Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Elecboy 2

Image Gallery:

Opis:

Uleczkaa38

  Niedługo, gdyż niespełna rok, kazało nam czekać Wydawnictwo Lost in Time na premierę drugiej i zarazem finalnej odsłony komiksowej opowieści „Elecboy”, autorstwa Jaouena Salaüna. Opowieści o świecie odległej przyszłości, upadku ludzkich wartości oraz poszukiwaniu swojego miejsca w życiu, które koniec końców okazuje się być wiele zaskakującym... Zapraszam was do poznania recenzji tej pozycji, wobec której nie jest możliwym przejście obojętnym...

 

 Doskonale nam znany z pierwszej części główny bohater - nastoletni Joshua, trafia do niezwykłej grupy osadników, którym przewodzi tajemnicza Wielka Inicjatorka. To tam będzie mógł dojść do zdrowia na ciele, jak i zrozumieć to, kim jest, dokąd zmierzy, co jest mu pisanym. Pomoże mu w tym tyleż wiedza Wielkiej Inicjatorki, co i niezwykła wizja, jaka stanie się jego udziałem. Jednocześnie nastanie tu także czas wielkiej wojny pomiędzy tymi, którzy mają się za lepszych i tymi, których skazano na przerażającą wegetację...

 

 Komiks ten stanowi sobą udaną, niezwykle klimatyczną, ale też i zaskakującą swoją odmiennością, kontynuację pierwszego tomu. Owszem, mamy tu wątek Joshuy, całościowe spojrzenie na ten świat, jego codzienność, trudną politykę oraz fascynujący udział technologii, ale jednocześnie pojawia się tu także przewodnia, filozoficzna myśl nad tym, gdzie kończy się granica człowieczeństwa, a gdzie zaczyna dominująca rola nauki, postępu, technologii. Co więcej, pada tu odpowiedź na tę kwestię, co również wydaje się mieć duże znaczenie dla tej historii.

 

 Scenariusz komiksu jawi się ze wszech miar udanie, intrygująco, barwnie. Otóż zachwycamy się tu kolejnymi losami Joshuy, chłoniemy prawdę o jego przeszłości i odkrywamy z wielką ciekawością sekrety tego świata - na czele z tym, co doprowadziło do jego upadku. To rozmach, wielowymiarowość relacji, dbałość o każdy szczegół i zarazem zamknięcie wszelkich, rozpoczętych wątków. Na końcu czeka na nas finał - mocny, zaskakujący, w jakiejś mierze skłaniający nas do tego, by spojrzeć na tę całą opowieść z nieco innej perspektywy. 

 

 Tu wszystko jest ciekawe, intrygujące, perfekcyjnie logiczne - począwszy od kreacji bohaterów, gdzie to chociażby tak naprawdę odkrywamy i poznajemy zupełnie na nowo Joshuę..., poprzez coraz bardziej szczegółowy obraz tego mrocznego świata przyszłości, na który składa się „tu i teraz” oraz to, co miało miejsce przed wieloma laty..., jak i kończąc na ciekawym ujęciu przygody, dramatu i grozy w bardzo emocjonującej formie toczenia narracji, w której kolejno przychodzi czas na każde z tych odczuć.

 

 Tytuł ten zachwyca nas kolejny też raz swoją ilustracyjną postacią, gdzie mamy przyjemność karmić nasze oczy wspaniałymi, malowniczymi, pociągniętymi płynną i razem wprawną kreską, rysunkami Jaouena Salaüna. To rozmach, dbałość  o detale na pierwszym i dalszym planie, ciekawe zróżnicowane względem tego, co dzieje się na dwóch odrębnych polach relacji oraz kolorystyka - z jednej strony oddająca technologiczny postęp tego świata, z drugiej mająca w sobie coś z baśni, gdy oto zachwyca nas tęczą pięknych, intensywnych barw.

 

 O komiksie tym można powiedzieć również to, że niesie on sobą znakomite spojrzenie na niebanalne, inteligentne i odpowiednio mroczne ujęcie literackiego science fiction, w którym mamy upadek świata, walkę o przyszłość, ale też i nadzieję. I to przekłada się nie tylko na znakomitą, porywającą i ekscytującą z każdą stroną bardziej i bardziej - rozrywkę..., ale również daje powód do tego, by zastanowić się nad naszym pędem za wiedzą, za rozwojem, za postępem za wszelką cenę, który - jak się okazuje na stronach tego komiksu, może kosztować zbyt wiele. To ambitna fantastyka, którą ja osobiście uwielbiam.

 

Komiksowa opowieść „Elecboy 2”, to zdecydowanie coś więcej, aniżeli tylko udane zwieńczenie opowieści o Joshui. To znakomite, ambitne, ale zarazem i jak najbardziej przystępne science fiction, które bawi, intryguje, podejmuje ważne etycznie kwestie. To również zaskoczenie dla tych, którzy poznali i docenili pierwszą część tego cyklu, bardzo miłe zaskoczenie. I dlatego też pozostaje mi już tylko gorąco zachęcić was do sięgnięcia po ten tytuł – polecam!

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Elecboy 2

Additional Info:

 • Scenariusz: Jaouen Salaün
 • Rysunek: Jaouen Salaün
 • Tłumaczenie: Jakub Syty
 • Wydawnictwo: Lost in Time
 • Rok Wydania Polskiego: 2023
 • Tytuł Serii: Elecboy
 • Gatunek: Komiksy, Science Fiction
 • Liczba Stron: 128
 • Oprawa: Twarda
 • Papier: kredowy
 • ISBN: 9788367270540
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 100,00 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial