Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Supersi. Home Sweet Home. Tom 3

Opis:

Justyna

  Czy możecie wyobrazić sobie sytuację, że wśród setek przeczytanych książek nie ma żadnego komiksu? Komiksy się czyta czy ogląda?

 

By przygotować się do lektury, trochę poszperałam w sieci – na początek okazało się, że moda na komiksy trwa od dekad. Dużą popularnością cieszą się różnorodne eventy im poświęcone. Komiks można nazwać formą sztuki – łączy odmienne gatunki i artystyczne formy, plastyka i symbolika. Sztuka ma randkę z malarstwem, scenariusz z grafiką.Od dziecka unikałam komiksów jak ognia… i choć wyobraźnię podsycałam latami dzięki setkom przeczytanych książek, przerażała mnie konieczność dookreślania co dzieje się w tzw. pustej przestrzeni między kadrami, kolejnymi kafelkami komiksu.

 

Odważyłam się i sięgnęłam po trzecią część cyklu „Supersi. Home sweethome”. Miałam świadomość, że wchodzę w środek rozpoczętej historii, tym większe pojawiło się zdziwienie gdy okazało się, że to jakby wyrwany fragment z większej całości i absolutnie TRZEBA znać pierwsze części (autorzy kontynuują akcję w miejscu, w którym ją przerwali). Autorem komiksu są Frédéric Maupomé i Dawid. Cykl opowiada historię trójki rodzeństwa – Mat, Lili i Benji, którzy obdarzeni są supermocami. Jak wywnioskowałam - przybysze z Kosmosu.Na co dzień rozdarci między chęcią prowadzenia normalnego życia (szkoła, przyjaciele, zabawy i rozrywka), a tym kim naprawdę są. W tej części dzieci znajdują się w policyjnym potrzasku, trwa nawet obława. Rodzeństwo musi opuścić swój dom i znaleźć nowe schronienie, co jak się okaże łatwe nie będzie (tym bardziej, że jest śnieżna zima).

 

W „Supersach” pod przykryciem opowiastki o superbohaterach i supermocach poruszane są ważne tematy - poszukiwanie tożsamości i poczucie osamotnienia, więzy rodzinne, pewien rodzaj wykluczenia i życie w odmienności. Pozwala to czytelnikom zbudować więź z bohaterami, uświadamia, że supermoce nie są remedium na zło i problemy, a te mogą dopaść w najmniej spodziewanym momencie. W zeszycie pojawiają się dodatkowi drugoplanowibohaterowie – bezdomni mężczyźni, którzy bezinteresownie pomagają dzieciakom; co pokazuje, że nie można pochopnie oceniać ludzi, jedynie po ich wyglądzie.

 

Były emocje – te związane z utratą domu i szukaniem bezpiecznej kryjówki, ale też te z pogłębianiem relacji między rodzeństwem. Wobec siebie są troskliwi, opiekuńczy i serdeczni. Każde z nich wie, że może liczyć na pozostałą dwójkę. Czy była akcja? Była. I ta w komisowych okienkach i ta między kafelkami.

 

To moje pierwsze (świadome) spotkanie z komiksem i muszę przyznać, że wizualnie pozytywnie mnie zaskoczyło. „Supersi” to przede wszystkim atrakcyjna szata graficzna, którą ogląda się z dużą przyjemnością. Mocną stroną tego zeszytu jest kolorystyka –ciepłe, nieco przytłumione, kolory, takie „jesienne” (odcienie żółci, czerwieni, brązu; choć pojawia się też niebieski).Autor interesująco rozgranicza barwy przy ilustracjach dziejących się w pomieszczeniach i na zewnątrz.Na kolejnych stronach wyjątkowo operuje światłem. Do tego prosta kreska, bez zbędnych dodatków. Zaskakujące jak autorzy radzą sobie z wizualizacją różnych emocji bohaterów, które jeszcze bardzie podsycają wypełniający historię mrok. Komiks to jednak sztuka.

 

„Supersi” to lekka i prosta, a jednocześnie wartościową opowieść, po którą mogą sięgnąć wszyscy miłośnicy komiksów o bohaterach. Choć wydaje się, że ta część jest przeznaczona dla trochę starszego czytelnika – choćby przez mrok oraz niektóre zachowania (np. kradzieże w sklepie czy sięganie po alkohol przez bezdomnych mężczyzn).

 

Było miło, ale zdecydowanie wolę nie-obrazkowe książki.

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Supersi. Home Sweet Home. Tom 3

Additional Info:

 • Scenariusz: Frédéric Maupomé
 • Rysunek: Dawid
 • Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 2023
 • Tytuł Serii: SUPERSI
 • Gatunek: Komiksy
 • Liczba Stron: 120
 • Oprawa: Twarda
 • Papier: kredowy
 • ISBN: 9788328155190
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 39,99 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 4/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial