Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Hoka Hey!

Image Gallery:

Opis:

Michał Lipka

  Western to i nie western. Bo przecież Indianie, kowboje i cała reszta tej otoczki z Dzikiego Zachodu nie koniecznie musi od razu western oznaczać. Więc nie oznacza. A co oznacza? Całkiem dobrą opowieść obyczajowo-historyczną, historię drogi, rzecz o zemście, ale i jednocześnie fabułę z przesłaniem. Intrygujący miks? Owszem, ale nie do końca, bo kiedy bardziej w to wnikamy, okazuje się, że rzecz wcale nie jest tak bardzo spełniona, jakby być mogła. I przy okazji graficznie też rzecz nie jest idealna, bo wyśmienite oddanie przyrody, tła i detali, spotyka się na łamach tego albumu z mocno cartoonowym, mnie osobiście nieprzekonującym designem postaci.

 

Od połowy XIX wieku, kościół katolicki przejmował młodych rdzennych Amerykanów. Szkolił ich, uczył, kształcił, wszystko, żeby stali się „cywilizowanymi Amerykanami”. Skutki były katastrofalne, niemal zniszczenie całej populacji: głównie przez choroby, jakie na ląd przywiózł biały człowiek.

 

I właśnie w takich realiach, w takich czasach, żyć przyszło Georgesowi. Chłopak pochodzi z plemienia Dakotów, ale wychowany przez pastora, coraz bardziej zatraca w sobie wszystko to, co przedtem się na niego składało – kulturę, wierzenia, korzenie… Wszystko zmienia się w chwili, kiedy jego drogi przecinają się z niejakim Małym Nożem, Indianinem poszukującym mordercy matki, a ich spotkanie stanie się brzemienne w skutki…

 

„Hoka Hey!” to komiks tematycznie ważny i ważki. Rozliczeniowy. W dobie wszelkiej maści dyskusji o rasizmie, kiedy jakoś w zasadzie niewiele słyszy się w kontekście Ameryki o tych najbardziej przez osadników pokrzywdzonych, czyli rdzennych Amerykanów właśnie, mówienie o tym jest potrzebne. Więc doceniam komiks z tej perspektywy – choć zauważcie, że jest to komiks europejski, nie amerykański – ale samo jego wykonanie mogło być lepsze. A może po prostu ja, po tym wszystkim, jak zapowiadała się ta opowieść (i po wyróżnieniach, jakie otrzymała w postaci nagrody Prix des Libraires de BandeDessinée oraz nominacji do auve des lyceensselection na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême) miałem zbyt wygórowane oczekiwania?

 

No ale nie zaprzeczam, komiks opowiada o ważkich tematach. I opowiada też o ludziach i naturze, o ich wspólnych relacjach i wszystkim, co się z tym wiąże. Jednocześnie wszystko to ubrane zostało w gatunkowe szaty, coś na styku opowieści drogi, historii przygodowej i brutalnego westernu. Choć brutalność jest tu mocno umowna, właśnie ze względu na tę szatę graficzną, która sprawia, że to co mocne i emocjonalne nie wybrzmiewa tak dosadnie, jak powinno. Bo niby opowieść bywa dosadna, ale jednak właśnie to (i pewna niemalże filmowa estetyka / narracja) sprawiają, że wszystko staje się umowne i jakby zatraca się część dojrzałości.

 

Nadal jednak czyta się to przyjemnie i z lektury sporo można wynieść. I nadal jest na co popatrzeć, bo jednak tła, detale, wszystkie te okoliczności przyrody, nawet jeśli głównie skąpane w oranżowych, pustynnych barwach, robią wrażenie. I da się przymknąć oko na specyficzny design postaci (przymknąć, ale nie zamknąć), szczególnie, że bardzo dobrze dobrany kolor buduje udany nastrój. Ale jednak mogło być lepiej. I tak sobie myślę, że gdyby przerobić to wszystko na film (Europejczycy z ich spaghetti westernami mają już w tym wprawę), oddając go w ręce utalentowanego reżysera, mogłoby powstać naprawdę coś. Może nie na miarę „Wielkiego małego człowieka” czy „Django” (ani też kina Sergio Leone), ale jednak. Na razie natomiast mamy komiks, dobry, ale nie wybitny, a o wybitność się prosił, a ja po wszystkim nadal mam marzenie, żeby w Polsce ktoś w końcu wydał chociażby western Azzarello „El Diablo”, bo… No nie taka to opowieść, ale skoro ukazują się komiksowe westerny, a ten jest jednym z najlepszych, czemu nie dać nam go poznać w rodzimym języku?

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Hoka Hey!

Additional Info:

 • Scenariusz: Neyef
 • Rysunek: Neyef
 • Tłumaczenie: Jakub Syty
 • Wydawnictwo: Lost in Time
 • Rok Wydania Polskiego: 2023
 • Gatunek: Komiksy, Western
 • Liczba Stron: 130
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788367270359
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 130,00 zł
 • Papier: Offsetowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 4,5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial