Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Ciemność

Image Gallery:

Opis:

Uleczkaa38

  Początek wydaje się banalnie klasyczny.. - ot upadły rycerz pragnie odzyskać honor i chwałę, uwalniając przetrzymywaną w starym zamku księżniczkę... Jednakże potem dzieje się absolutnie zaskakująco, mrocznie, ekscytująco w każdym calu! Tak właśnie przedstawia się znakomity, komiksowy album pt. „Ciemność”, który ukazał się właśnie w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Egmont. Zapraszam was do poznania recenzji tej pozycji.

 

 Upadły, zubożały i niepotrafiący odzyskać dawnego honoru rycerz Arzhur wydaje się wygrać istny los na loterii... Oto jednego dnia trzy kobiety obiecują mu wielkie bogactwa w zamian za uwolnienie księżniczki z pewnego mrocznego zamku. Arzhur oczywiście przystaje na tę ofertę, podążając tym samym wraz ze swym giermkiem do wskazanego miejsca. Tam, pokonawszy przerażające potwory wypełnia swoją misję, ratując księżniczkę Islenę. I na tym mógłby stać się piękny, szczęśliwy, baśniowy finał..., jednakże dopiero w tej chwili rozpoczynają się dla bohaterów naprawdę wielkie kłopoty...

 

 Powiem tak... - jestem zachwycona pomysłem na tę komiksową historię fantasy, która początkowo jawi się jako baśń dla młodego czytelnika, by za chwilę przybrać szaty mrocznej, dramatycznej i niezwykle skomplikowanej opowieści dla dorosłych, w której pojawia się przemoc, kłamstwo, manipulacja i niezwykle smakowita gra pozorów, gdy okazuje się w pewnym momencie, że oto nie ma tu idealnych i kryształowych bohaterów, ponieważ każdy z nich skrywa swoje własne, grzeszne tajemnice... Po względem konceptu na scenariusz, jest to absolutny majstersztyk!

 

 Ów maestrię popełnił tu doświadczony scenarzysta komiksów w osobie Huberta, który to pięknie nas wprowadził w tę historię, następnie umiejętnie sprowadził na zupełnie niewłaściwy tor przewidywania dalszego rozwoju akcji, by wreszcie potężnie zaskoczyć tym, co wydarzyło się już po uwolnienie księżniczki. Bo tak naprawdę dopiero wtedy zaczyna się dziać, gdy oto poznajemy rodzinę Isleny, gdy odkrywamy przeszłość jej samej, jej bliskich oraz Arzhura, jak i wreszcie gdy ten ostatni - po części nieświadomie, staje się uczestnikiem niezwykle ryzykownej gry, w której zwycięzcą może być tylko jedna z postaci na tej mrocznej, fantastycznej, wspaniale ukazanej scenie. To świetna, klimatyczna i od pewnego momentu zupełnie nieprzewidywalna relacja, która zachwyca do samego końca.

 

 Nie zabrakło w tej historii wielkiej przygody, walki z potworami, magii, czy też dworskich intryg, które od pewnej chwili wydają się być dominującymi w tej opowieści. Niemniej w mej ocenie najważniejszymi są tutaj międzyludzkie relacje i interakcje, które zachodzą nie tylko pomiędzy rycerzem i uratowaną (powiedzmy, że uratowaną) księżniczką, ale też i chociażby pomiędzy Isleną i jej rodziną, gdzie mamy naprawdę trudne, bolesne, nierzadko wręcz przerażające interesy każdej ze stron. I ten wątek wydaje mi się być tu kluczowym, o czym przekonujemy się zwłaszcza z odkrywaniem finałowych scen.

 

  Kolejną ważną kwestią wydaje się być tutaj coraz większa ucieczka z każdą kolejną stroną od baśniowej idealności, co obserwujemy na polu przygód i losów bohaterów, ale też i chociażby kreacji ich samych oraz świata, w jakim żyją. Tu tak naprawdę nic do końca nie jest chwalebnym i godnym pochwały, nikt nie jest kryształową postacią, gdyż zarówno Islena oraz Arzhur „mają swoje za uszami”, jak i wreszcie cały ten średniowieczny świat znaczy zło, kłamstwo i obłuda. Oczywiście pojawia się i dobro, czy też nawet pokaźna dawka komediowych akcentów, ale w całościowym obrazie nie czynią one tej historii bajką dla młodych czytelników, która uczy dobrego, mądrego, godnego naśladowania postępowania. 

 

 Ilustracyjna postać komiksu przedstawia się bardzo ładnie dla oka, gdy oto cieszymy się malowniczymi, poprowadzonymi lekką i płynną kreską, ciekawie skadrowanymi rysunkami Vincenta Mallié. To, co cechuje je w szczególny sposób, to niezwykła atmosfera mroku, która czasami pojawia się w tych kadrach w bardziej wyrazisty, a czasami w nieco mniej zauważalny sposób, ale jest tu ona zawsze. Do tego dochodzą intensywne, dobrze dobrane kolory, które dopełniają sobą pozytywnej całości dzieła.

 

 Bawiłam się przy tej lekturze świetnie, rozkoszując zaskakującą konwencją relacji, zadziwiając przebiegiem akcji, jak i wreszcie ciesząc naprawdę intrygującym spojrzeniem na losy i osobowości bohaterów, z których to każde jest naprawdę barwną postacią. I chociaż jest to tytuł dla szerokiego grona odbiorców - miłośników fantastyki, baśni, czy też historycznej opowieści..., to jednak wciąż pozostaję przy zdaniu, że w mej ocenie jest to komiks raczej dla dorosłego odbiorcy, który wyniesie z jego lektury to, co zapewne byłoby życzeniem jego twórców.

 

 Komiksowa opowieść pt. „Ciemność”, to rzecz intrygująca, znakomicie wykonana i  - o co dziś coraz trudniej, zaskakująca swoim inteligentnym spojrzeniem na gatunek fantasy. Barwna fabuła, nietuzinkowe postacie i wielkie emocje, o których trudno zapomnieć na długo po dobrnięciu do końca lektury - to wszystko przemawia za tym, by sięgnąć po ten świetny tytuł. Polecam!

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Ciemność

Additional Info:

 • Scenariusz: Hubert
 • Rysunek: Vincent Mallié
 • Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 2023
 • Gatunek: Komiksy
 • Liczba Stron: 152
 • Oprawa: Twarda
 • Papier: kredowy
 • ISBN: 9788328161504
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 119,99 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial