Incognegro

Opis:

incognegro-1

 

Maciej Gierszewski

1. Temat, który wziął sobie na warsztat scenarzysta Mat Johnson w kryminalnej noweli graficznej „Incognegro", nie jest tematem ani łatwym, ani miłym, ani tym bardziej przyjemnym. Poziom trudności jest mniej więcej taki, jakby ktoś w naszym kraju chciał napisać i narysować komiks o pogromie Żydów w Kielcach 4 lipca 1946 roku. Myślę, czy też raczej przypuszczam, że temat przedstawiony w „Incognegro", jest w Stanach tematem wciąż żywmy, szeroko omawianym, powodującym odnawianie się, powtórne krwawienie niezaleczonych ran z przeszłości.
2. Są lata 30-ste XX wieku, Stany Zjednoczone. Akcja komiksu zaczyna się od sceny linczu w Tuscaloosa, małym miasteczku leżącym gdzieś na dalekim południu Stanów Zjednoczonych. Relacja z tego zdarzenia została opisana w nowojorskiej gazecie „New Holland Herald" przez naocznego świadka wydarzeń, dziennikarza Zane Pinchbeck'a. Zane jest tytułowym „Incognegro", czyli przedstawicielem rasy Czarnej, który z racji jasnego koloru skóry może z powodzeniem podawać się za Białego. Zane pisze swoje reportaże pod pseudonimem. Chciałby, aby sprawa linczu w Tuscaloosa była jego ostatnią tego typu sprawą, chce w końcu zacząć pisać pod swoim nazwiskiem. Pojawia się w biurze, a tam okazuje się, że Szef ma dla niego kolejne tego typu zlecenie, tym razem w Tupelo w stanie Missisipi. Już zaczyna odmawiać, ale z dokumentów wynika, że osobą uwięzioną za posądzenie o zabójstwo białej kobiety w Tupelo jest jego rodzony brat, brat bliźniak.
3. Chcąc nie chcąc, jedzie, razem ze swoim przyjacielem Carlem, na miejsce zdarzenia.
4. To dopiero początek akcji, jej zawiązanie. Na kolejnych kartach postępuje ona wartko do przodu. Wątków jest całkiem sporo. Podane są w przejrzysty i klarowny sposób, nie mieszają się. Zasadniczo Zane stara się odkryć, jak to się stało, że jego brat został posądzony o morderstwo białej kobiety. Rozwija się wątek kryminalny, który na jakiś czas staje się wątkiem główny. Reporter przyjmuje rolę detektywa, prowadzi swoje prywatne śledztwo. Spotyka na swojej drodze członków Ku Klux Klanu i nie jest to towarzyskie spotkanie przy butelce whisky, bo w tle jest także bimber i prohibicja. Jest kolejny lincz, ale i miłość. Szybkim pociągnięciem pióra, sportretowane zostaje zaściankowość, nietolerancja, nienawiść, zacofanie Południa.
5. Mat Johnson jest dobrym pisarzem, dobrze wywiązał się ze swojej roli.
6. Plansze do tego komiksu zrobił Warren Pleece, znany m.in. z rysunków do takich komiksów jak „Sandman", „Kinetic", „Life Sucks". Wybór tego rysownika był dobrym wyborem. Realistyczne rysunki postaci, żadnych uproszczeń czy skrótów, dodatkowo cały komiks jest czarno-biały, oparty na kontrastach tych dwóch barw, do tego wyraźne cienie (np. w scenach, które dzieją się w nocy) wszystko to sprawiło, że miałem wrażenie jakbym oglądał stare fotografie. Pleece nie bał się odtworzyć przerażających scen linczu, w których uczestniczyli zarówno dorośli (mężczyźni i kobiety), jak i dzieci, gdzie wszyscy się dobrze bawią, popijają piwo, lemoniadę, sprzedaje się ciastka. Ludzie spacerują, rozmawiają ze sobą, żartują – prawdziwy festyn, gdyby nie stryczek wiszący na drzewie. Te sceny umieścił na całostronicowych planszach, aby jeszcze mocniej wryły się czytelnikowi w pamięć każdym w/w szczegółem. Nie ma zmiłuj.
7. Brak koloru zwrócił moją uwagę z jeszcze jednego powodu. Warren Pleece nie zakolorował skóry Murzynów, znaczy nie są oni „czarni". Przynależność rasową na jego rysunkach można rozpoznać na podstawie innych cech antropologicznych, takich jak: nos szeroki, płaski, wargi grube, wywinięte. Myślę, że brak czarnego koloru skóry, jest formą komunikatu ze strony rysownika: – równie dobrze mogło być odwrotnie, bo kolor skóry nie ma żadnego znaczenia.
8. Na zakończenie cytat z książki „Abaddón – Anioł Zagłady" Ernesto Sábato { przekł. autoryzowany Heleny Czajki, posł. Jerzy Kühn, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1978, str. 263-264.}, który mi się przypomniał, gdy czytałem tę kryminalną nowelę graficzną: „Lansing, Texas. – Murzyn Dudley Morgan, oskarżony o akt agresji wobec pani McKay i ścigany przez uzbrojonych, rozwścieczonych białych, został przez nich schwytany i przywiązany do żelaznej lancy. Oprawcy przygotowali duży stos drzewa i łatwopalnych materiałów. Przy rozpalaniu zebrał się pięciotysięczny tłum. Płonącymi drzazgami wypalili Murzynowi oczy, potem pierś i gardło. Na jego błagania o szybką śmierć przez zastrzelenie tłum reagował wrzaskiem. Żądano długiej męczarni i odsuwano materiał palny tak, że spalenie Morgana przeciągało się ku jego straszliwej męce. Zapach palonego ciała stawał się nie do zniesienia, niemniej tłum parł naprzód nie chcąc nic stracić z widowiska. Pani McKay przyjechała samochodem z czterema przyjaciółkami, ale z powodu ścisku nie mogła się zbliżyć. Przed śmiercią Murzyn zdołał jeszcze szepnąć Pożegnajcie moją żonę, po czym opadła mu głowa. Kiedy ogień dokonał dzieła, wiele ludzi podchodziło bliżej zabierać pamiątki: kawałki czaszki i inne kości. Wśród okrzyków radości oprawców niesiono na rękach i fotografowano."

 

incognegro-5

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Incognegro

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Mat Johnson
 • Rysunek: Warren Pleece
 • Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 6/2010
 • Rok Wydania Oryginału: 2008
 • Tytuł Oryginału: Incognegro
 • Wydawca Oryginalny: DC Comics – Vertigo
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 136
 • Format: 190x260 mm
 • Oprawa: Miękka
 • Dystrubucja: 1
 • ISBN: 978-83-237-2598-5
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 39,90 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Czarno-biały
 • Ocena: -

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial