Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Burton & Cyb

Image Gallery:

Opis:

Uleczkaa38

  Wciąż to samo - prawi, honorowi, walczący ze złem bohaterowie komiksowych opowieści, którzy winni stanowi wzór dla młodych ludzi... – trochę się nam to już znudziło, prawda…? Na szczęście, od czasu do czasu pojawiają się na rynku takie perełki, które dają zaprzeczenie powyższym słowo. Takim komiksem jest z pewnością znakomity album pt. „Burton & Cyb”, który to ukazał się właśnie w naszym kraju w niezwykle efektownej postaci nakładem wydawnictwa Lost in Time. To na jego stronach będziemy śledzić losy dwojga niezwykłych bohaterów - oszustów i krętaczy, że aż miło!

 

 Tytułowi Burton i Cyb są kosmicznymi kanciarzami, którzy specjalizują się w naciąganiu przedstawicieli najrozmaitszych nacji wszechświata, zarabiając w ten sposób na chleb. Ot, wystarczy wspomnieć o ustawianych, galaktycznych walkach bokserskich...; kolejno o wykorzystanie kosmicznej wojny ku temu, by wzbogacić się na pozyskanym złomie przez naszą parę bohaterów...; dalej o nabijaniu w butelkę wielkich przywódców, którzy polują na nieistniejące, obiecane przez Burtona i Cyba potwory...; następnie o próbie wykorzystania wehikułu czasu celem zdobycia zwycięskich liczb w międzygalaktycznej loterii...; czy też choćby o interesie w postaci fontanny, która rzekoma ma spełniać życzenia - za lat kilka, po wrzucenia doń najpierw poważnej sumy pieniędzy...

 

 Jak sami widzicie po powyższym, fragmentarycznym zarysie fabuły, mamy przed sobą znakomitą, komiksową komedię science fiction, która w perfekcyjny sposób łączy widowiskową akcję i przygodę z dobrymi, nierzadko rubasznymi i podszytymi czarnym humorem, żartami. I trzeba docenić pomysłowość na te krótkie historie z udziałem pary tytułowych bohaterów, jak i również lekkość przełożenia tych konceptów na język i obraz komiksowej sztuki, jaką to niewątpliwie mamy przyjemność tu podziwiać. 

 

 Na scenariusz tego komiksu - autorstwa Antonio Segury, składa się kilkadziesiąt kilkustronicowych historii, w których to przewodnim motywem jest próba oszukania kogoś przez Burtona i Cyba, co zazwyczaj im się udaje, aczkolwiek co też prowadzi nierzadko do wielkich kłopotów, gdy trzeba nagle uciekać. To naciąganie szefów gangów, watażków rządzących wielkimi światami, zwykłych kosmicznych turystów, jak i nawet całe miliony mieszkańców wielu planet. I każda z tych relacji o oszustwie jest intrygującą, zawsze zaskakującą finałem i puentą, jak i przede wszystkim przezabawną.

 

 Znakomitym jest, że na opowieść tę składa się wiele ciekawych elementów, by wspomnieć rzecz jasna o naszej parze głównych bohaterów - twardym osiłku w osobie Burtona i pół człowieku pół robocie w osobie Cyba, którzy oczywiście się przyjaźnią, świetnie uzupełniają, zawsze rozumieją w pół słowa. Do tego mamy tu także fascynujące spojrzenia na kosmiczną rzeczywistość z niekończącą się liczbą światów, z przedziwnymi nacjami, które je zamieszkują, kosmiczną walką, polityką, czy też niezwykłą technologią, która jest zaawansowaną, ale czasami też i przypominającą znaną nam doskonale „prowizorkę”. I piękne jest to, że niezależnie w którą stronę skierujemy nasz wzrok podczas tej lektury, to zawsze jest barwnie, interesująco, niezwykle klimatycznie.

 

 Powiedziałabym, że mimo komediowej warstwy i naprawdę przyjemnego klimatu tej opowieści, jest to tytuł raczej dla dorosłego odbiorcy - chociażby z uwagi na zawartą tu erotykę - subtelną, ale jednak..., jak i też z tego faktu, że jakby nie patrzeć opowieść ta pochwala i w pewien sposób gloryfikuje kłamstwo i oszustwo, którymi to żyją nasi główni bohaterowie, czego raczej nie chcielibyśmy uczyć naszych dzieci. Oczywiście wszystko to jest utrzymane w konwencji przerysowanej rzeczywistości i karykaturalnego żartu, który jednak również wydaje się być predysponowanym raczej dla dorosłego czytelnika.

 

 José Ortiz Moya - to ten doświadczony artysta odpowiada za ilustracyjną postać tego albumu. To bardzo klimatyczne, ładne dla oka, poprowadzone niezwykle drobiazgową i zarazem lekko surową kreską, rysunki. Imponują nam one swoją szczegółowością, ciekawym i zróżnicowanym kadrowaniem, odwagą oraz łatwością ukazywania żartu w każdym z obrazków. Do tego dochodzą przyjemne i idealnie dobrane kolory, które nadają całości naprawdę znakomitego, komediowego sznytu.

 

 Przy lekturze tego albumu nie sposób nie uśmiechać się pod nosem, bawiąc się raz za razem kompletnie zwariowanymi pomysłami bohaterów, którzy o dziwo zazwyczaj doprowadzają je do skutecznego i owocnego urzeczywistnienia. Jednocześnie odczuwamy tu także zachwyt nad rozmachem tej opowieści, jej wielowątkowością, pięknem ilustracji i klimatem, który z jednej strony ma coś wspólnego ze światem „Gwiezdnych wojen”, ale z drugiej i znacznie częściej z parodią Mela Brooksa  - „Kosmicznymi jajami”, co jest jak największym komplementem pod adresem tego komiksu.

 

Słowem podsumowania – jeśli kochacie komiksowe science fiction i do tego macie ochotę na spotkanie z dobrą, odważną i co najważniejsze skuteczną na polu wywoływania na naszej twarzy uśmiechu – komedią, to bez najmniejszego wahania sięgajcie po ten niniejszy, okazale wydany album. „Burton & Cyb” jest bowiem takim komiksem, którego nie można nie polubić, którym nie można się nie zachwycić i którego nie można nie docenić. Polecam!

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Burton & Cyb

Additional Info:

 • Scenariusz: Antonio Segura
 • Rysunek: José Ortiz
 • Tłumaczenie: Jakub Jankowski
 • Wydawnictwo: Lost in Time
 • Rok Wydania Polskiego: 2023
 • Gatunek: Komiksy, Science Fiction, Komedia
 • Liczba Stron: 248
 • Oprawa: Twarda
 • Papier: kredowy
 • ISBN: 9788367270526
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 150,00 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial