Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Colorado Train

Image Gallery:

Opis:

Sylfana

  „Colorado Train”  autorstwa Alex W. Inkera to ciekawy, aczkolwiek trudny pod względem emocjonalnym twór, który przyjmuje formę komiksu. Co ważne, powstaje on na podstawie innego, stricte literackiego dzieła autorstwa Thibaulta Vermota. Niestety tego pierwowzoru polscy czytelnicy nie znają, gdyż powieść ta nie została opublikowana na rodzimym rynku wydawniczym. Zostaje nam zatem możliwość zapoznania się z historią poprzez lekturę wspomnianego komiksu. Całe szczęście autor tego wydania nie pozostawia nam przestrzeni do namysłu, nie każe nam gdybać, wymyślać treści poszczególnych wątków, nie tworzy swoistych niedopowiedzeń, które mogą psuć odbiór całości. Nie jest to jednak takie oczywiste, gdyż komiks jest specyficzną formą sztuki, która posługuje się w dużej mierze obrazem, słowa natomiast bywają tutaj uzupełnieniem grafiki. Inkerowi udaje się osiągnąć optymalny rezultat – nie przegaduje treści źródła inspiracji, ale wprowadza czytelnika w świat przedstawiony w sposób uporządkowany i klarowny.

 

          Komiks o którym mowa to dzieło fantastyki grozy i ten właśnie klimat jest dominujący w narracji i obrazie. Najbardziej pod tym względem zaakcentowany jest jednak w warstwie graficznej, w której autor zawarł pewnego rodzaju demonizm, atmosferę strachu, smutku i przygnębienia. Kreska jest tutaj poprowadzona w sposób chaotyczny, nerwowy. Bywa przerywana, wygląda to trochę tak, jakby autor spieszył się, ale jednocześnie chciał jak najbardziej wiarygodnie oddać stan emocjonalny bohaterów swojego dzieła. Pod tym kątem bardzo mu się to udaje, myślę, że więcej cech charakterystycznych poszczególnych postaci poznajemy dzięki rysunkom, a mniej dzięki słowom. Pod tym kątem może się wydawać, że jest to argument potwierdzający tezę, że forma gatunkowa została tutaj perfekcyjnie wykorzystana.

 

          Dzieło to bardzo dobrze oddaje także klimat lat dziewięćdziesiątych oraz obszary tamtejszego Kolorado, w którym istniały typowe osiedla, w których bieda i samotność rozlewały się po wielu ulicach. Poznajemy grupę przyjaciół, tzw. „odrzutków”, którzy nie przystają w żaden sposób do reszty społeczności. Są gnębieni przez tutejszych łobuzów, słuchają ciężkiej, metalowej muzyki, żyją w swoim zamkniętym świecie marzeń. Każdy z bohaterów ma jakieś problemy – z rodzicami, którzy są niewydolni wychowawczo, biedą, nałogami i wieloma innymi sprawami, z którymi po dziś dzień borykają się nastolatki. Wszyscy oni szukają zrozumienia w sobie nawzajem, dobrych doświadczeń, pozytywnych odczuć, namiastki normalności. Ich zgrana paczka staje się alternatywą dla systemu rodzinnego, która sprawa, iż życie wydaje się być łatwiejsze do przetrawienia. Pojawia się tu także wątek fantastyczny – wykreowane postaci idą śladem dziwnego stworzenia, które być może jest odpowiedzialne za śmierć wielu osób. Rozważają, czy legenda o Wendigo może być prawdziwa? Dzięki bohaterom dowiemy się prawdy.

 

          Komiks bardzo mocno nawiązuje do muzyki – każdy rozdział jest zatytułowany jak popularne w tamtym okresie piosenki zespołów takich jak: Green Day, Korn, Metallica, czy Alice in Chains). Osoby urodzone w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych z pewnością znają te formacje muzyczne i to one właśnie oddają idealnie nastrój i klimat fabularny. Czytelnicy, którzy nie znają wymienionych utworów nic właściwie nie tracą – mogą w trakcie lektury odtworzyć sobie nagrania i w czuć się w ich magię oraz treść. To ciekawe rozwiązanie mówi nam o tym, że „Colorado Train” jest dziełem synkretycznym. Łączy cechy kilku gatunków sztuki. Jest to utwór hybrydowy, który dzięki kilku nośnikom pozwala na wniknięcie do świata przedstawionego, którego odbieramy wszystkimi możliwymi zmysłami.

 

          Ogromnie polecam ten komiks, nawet osobom, które nie gustują w takim rodzaju literatury. Jest to jednak coś ciekawego i innowacyjnego, a sama jego lektura jest procesem błyskawicznym – z treścią możemy się spokojnie uporać w jeden krótki wieczór

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Colorado Train

Additional Info:

 • Scenariusz: Alex W. Inker
 • Rysunek: Alex W. Inker
 • Tłumaczenie: Marta Duda Gryc
 • Wydawnictwo: Lost in Time
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 232
 • Oprawa: Miękka
 • Papier: zwykły
 • ISBN: 9788367270298
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 66,00 zł
 • Papier: Offsetowy
 • Druk: Czarno-biały
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial