Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Trzy Siostry

Image Gallery:

Opis:

Uleczkaa38

  Miłość, poczucie rodzinnego obowiązku, ciężar podjęcia jednej z najtrudniejszych decyzji w życiu... - to przewodnie motywy znakomitej, debiutanckiej, komiksowej opowieści Anny Poszepczyńskiej pt. „Trzy siostry”, o którym to mam  przyjemność opowiedzieć wam w niniejszej recenzji. Komiks ten ukazał się nakładem Wydawnictwa Timof Comics.

 

 W pewnym niewielkim miasteczku mieszkają trzy, osierocone przez rodziców siostry - Olża, Lena i Dominika. Dwie pierwsze zajmują się nieuleczalnie chorą Dominiką, poświęcając się bez reszty opiece nad nią. Oto jednak pojawia się szansa na otrzymanie niespodziewanego spadku po krewnej, a co za tym idzie możliwość umieszczenia Dominiki w specjalistycznym ośrodku, w którym będzie miała zapewnią opiekę i pomoc. Okazuje się jednak, że Olża i Lena mają w tej kwestii odmienne zdanie, co też prowadzi do trudnych dyskusji...

 

 Muszę zacząć od słów, że jestem zachwycona tą komiksową opowieścią. Zachwycona jej emocjonalną wymową, umiejętnością opowiedzenia o tak trudnym temacie w tak barwny i zarazem prosty sposób, jak i wreszcie realizmem zwyczajnego, ludzkiego życia, które przypomina tak bardzo historie nas samych i naszych bliskich. Choroba, starość rodziców, czy też wreszcie ciężar opieki nad bliską osobą to coś, co spotkało, spotyka lub spotka każdego z nas bez wyjątku, o czym nie zawsze chcemy pamiętać, ale o czym przypomina nam w tak niezwykły sposób ta opowieść. I m.in. za to jestem wdzięczna autorce - za jej odwagę, mądrość i podjęcie właśnie tego trudnego, jakże życiowego tematu.

 

 Fabuła komiksu wprowadza nas w codzienność życia bohaterek, ukazuje przełomową wiadomość o otrzymaniu spadku, jak i wreszcie rysuje trudny czas podejmowania decyzji nad tym, czy oddać siostrę do specjalnego ośrodka. Oczywiście potem przedstawione są nam konsekwencje - trudne, dramatyczne, zmieniające życie bohaterek na zawsze..., ale dla mnie najważniejsza jest wzajemna relacja pomiędzy siostrami, która zmienia się na naszych oczach, ewoluuje, odsłania skrywane od dawne żale. I zapewniam was, że nie sposób jest przejść obojętnym wobec tej historii, bez wzruszenia, bez uronienia łzy, bez refleksji także i nad naszym życiem...

 

 Prostota jest najpiękniejsza - potwierdzeniem tych słów jest właśnie ta komiksowa opowieść, w której mamy prosty świat zwykłej codzienności, proste spojrzenia na równie zwyczajne bohaterki, w których z łatwością odnajdziemy siebie samych, naszych bliskich, znajomych, jak i gdzie wreszcie stykamy się z dramatyczną, ale też i prostą sytuacją poświęcenia bliskiej osobie, które odbiera własne życie... Niezwykłym jest jednak to, że za tą prostą historią kryje się bogactwo wrażeń, doznań i emocji, które czasami bolą, które zaskakują i które są tak mocnymi dlatego, że stanowią odbicie naszego życia w tym pięknym, komiksowym zwierciadle.

 

 Prostotą emanują również ilustracje Anny Poszepczyńskiej - w swej surowości układzie kresek, w urokliwej niechlujności i w pięknej brzydocie, która idealnie oddaje codzienność życia bohaterek. Rysunki te mają swój niepowtarzalny urok, klimat i wymowę, która łączy sobą czytelniczą rozrywkę z czymś znacznie większym i ważniejszym. Do tego dochodzi tu ciekawe kadrowanie oraz bardzo stonowana, pastelowa kolorystyka, która także wydaje się być idealną dla tej opowieści.

 

 Komiks ten oferuje sobą wielkie emocje, porywającą lekturę i poczucie kontaktu z ambitną sztuką literackiego przekazu. Jednocześnie tytuł ten w szczególny sposób skłania nas do zadania sobie pytania - Jak my byśmy postąpili i zachowali się na miejscy Olży i Leny...? To pytanie po prostu musi tutaj paść, zaś odpowiedź na nie skłoni nas do zrozumienia jednej z sióstr. I niezależnie od tego, jaką ona będzie, to najważniejsze jest to, że chcemy jej udzielić, co też mówi chyba najwięcej o tym, jak ważnym, mocnym i wyjątkowym jest ten komiks.

 

Komiksowy debiut Anny Poszepczyńskiej pt. „Trzy siostry”, to rzecz wielka, znakomita, predysponująca ten tytuł do miana najlepszego, polskiego komiksowego debiutu w 2023 roku. I jeśli tylko będą miała okazję oddać głos w takim plebiscycie, to zrobię to z jak największym przekonaniem, z uwagi na mądrość tej historii, na jej tematyczną wagę i na piękno prostej, przystępnej, emocjonalnej relacji, jaką to zaoferowała nam tutaj autorka. To wielkie dzieło – polecam.

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Trzy Siostry

Additional Info:

 • Scenariusz: Anna Poszepczyńska
 • Rysunek: Anna Poszepczyńska
 • Wydawnictwo: Timof Comics
 • Rok Wydania Polskiego: 2023
 • Gatunek: Komiksy
 • Liczba Stron: 132
 • Oprawa: Miękka
 • Papier: zwykły
 • ISBN: 9788367440318
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 69,00 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial