Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Śledztwa Enoli Holmes. Czarny powóz

Opis:

Uleczkaa38

  Ku mojej wielkiej uciesze - jak i z pewnością również wielu innych czytelników, możemy cieszyć się dziś premierą kolejnej,  siódmej już odsłony komiksowego cyklu dla młodzieży „Śledztwa Enoli Holmes”. Ta najnowsza część nosi tytuł „Czarny  powóz” i ukazała się ona w naszym kraju oczywiście nakładem Wydawnictwa Egmont.

 

 W życiu Enoli zmieniło się wiele - nie musi już ona ukrywać się przed swoimi braćmi. Jednakże nie oznacza to wcale, że rezygnuje ona ze swojej detektywistycznej pasji, a wręcz przeciwnie. Oto wraz z Sherlockiem podejmuje się rozwikłania zagadkowej sprawy zaginięcia siostry pewnej malarki - Letity Glower. Otóż rodzina otrzymała list i prochy dziewczyny, która miała rzekomo umrzeć na nagłą chorobę. Jednakże Letita w to nie wierzy. I słusznie, gdyż  odkrywana krok po kroku przez Enolę i jej brata prawda, okaże się wstrząsającą...

 

 Z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że mamy przed sobą najmroczniejszą i zarazem najbardziej dojrzałą odsłonę tej komiksowej serii. Decyduje o tym zarówno charakter kryminalnej intrygi, związany z przerażającym losem niewinnych dziewcząt, jak i też obraz ówczesnego Londynu, który jawi się pięknie, ciekawie, fascynująco, ale też i mrocznie. Jednocześnie mamy okazję poznać tu również starszą, dojrzalszą i bardziej świadomą siebie Enole Holmes, co również decyduje o wyjątkowości tego tomu.

 

 Pod względem scenariusza - tradycyjnie autorstwa Sereny Blasco, mamy do czynienia z doskonale poprowadzoną relacją, w której pojawia się powyżej wspominana sprawa zaginięcia czarnoskórej dziewczyny, równie interesująca współpraca Enoli z Sherlockiem oraz zawsze barwny portret ówczesnego Londynu. I mamy tu przygodę, akcję, szczyptę dobrego humoru, jak i też również wspominany już mrok, który wiąże się z niesprawiedliwością i bezkarnością dobrze usytuowanych  sprawców. I jest ciekawie, klimatyczne i emocjonująco do samego końca.

 

 Bardzo wiele dobrego możemy powiedzieć również o kreacji bohaterów tego komiksu, jak i ukazanej tu rzeczywistości XIX-wiecznego Londynu. Co do postaci, to intryguje nas tu przede wszystkim osoba samej Enoli, która jest już bardziej doświadczoną życiowo, świadomą swych detektywistycznych  umiejętności i rozumiejącą lepiej realia otaczającego ją świata, młodą kobietą. Oczywiście mamy tu także Sherlocka Holmesa - postać, która zawsze jest ciekawą. Jeśli chodzi zaś o miejsce akcji, to jest to klimatyczny, bardzo zróżnicowany społecznie, ale też i mroczny Londyn. Co ciekawe, po raz pierwszy został poruszony tu w tak wielkim stopniu wątek losów czarnoskórych mieszkańców miasta, którzy jak się okazuje, mogli stać się także członkami elit.

 

 Niespodzianką jest dla nas za to ilustracyjna postać tego komiksu, co bierze się z tego faktu, iż po raz pierwszy autorką ilustracji nie jest sama Serena Blasco, lecz Lucie Arnoux. I to widać w tych rysunkach, które są klimatyczne, niezwykle malownicze, stylowane na dziewiętnastowieczną sztukę i wypełnione pięknymi kolorami, ale jednakże po prostu nieco inne. Myślę, że to kwestia przyzwyczajenia, gdyż z pewnością szatę tę cechuje bardzo wysoki poziom.

 

 To dobry komiks, który ciekawi nas od pierwszych chwil lektury, trzyma w napięciu, pozwala wykazać się własną intuicją na polu rozwikływania kryminalnej intrygi oraz zapewnia znakomitą rozrywkę i niesie sobą wielkie emocje. I choć jest nieco poważniej i odrobinę inaczej na polu ilustracji, to zapewniam was, że będziecie bawić się świetnie podczas tego czytelniczego spotkania.

 

 Słowem podsumowania - komiksowa opowieść „Śledztwa Enoli Holmes. Czarny powóz”, to kolejna udana, ciekawa i świetnie wykonana odsłona tej popularnej serii. Jej strony wypełnia wartka akcja, barwna przygoda, intelektualna zabawa na polu śledztwa oraz wielkie emocje. Do tego dochodzą ładne dla oka i klimatyczne ilustracje. Dlatego też gorąco polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł - naprawdę warto!

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Śledztwa Enoli Holmes. Czarny powóz

Additional Info:

 • Scenariusz: Serena Blasco
 • Rysunek: Lucie Arnoux
 • Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 2023
 • Tytuł Serii: Śledztwa Enoli Holmes
 • Gatunek: Komiksy
 • Liczba Stron: 64
 • Oprawa: Twarda
 • Papier: kredowy
 • ISBN: 9788328157972
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 39,99 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6.6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial