Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Cesarzowa Charlotta. Tom 1: Księżniczka I Arcyksiążę/Cesarstwo.

Opis:

Uleczkaa38

  Każda z młodych dziewcząt marzyła zapewne o tym, by zostać księżniczką, królową, cesarzową. Zostać księżniczką, ciszyć się sławą, władzą i luksusem... Jednakże niewiele z nich zdaje sobie sprawę, że życie księżniczki wcale nie jest tak kolorowym, jakby mogło się wydawać. Przekonuje nas o tym znakomita, komiksowa opowieść pt. „Cesarzowa Charlotta. Tom 1: Księżniczka i arcyksiążę / Cesarstwo”, która ukazała się właśnie w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Lost in Time.

 

 Jako słowo się rzekło, o księżniczce jest ta opowieść - Marii Charlotte Koburg. Oto córka króla Belgii ma wkrótce wyjść za mąż za austriackiego księcia Maksymiliana I, wiążąc z tym faktem wielkie nadzieje, ale też i obawy. I słusznie, gdyż od samego początku oboje wydają się zagubieni wobec oczekiwań dworu i poddanych, co z pewnością nie sprzyja budowaniu wspólnego szczęścia. Jakby tego było mało, wkrótce okaże się, że przyjdzie im sprawować władzę nie tu, w Europie..., ale w jakże egzotycznym Meksyku...

 

 Cóż sprawia zatem, że komiks ten jest tak udanym, intrygującym i docenionym przez czytelników oraz krytyków...? Otóż jego niezwykła naturalność w ukazywaniu losów prawdziwych postaci z kart historii w sposób fascynujący, podszyty emocjami, przygodą, czasami humorem, jak i przede wszystkim niezwykle realistyczny. Bo z tej opowieści możemy poznać tytułową bohaterkę, odkryć jej życiorys oraz poczuć ducha połowy XIX stulecia. I jest to oczywiście komiks historyczny, ale też i piękna opowieść obyczajowa, co docenią z pewnością wszystkie czytelniczki.

 

 Fabien Nury - scenarzysta tego komiksu, poprowadził nas przez życie tytułowej bohaterki w sposób ciekawy, barwny i niezwykle lekki, oddając w dużej mierze głos jej samej. W ten sposób poznajemy jeszcze niezamężną Charlottę, uczestniczymy w jej ślubie oraz odkrywamy kolejne tygodnie, miesiące i lata życia z Maksymilianem - tak te europejskie, jak i te już na meksykańskiej ziemi. I jest tu intrygująco, klimatycznie, czasami odważnie, ale też i zawsze z pewną gracją, która cechują całą relację. 

 

 Bardzo wielkie wrażenie wywarło na mnie to, w jaki sposób udało się autorowi ukazać tu osobę Cesarzowej Meksyku. Jawi się ona bowiem jako kobieta charakterna, która krok po kroku dojrzewa do tego, by rządzić, zastąpić wciąż hulającego męża, walczyć o to, co ważne - na czele z losem poddanych. Jednocześnie widzimy jej samotność, tragizm losu i brak szczęścia, o którym tak bardzo marzyła jeszcze przed ślubem. I wiecie co? - wierzę w tę bohaterkę, a to już bardzo wiele.

 

 Wierzymy także w obraz tego jakże barwnego, dawnego, pięknie przedstawionego świata, w którym na pierwszym planie jawi się polityka - chyba nie mogło być inaczej, ale gdzież też i nie brak burzliwej codzienności życia małżonków, ich relacji z dworem, bardzo przekonującego spojrzenia na codzienność życia w Meksyku i magię tego miejsca, gdzie wszakże jest tyle naturalnego piękna. 

 

 Skoro o pięknie mowa, to widzimy je również w ilustracjach tego komiksu. Ich autor - Matthieu Bonhomme, zaoferował nam tutaj malownicze, ale zarazem i pociągnięte dość surową kreską rysunki, które w znakomity sposób oddają obraz tamtej epoki oraz emocje na twarzach bohaterów. To również dobre cieniowanie, udane kadrowanie oraz bogactwo ładnych kolorów, które również kojarzą się nam z dawną klasyką komiksowego ilustratorstwa.

 

 Jeśli ktoś zapytałby mnie zatem, dlaczego warto sięgnąć po tę opowieść...? To odpowiedziałabym, że warto z uwagi na jej intrygującą fabułę oraz możliwość poznania losów jednej z najważniejszych postaci w historii nie tylko Belgii i Meksyku, ale też i całego świata. Oczywiście są i inne argumenty - piękne ilustracje, wielkie emocje i fakt, że tytuł ten stanowi sobą dopiero pierwszą część cyklu, którego kontynuacja rysuje się nad wyraz interesująco. Naturalnie sama lektura niesie nam znakomitą rozrywkę, ale to jest chyba rzeczą oczywistą.

 

Album „Cesarzowa Charlotta. Tom 1: Księżniczka i arcyksiążę / Cesarstwo”, to znakomita pozycja na polu biograficznego i historycznego komiksu, w której nie zabrakło także wątków natury obyczajowej. To blisko 150 stron fascynującej, czytelniczej przygody, której odkrywanie daje nam wiele przyjemności, satysfakcji i radości. Dlatego też polecam i zachęcam was gorąco do sięgnięcia po ten tytuł – naprawdę warto.

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Cesarzowa Charlotta. Tom 1: Księżniczka I Arcyksiążę/Cesarstwo.

Additional Info:

 • Scenariusz: Fabien Nury
 • Rysunek: Matthieu Bonhomme
 • Tłumaczenie: Jakub Syty
 • Wydawnictwo: Lost in Time
 • Rok Wydania Polskiego: 2023
 • Tytuł Serii: Cesarzowa Charlotta
 • Gatunek: Komiksy
 • Oprawa: Twarda
 • Papier: kredowy
 • ISBN: 9788367270410
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 110,00 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial