Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

The Old Guard - Stara Gwardia 3. Wiekowe Opowieści.

Opis:

Uleczkaa38

  Wciąż żyjemy, pasjonujemy się i dyskutujemy o znakomitej, filmowej interpretacji komiksowej serii „THE OLD GUARD – STARA GWARDIA”... a oto dziś Wydawnictwo Mucha Comics przychodzi do nas z kolejną odsłoną tej kultowej serii - albumem „The Old Guard - Stara Gwardia 3. Wiekowe opowieści”, na którego to blisko 200 stronach kryją się porywające, ekscytujące i niezwykle emocjonujące opowieści nieśmiertelnych. Zapraszam was do poznania recenzji tego tytułu.

 

 Na album ten składają się krótkie, wspomnieniowe opowieści nieśmiertelnych bohaterów tej serii. I tak też chociażby odkryjemy dzieje niezwykłej broni Andy, która przeszła wiele, naprawdę wiele...: kolejno poznamy dramatyczne losy pewnego japońskiego samuraja, który stracił wiarę w sens przelewania krwi...; dalej wzruszymy się niezwykłą historię nieśmiertelnej matki i śmiertelnego syna, którzy widują się średnio raz na kilkadziesiąt lat...; następnie trafimy w sam środku Wojny Secesyjnej, w której to jeden z nieśmiertelnych ocali los czarnoskórych niewolników...; czy też odkryjemy ciekawą, mroczną, zaskakującą historię Bookera, którego pojmą fanatyczne siostry zakonne...

 

 To znakomita, klimatyczna, bardzo zróżnicowana antologia, która autentycznie intryguje prezentowanymi w niej opowieściami. I nie ma się co temu dziwić, gdy tylko wymieni się chociażby kilku twórców, których prace się tu znalazły: Greg Rucka, Andrew Wheeler, Eric Trautmann, Brian Michael Bendis, Robert Mackenzie, Dave Walker, David F. Walker, Jason Aaron. To najwięksi z wielkich, co widać w tych scenariuszach, w ich logice, emocjonalnej wymowie i perfekcyjnie dozowanym napięciu. I oczywiście są tu lepsze i nieco mniej udane opowieści, ale takie jest już prawo antologii, choć w mej ocenie całościowo jest naprawdę dobrze.

 

 Pięknym jest to, że każda z historii jest zupełnie inną - współczesną, osadzoną w wojennych realiach sprzed stuleci, czasami tętniącą sensacyjną akcją, innym razem poruszającą spojrzeniem na miłość, a jeszcze niekiedy ekscytującą aurą grozy. I znakomite jest, że w głównej mierze każda z nich przedstawia losy innego z nieśmiertelnych wojowników - Andy, Bookera, Nile, czy też Quynh. Każde z nich jest innym, każde ma wiele do opowiedzenia i każde czyni swoją relację pasjonującą, porywającą, bardzo intrygującą.

 

 Podobnie, jak zacnym gronem scenarzystów niniejsza antologia stoi, tak i na polu ilustracyjnej sztuki mamy tu do czynienia z dziełami absolutnych mistrzów, którymi to są m.in.: Leandro Fernández, Jacopo Camagni, Valentine de Landro, Mike Henderson, Justin Greenwood, Steve Lieber, Matthew Clark, Kano. Ich prace są naturalnie bardzo zróżnicowanymi - czasami emanującymi surowością kreski, innym razem malowniczymi kadrami, a jeszcze niekiedy mrokiem. Zawsze jednak mamy tu do czynienia z jakością, wielkim talentem i umiejętnością ukazania klimatu tej komiksowej serii. Do tego dochodzą znakomicie dobrane kolory - czasami intensywne, czasami bardzo skromne, w zależności od danej historii.

 

 Wielką zaletą tego albumu jest to, że może sięgnąć po niego absolutnie każdy z nas. Otóż świetnie będzie się tu bawił wielki fan tej serii, który zna doskonale bohaterów i ich losy..., ale jednocześnie odnajdzie się tu znakomicie także i kompletny laik w tym względzie, który otrzyma naprawdę ciekawą, przekrojową, inteligentnie poprowadzoną relację w odcinkach, z których to każdy stanowi sobą zamkniętą i odrębną całość.

 

 Bardzo podoba mi się również układ tych krótkich opowieści, który daje nam naprzemiennie bardzo różne typy historii - nigdy nie mamy po sobie dwóch podobnych opowieści, a zawsze różniące się czasem, miejscem, emocjonalną wymową. I to jest piękne, że oto chociażby po tętniącej akcją, przygodą i walką historii mamy przyjemność poznać poruszającą, obyczajową, w mej ocenie absolutnie najlepszą w całym zbiorze opowieść o relacji nieśmiertelnej matki ze starzejącym się, śmiertelnym synem.

 

 Wielką przyjemnością jest tym samym spotkanie z tą komiksową antologią, która bawi, porusza, czasami rozśmiesza do łez, zaś jeszcze innym razem ekscytuje znakomicie uchwyconymi scenami walki. I z tego też względu bawimy się tu świetnie, poznając ten komiks pierwszy raz, a potem kolejny i kolejny. Bo też nie wiem jak to będzie u was, ale w moim przypadku lubię powrócić sobie tutaj kolejny raz do moich ulubionych opowieści, które zachwyciły mnie i porwały bez reszty.

 

Komiksowy album „The Old Guard - Stara Gwardia 3. Wiekowe opowieści”, to rzecz bardzo dobra, a chwilami wręcz wielka. To kolejne udane spotkanie z tą serią, które tym razem zaskakuje nas postacią krótszych, ale za to inteligentnych, klimatycznych i bardzo zróżnicowanych historii. I dlatego też z jak największym przekonaniem polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł.

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

The Old Guard - Stara Gwardia 3. Wiekowe Opowieści.

Additional Info:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial