Drogi Billy

Opis:

 

dear-billy-1

Lokus

Garth Ennis nigdy nie był tuzinkowym scenarzystą komiksowym. W zasadzie każdy tytuł za jaki się brał, prędzej czy później wzbudzał szeroko komentowane kontrowersje. Tak było w przypadku obrazoburczego „Kaznodziei", brutalnego i nieco parodystycznego „Punishera" czy całkowicie wdeptujących w ziemię temat superhero „The Boys". To jedno oblicze tego scenarzysty. Drugie, zdecydowanie mniej znane, to Garth Ennis – solidny autor wielu komiksów o tematyce wojennej. Brutalnych, smutnych ale jednocześnie zupełnie prawdziwych. Wzorcowym tego przykładem jest wydawana przez Amerykańskie wydawnictwo Dynamite Entertainment seria „Battlefields" (pl. Pola Bitwy). Chociaż prawdę powiedziawszy nie można nazwać pozycji tej tradycyjną serią, ponieważ stanowi ciąg trzyczęściowych historii, których nie łączy ani miejsce czy czas akcji, ani też pojawiający się tam poszczególni bohaterowie. Nie jest to tytuł wybitny, ale za to porusza trudną choć będącą na czasie tematykę, która do tej pory Amerykański komiks starał się zbyt mocno nie poruszać. Częścią Battlefields była historia pewnej pielęgniarki, zebrana pod tytułem „Drogi Billy". Ku mojej uciesze, komiks ten został wydany w Polsce.

 

 

„Drogi Billy" opowiada historię Carrie Sutton – kobiety, która jako jedyna przeżyła masową egzekucję, jaką Japończycy dokonali na Brytyjskich kobietach. Po tym jak zostaje uratowana przez aliantów, trafia do pewnego szpitala. Po jakimś czasie Carrie sama zostaje tam pielęgniarką i poznaje Billy'ego – pilota RAF-u, bohatera wojennego. Oboje zakochują się w sobie, lecz także skrywają przed sobą pewne tajemnice. I duży związek z tym ma wzrastająca liczba zgonów Japońskich jeńców, którzy trafili pod dach szpitala.

 

Ennis pisząc „Drogiego Billy'ego" zadał czytelnikowi proste pytanie: co byś zrobił/zrobiła, gdyby przyszło ci pomagać własnemu oprawcy? To właśnie ten dylemat wysuwa się na pierwszy plan podczas lektury komiksu. I chociaż scenarzysta w swoim stylu przesadza nieco z interpretacją odpowiedzi na to pytanie, to jednak nie można odmówić mu szczerości. Czytając ten komiks, uwierzyłem w to, że historia taka mogłaby mieć miejsce w wojennej rzeczywistości.

 

Warsztatowo „Drogi Billy" to kawał solidnie wykonanej pracy. Garth Ennis nie po raz pierwszy pokazuje, że bardzo interesuje się tematyką wojenną, raz po raz atakując nas nazwami broni, samolotów czy pojazdów. Podobało mi się także pokazanie zwykłego życia żołnierzy poza frontem. Umieszczenie historii w konkretnych latach również obyło się bez wpadek, a świetne i bardzo realistyczne zakończenie komiksu pozostawia czytelnika w niemałym zdziwieniu. Bardzo dobrze na tym tle wypadają także rysunki Petera Snejbjerga, znanego głównie z prac dla wydawnictwa DC Comics, gdzie zajmował się takimi seriami jak „Starman", „A God Somwhere" czy świetne „Books of Magic". Przyznaje, że nie jest to artysta wybitny, ale jego specyficzny styl niemal idealnie dopasował się do scenariusza. Przeszkadzał mi jedynie fakt, że momentami rysownik gubił się w proporcjach postaci – na dwóch różnych kadrach Carrie lub Billy potrafili błyskawicznie tyć lub chudnąć. Widać także było, że perspektywa to nie jest najmocniejsza strona Snejbjerga. Na szczęście jedna z niewielu.

 

W Polsce komiks wydało wydawnictwo Mucha Comics. Jak więc bywa to u tego edytora, możemy liczyć na perfekcyjną jakość wydania. Za niezbyt wygórowaną jak na dzisiejsze standardy cenę w wysokości 55zł dostajemy komiks w twardej oprawie, a także z kredowym papierem i tłumaczeniem bez wpadek, które wcześniej się w komiksach z Muchy zdarzały. „Drogi Billy" to pozycja, którą warto mieć w swoich zbiorach. Mam nadzieję, że wydawnictwo wróci jeszcze do serii „Battlefields", gdyż jest tam jeszcze kilka innych historii, wcale nie gorszych od losów Carrie.

 

Opis Wydawcy

* * *

Bliżej....
„Czy moje życie ma zostać po prostu ukradzione? I to przez nich? Jakim prawem? Czy już nie dość krzywd wyrządzili?"
Okrucieństwa drugiej wojny światowej w Azji były wcale nie mniejsze niż w Europie. Japończycy zabijali, palili, gwałcili. W odwecie wojska alianckie zabijały, paliły, gwałciły...
Ale nim doszło do wielkiej kontrofensywy amerykańskiej na Pacyfiku, Europejczycy byli w odwrocie – Japończycy w ekspresowym tempie zajmowali coraz to nowe obszary Azji Południowo-Wschodniej, gromiąc Brytyjczyków, Francuzów i Holendrów.
Tuż przed upadkiem należącego do Brytyjczyków wielkiego miasta Singapur, ucieka z niego grupa białych kobiet. Zostają schwytane przez Japończyków, potem zgwałcone, a w końcu rozstrzelane. Z punktu widzenia historii – jeszcze jedna z wielu milionów zbrodni wojennych. Ale nie z punktu widzenia jedynej ocalałej z rzezi kobiety, pielęgniarki Carrie Sutton. W tym momencie rozpoczyna się dla niej prywatna zemsta na Japończykach, toczona na tle dziejów konfliktu ogólnoświatowego.
Znakomite połączenie opowieści wojennej z thrillerem o seryjnym mordercy, autorstwa sławnego scenarzysty Gartha Ennisa (Kaznodzieja, The Boys) i rysownika Petera Snejbjerga (Light Brigade).

 

 

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Drogi Billy

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Garth Ennis
 • Rysunek: Peter Snejbjerg
 • Tłumaczenie: Grzegorz Ciecieląg
 • Wydawnictwo: Mucha Comics
 • Rok Wydania Polskiego: 03/2009
 • Rok Wydania Oryginału: 2009
 • Tytuł Oryginału: Dear Billy
 • Wydawca Oryginalny: Dynamite Entertainment
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 80
 • Format: 165x240 mm
 • Oprawa: Twarda
 • Dystrubucja: 1
 • ISBN: 978-83-61319-15-3
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 55,00 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: -

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial