Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Włoski Skarbiec. Najlepsze Komiksy: Giorgio Cavazzano. Tom 3

Opis:

Uleczkaa38

   Nakładem Wydawnictwa Egmont ukazała się właśnie kolejna, trzecia już część komiksowej serii „Włoski skarbiec. Najlepsze komiksy: Giorgio Cavazzano”, która przedstawia tym razem znakomite, disnejowskie opowieści z ilustracjami tego wyżej wymienionego, jednego z największych mistrzów włoskiego komiksu. I tym samym kolejny też raz spotkamy tu Kaczora Donalda i spółkę, którzy to bohaterowie wdadzą się w wir niezwykłych, fantastycznych, przezabawnych zdarzeń i przygód. Zapraszam was do poznania recenzji tego tytułu.

 

 Mamy tu sześć znakomitych opowieści, gdzie to m.in. Miki wciela się w rolę detektywa, który wpada na trop szajki złodziei, zaś wszystko znajduje swój początek podczas wyprzedaży przedmiotów z policyjnego magazynu rzeczy odnalezionych i porzuconych...; kolejno poznamy nowe, teatralne wcielania Mikiego i Goofy'go, którzy odgrywają m.in. odpowiednio skrybę i cyrulika, co nie zakończy się dla nich niczym dobrym...; dalej odkryjemy wzruszającą historię wręczenie filmowej nagrody samemu Felliniemu przez bohaterów kreskówek Disneya - po drodze ci przeżyją moc przygód...; następnie uświadczymy wspomnień Klarabelli, gdy ta była dziennikarką śledczą w jednej z chicagowskich gazet i gdy wpadła na trop niezwykle tajemniczej, ale też i prześmiesznej sprawy z tańcem w tle...; czy też wreszcie dane nam będzie ujrzeć Donalda w czasie jego egzystencjalnego kryzysu, podczas którego próbuje on ponownie poczuć się młodym - za sprawą odżywek, wynalazków Diodaka oraz udziału w wielkiej przygodzie, jak dawniej...

 

 Jak sami widzicie, każda z tych historii jest zupełnie inną, ale każdą cechuje jakość, znakomity humor oraz idealne nawiązanie do klimatu bajek Disneya, w czym to zresztą Giorgio Cavazzano na polu swych ilustracji jest mistrzem. To przygoda, czasami wyprawy do dalekich miejsc, innym razem zaskakujące wcielenia doskonale nam znanych bohaterów w zupełnie nowych rolach, jak i oczywiście humor, który jest pięknym, łagodnym, bezpiecznym dla dzieci i rozśmieszającym nas wciąż z równie wielką siłą, jak przed laty. 

 

 Miki, Minie, Goofy, Klarabela, Donald, Sknerus i inni... - to właśnie ci doskonale nam znani bohaterowie raczą nas tu swoimi niezwykłymi losami, gdy z jednej strony muszą postawić się w roli stróżów prawa i dziennikarzy walczących ze złem, z drugiej wpisują się w dzieje teatru i kina, a jeszcze niekiedy są po prostu sobą - jak kaczor Donald, który mimo lat wciąż chce być młodym, ale najlepiej też i przy okazji mądrym, szczęśliwym i oczywiście bogatym. I choć każda z tych opowieści jest udaną i interesującą, to na mnie największe wrażenia wywarła właśnie ta historia o Donaldzie, który pragnie poczuć to, co przed laty - być może dlatego, że wydaje się ona bliską każdemu z nas, ludzi. 

 

 Wielką gratką jest dla nas tutaj również to, że każdą z tych mini opowieści poprzedza ciekawy wstęp, który kreśli okoliczności powstania danej historii, miejsce i czas jej premiery, nazwisko twórcy scenariusza oraz wymowę komiksu, jaką chciał osiągnąć nią Giorgio Cavazzano. Oczywiście to głównie atrakcja dla dorosłego czytelnika, którego ciekawią takie dodatkowe smaczki, ukazujące wszystko to, co działo się wokół danej bajkowej historii. 

 

 Kolejny też raz mamy tu niebywałą okazję spojrzeć nieco innym okiem na wspominanych wyżej bohaterów i cały ten disnejowski świat, aniżeli chociażby w historiach rodem z Ameryki. To nieco inna wizja postaci, rzeczywistości w jakiej żyją oraz tego, co w tych historiach wydaje się najważniejszym. Bo przygoda, akcja i humor są tu obecne i istotne - to rzecz oczywista, ale pojawia się w tych opowieściach coś bardzo europejskiego, nawiązującego do włoskiej i europejskiej kultury, jak i też niosącego sobą ważne społecznie i wychowawczo wartości, czego po „amerykańskiej” stronie nie zawsze uświadczymy. 

 

 To przede wszystkim jednak wspaniałe ilustracje autorstwa Giorgio Cavazzano - piękne, malownicze, pociągnięte lekką i płynną kreską, jak i zachowujące wspominanego już ducha kreskówek Disneya, choć zarazem nieco inne w swej postaci, aniżeli te rodem zza Oceanu. Jest w nich bowiem coś iście magicznego, co objawia się chociażby świetnym łączeniem kadrów pierwszego planu z tłem, gdzie też zazwyczaj wiele się dzieje. Do tego dochodzą oczywiście ładne dla oka, przebogate w swej ofercie, idealnie dobrane kolory.

 

 I jest z tym albumem tak, że za jego sprawą odkrywamy nieznane nam szerzej wody całkiem z kolei dobrze znanego, bajkowego świata komiksów Disneya. I to jest coś naprawdę pięknego, ekscytującego i niezwykle ciekawego, gdy oto doskonale rozpoznawali bohaterowie - ale i kilku jakby mniej, zaskakują nas swoim losami, wcieleniami, przygodami. To przekłada się zaś na naszą znakomita rozrywkę, wielkie emocje i moc uśmiechu - niezależnie od tego, czy mamy lat osiem, czy też sześćdziesiąt osiem. I niechaj to będzie najlepszą oceną tego, jak udanym jest ten album.

 

 Słowem podsumowania - komiksowy album „Włoski skarbiec. Najlepsze komiksy: Giorgio Cavazzano”, to kolejna udana odsłona tej świetnej serii, która z jednej strony daje nam możliwość poznania mistrzów włoskiego komisu, zaś z drugiej oferuje znakomitą, bajkową rozrywkę spod znaku komediowej, disnejowskiej przygody. I dlatego też gorąco polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł - naprawdę warto.

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Włoski Skarbiec. Najlepsze Komiksy: Giorgio Cavazzano. Tom 3

Additional Info:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial