno utartych schematów, przekształcając w inteligentną rozrywkę dla masowego odbiorcy.

 

Książka opowiada o cynicznym dziennikarzu, Pająku Jeruzalem pokręconym draniu, który złazi z gór i wraca do miasta przyszłości po pięciu latach, by napisać dwie zaległe książki. Znajduje dilera, od którego załatwia coś co pozwoli mu myśleć oraz przygarnia dwugłowego kota palącego ruskie bez filtra. Podejmuje pracę w gazecie pisząc artykuły w kolumnie „Tego nienawidzę" gdzie jego pierwszym tematem staje się stary kumpel Pająka, Fred Chrystus – broniący prawa do zmiany gatunku z ludzkiego na rasę kosmiczną zwaną Tranzientami.Pająk swoimi felietonami celnie puentuje obecne wydarzenia, zmuszając ludzi do myślenia i zmuszenia ich do działania, jak i zastanowieniu się nad samym sobą. Staje przeciwko tym, który przechodzą obojętnie obok widocznego problemu, co doprowadza to nieraz albo do bijatyki albo innego rodzaju skandalu.
Każda kolejna historia jest prowadzona narracją Pająka, a jednocześnie staje się kolejnym felietonem przepełnionym jego jadowitymi spostrzeżeniami odnośnie ludzi zamieszkujących miasto przyszłości. Styl pisarski bohatera przypomina trochęteksty pisane przez Huntera S. Thompsona w stylu gonzo. Jednak autor nie kryje się z tym i na jednej z plansz pierwszego albumu widać w stercie książek właśnie ten tytuł.
Komiks jest wypełniony błyskotliwymi tekstami i czarnym, cynicznym humorem. Opowiada o nienawiści do własnego gatunku, cofającego się w rozwoju. Jest tu ukazany cudowny i paranoiczny świat, w którym nie ma ani „ładnych" rzeczy, ani „miłych" ludzi. Warren im nie ufa. Ci wzbudzają u niego podejrzenia.

 

Nie kryję się z fascynacją tego dzieła, jednak żałuję, że tego rodzaju pozycji wyszło spod pióra Warren'a zdecydowanie zbyt mało. Dodatkowym plusem tego komiksu są wspaniałe grafiki Daricka Robertsona, rysującego kilka lat później min. serię Punisher: Born, wydaną również przez Mandragorę,ze scenariuszem autora wstępu,GarthaEnnisa, którego Warren wydaje się doskonale znać, a którego rewelacyjny Kaznodzieja w tym samym roku nakładem Egmontu zagościł na półkach księgarń i empików całej polski.
Pozycja zdecydowanie dla dorosłego czytelnika. Gorąco polecam.

 

Na koniec oddaję głos Pająkowi piszącego na dachu budynku na żywo obserwując scenę rozruchów:
„(...) Widzę zupełnie nieuzbrojonego Tranzienta ze zwisającą skórą z twarzy i trzech wciąż okładających go gliniarzy. Jeden z nich doprowadza swojego członka do wzwodu. Przykro mi. Czy to jest dla was zbyt drastyczny obraz, czy za dużo w tym prawdy? Pierdolcie się. Gdyby komukolwiek w tym zasrany mieście by zależało na prawdzie, coś takiego nie miałoby miejsca."

 

 

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

TRANSMETROPOLITAN: Powrót Na Ulicę

Additional Info:

 • Scenariusz: Warren Ellis
 • Rysunek: Darick Robertson
 • Tłumaczenie: Orkanaugorze
 • Wydawnictwo: Mandragora
 • Rok Wydania Polskiego: 2002
 • Rok Wydania Oryginału: 1997
 • Tytuł Oryginału: Transmetropolitan: Back On The Street
 • Tytuł Serii: Transmetropolitan (Tom 1)
 • Wydawca Oryginalny: DC Comics
 • Liczba Tomów: 4
 • Rodzaj: Science-fiction
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 76
 • Format: B5
 • Oprawa: Miękka
 • Dystrubucja: 3
 • ISBN: 83-89036-09-6
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 19,90 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: Ocena komiksu – 5/5 Ocena wydania – 2/5

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial