Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Indianie! Czarny Cień Białego Człowieka

Opis:

Uleczkaa38

  Piękne, wypełnione akcją i przygodą, klimatyczne westerny zaciemniają prawdziwy obraz ujarzmiania Dzikiego Zachodu przez białego człowieka... Zaciemniają obraz niewyobrażalnej tragedii indiańskiej ludności, która to stała się de facto ofiarą postępu, straszliwej polityki i przemocy w imię Boga oraz rozwoju Stanów Zjednoczonych Ameryki. I dlatego też warto doceniać takie prace, jak chociażby komiksowy album pt. „Indianie! Czarny cień białego człowieka”, który ukazuje prawdę o tamtych czasach i który oddaje głos ofiarom. Pozycja ta ukazała się właśnie w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Lost in Time.

 

 Mamy tu zbiór kilkunastu interesujących opowiadań, które prowadzą nas przez jakże mroczny czas indiańskiej niedoli z rąk białego człowieka - począwszy od połowy XVI stulecia, a skończywszy na schyłku XIX wieku. To opowieści o przemocy, walkach, przywleczonych chorobach, czy też postępującej kolonizacji, która z roku na rok odbierała Indianom miejsca i przestrzeni do życia. To również historie o upadku indiańskiej kultury, wypieranej siłą, przekupstwem, nierzadko alkoholem, a następnie zastępowanej stylem życia białego człowieka. Wreszcie relacje te przedstawiają najprawdziwsze ludobójstwo, którego ofiarą przez te wszystkie lata padło blisko czternaście milionów Indian.

 

 Każda z zawartych na kartach tego komiksu opowieści jest inną, ale zawsze znakomitą, poruszającą, niezwykle wymowną. Począwszy od relacji o eksterminacji mieszkańców małej wioski przez hiszpańskich konkwistadorów...; poprzez zaskakującą opowieść o zetknięciu się białych przybyszów z Indiańskimi plemionami i walce tyleż o przetrwanie, co i o rękę córki wodza...; jak i skończywszy na pięknej historii o odwiecznych polowaniach Indian na bizony...

 

 Oczywiście barwnych opowieści mamy tu znacznie więcej, które to traktują m.in. o bratobójczej walce Indian w szeregach amerykańskiej armii...; kolejno o pewnym zuchwałym, białym traperze, które poniósł wielką karę za złamanie słowa danego indiańskiemu wojownikowi...; czy też choćby o losach niezwykłej kobiety - siostry słynnego indiańskiego wodza, która poprzysięgła zemstę...

 

 Jak już wspominałam, każda z tych kilkunastu opowieści jest inną - czasami ukazującą wprost przemoc białego człowieka, czasami ukazującą jego wieloletni wpływ na upadek indiańskich plemion, a jeszcze niekiedy skupiającą się na losach jednostek, które walczyły, cierpiały, odnosiły zwycięstwa lub ponosiły klęski. I w każdej z nich znajdziemy coś pięknego, niezwykle klimatycznego, intrygującego, co każe nam je odkrywać z wielką ciekawością oraz doceniać kunszt ich autorów -  Tiburce'a Ogera i Hervé Richeza.

 

 Naturalnie wszystkie te opowieści łączą pewne wspólne motywy - osoba starego, umierającego wodza, postacie małych dzieci i jednego z rządowych agentów, jak i również indiańskie bóstwo, które kieruje losami i ścieżkami bohaterów. To ważne, gdyż w jakiejś mierze historie te nabierają w ten sposób jeszcze większej wymowy, klarowności, emocjonalnego znaczenia, gdy oto mamy mocny początek, następnie rozbitą na wiele części relację, jak i gorzki, ale też i w jakiejś mierze piękny finał, który idealnie łączy się z pierwszymi kadrami tego albumu.

 

 Skoro o kadrach już mowa, to mamy tu przyjemność cieszyć się bardzo malowniczą szatą ilustracji, która jest również wielce zróżnicowaną względem każdego z opowiadań, gdyż za każdym stoi inny artysta lub artyści. I dlatego też czasami jest bardziej surowo, innym razem klimatycznie i niezwykle bajkowo, ale za chwilę znów przez obrazy te przemawia realizm, mrok, niemalże reporterski charakter rysunkowej sztuki. Do tego dochodzi tu dobre cieniowanie, znakomite kadrowanie oraz zawsze idealnie dobrana paleta kolorów. 

 

 I pozwolę sobie wymienić tu pokaźne grono tych artystów tych komiksowych ilustracji, gdyż w mej ocenie na to oni zasługują: Dominique Bertail, Ronan Toulhoat, Félix Meynet, Christian Rossi, Emmanuel Bazin, Paul Gastine, Jack Manini, Mathieu Lauffray, Jef, Derib, Émilie Beaud, Dimitri Armand, Laurent Astier, Benjamin Blasco-Martinez, Jocelyne Charrance, Corentin Rouge, Hugues Labiano, Laurent Hirn, Michel Blanc-Dumont.

 

 Album ten stanowi pozycję rozrywkową, która w nieco inny, zaskakujący, z pewnością bardziej sprawiedliwy i realistyczny sposób, aniżeli filmowe westerny, ukazuje nam dzieje Indian w Stanach Zjednoczonych Ameryki. I jest tu przygoda, są piękne krajobrazy oraz nie brak twardych bohaterów, których lubimy lub wręcz przeciwnie, od pierwszych chwil. Jednocześnie jest w tym komiksie także gorzka prawda o dziejach rdzennych mieszkańców Ameryki, która powinna boleć współczesnych - nie tylko za Oceanem, ale i nas, białych ludzi.

 

 Słowem podsumowania – komiksowa opowieść pt. „Indianie! Czarny cień białego człowieka”, to rzecz ciekawa, znakomicie wykonana, ważna. To coś więcej, niż kolejny western, gdyż tym razem to nie biały człowiek, ale właśnie Indianie snują tu swoją trudną, smutną, gorzką relację o tym, jak wyglądała ich przeszłość, walka o wolność, upadek. I jest w tej opowieści coś pięknego, niezwykłego, skłaniającego do wielu ważnych refleksji nad tym, jak niesprawiedliwym był – ale też i wciąż jest, los rdzennych mieszkańców największego i zdaniem wielu najwspanialszego kraju na świecie…

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Indianie! Czarny Cień Białego Człowieka

Additional Info:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial