Mały Świat Golema

Opis:

le-petit-monde-du-golem-1

 

Maciej Gierszewski

1. Wbrew tytułowi to nie Golem jest głównym bohaterem komiksu „Mały świat Golema". Co prawda to jego magiczne ciało taszczą Michel Douffon i Vincent Ehrenstein przez pierwsze kadry. Gdzieś go tam niosą, ale nie wiadomo gdzie, gdzieś przez pole, łąkę, pod samotne drzewo. Ostatecznie nie wiadomo, gdzie chcieli go donieść. Ponieważ nagle go porzucają, czy też raczej chcą porzucić, ale Golem ożywa i zaczyna wykonywać rozkazy Vincenta – tańczy, skacze. W końcu zawisa w powietrzu głową w dół i z takiej pozycji przygląda się światu.
2. „Mały świat Golema" to świat odwrócony do góry nogami, to świat stojący na głowie. Świat, w którym obok ludzi, na tych samych naturalnych a nie mistycznych prawach, żyją dybuk, mandragora, wampir, żywe drzewo – postaci z ludowych wierzeń i żydowskiego folkloru.
3. Sfar redefiniuje żydowski folklor. Dodatkowo nadaje swym postaciom stricte ludzkie cechy charakteru i osobowości. Wampir Fernand jest permanentnie nieszczęśliwy, samotny, chciałby się zakochać, dzielić z kimś życie. Michel Douffon próbuje mu w tym pomóc, ale jego różne zabiegi nie przynoszą pożądanego skutku. Dlatego zrozpaczony Fernand próbuje popełnić samobójstwo, wiesza się i wisi na drzewie przez trzy dni, ale nie umiera, jest w końcu nieśmiertelny.
4. Opowieści zawarte w „Małym świecie Golema" swoim klimatem przypominają mi obrazy Marca Chagalla. Nie ma co prawda w komiksie grającego na skrzypcach małego, białego cielaczka, ale gdyby był, to wcale by mnie to nie zaskoczyło. Myślę nawet, że byłby na swoim miejscu.
5. Fabuła komiksu nie jest prowadzona od-do, od początku do zakończenia, od zawiązania akcji do zamknięcia i finału. Są to raczej luźno powiązane scenki, w których opowiadana jest jakaś jedna, konkretna przygoda bądź konkretne zdarzenie. A następny epizod/rozdział nie łączy się na zasadzie logicznego wynika z poprzedzającym. Losy bohaterów nie są zamknięte w ramach jednego epizodu, ale są dopowiadane na przestrzeni kilku kolejnych. Przywodzi to na myśl raczej powieściowy, a nie komisowy, sposób prowadzenia narracji.
6. Kadrowanie jest klasyczne – sześć równych, prawie kwadratowych paneli na stronę. Rysunki są czarno-białe, robione różnymi technikami. Raz lekką i delikatną kreską, raz w kadrze przeważa biel, innym razem czerń, czasem bywają schematyczne, a innym razem bardzo dokładne. Ujęcia zmieniają się z bardzo dynamicznie. Na przestrzeni trzech, czterech paneli akcja czasem przenoszona jest w zupełnie inne miejsce, by po chwili powrócić znów do poprzedniego wątku – dygresyjny sposób prowadzenia narracji. Dzięki tym wszystkim środkom i chwytom oglądanie-czytanie nie jest nużące.
7. Joann Sfar zastosował jeszcze jeden ciekawy zabieg, w niektórych miejscach na marginesach u dołu bądź u góry strony, umieścił różnego rodzaju dopiski, przypisy, informacje. Takie jak tytuły epizodów („Mały świat Michela Douffona"), daty ukończenia plansz, instrukcje do rysunków („Angielski samochód: kierownica po prawej"), odautorskie uwagi, wyjaśnienia, glosy („Twoje powieki stają się ciężkie", „Sekret kabały polega na tym, że pomiędzy gałęziami a korzeniami nie ma żadnej różnicy", „1 maja: dzisiaj Front Narodowy zabił człowieka".)
8. Ubawiłem się czytając ten komiks. W kilku miejscach wprost mnie rozśmieszył. Rozczarowujące jest jedynie zakończenie. Rozczarowujące, ponieważ banalne. A może go nie zrozumiałem, może jest ironiczne...

Opis Wydawcy

* * *

Joann Sfar zaprasza w podróż do swego fantastycznego świata! Michel Douffon, Vincent Ehrenstein, Humpty Dumpty, Wampir Fernand, Mandragora – wszystkie te postaci znamy z innych opowieści Autora. Tu pojawiają się po raz pierwszy i spotykają się w jednej opowieści, pełnej niezwykłego humoru i typowego dla Sfara oniryzmu.
Ten świat rządzi się swymi zasadami:
Zasada numer jeden: „Z golemem jest jak z wiecznym piórem: nie pożycza się go!".
Zasada numer dwa: „Idąc za kobietą przestajesz istnieć na płaszczyźnie indywidualności decyzji".
Zasada numer trzy: „Osoba, która zerwie mandragorę, zostanie natychmiast zabita piorunem!".
Nasi bohaterowie muszą borykać się z dylematami egzystencjonalnymi. Którą z czterech dróg powinno pójść drzewo? Co ma zrobić nieszczęśliwie zakochany wampir? No i wreszcie: co zrobić ze starym, niepotrzebnym golemem?

 

 

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Mały Świat Golema

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Joann Sfar
 • Rysunek: Joann Sfar
 • Tłumaczenie: Magdalena Kurzyna
 • Wydawnictwo: Mroja Press
 • Rok Wydania Polskiego: 03/2009
 • Rok Wydania Oryginału: 1998
 • Tytuł Oryginału: Le Petit monde du Golem
 • Wydawca Oryginalny: L'association
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 72
 • Format: 165x240 mm
 • Oprawa: Miękka
 • Dystrubucja: 1
 • ISBN: 978-83-61081-99-9
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 32,00 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Czarno-biały
 • Ocena: -

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial