Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Wiedźmin. Ronin.

Image Gallery:

Opis:

YodaHulk

  Powiedzieć, że „Wiedźmin” jest pozycją kultową w Polsce to jak nic nie powiedzieć. Przez lata książki Andrzeja Sapkowskiego zdążyły nagromadzić sporą rzeszę fanów. Potem pojawiła się polska adaptacja filmowo – serialowa, która już nie cieszyła się takim uznaniem (chociaż osobiście uważam, że miała kilka dobrych aspektów). Ale koniec końców i tak światową sławę przygody naszego Geralta przyniosły gry studia CD Projekt Red, w tym sam „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. Nie będę ukrywał, uważam ten tytuł za najlepszą grę wideo jaka powstała. Po pewnym czasie zaczęły w ramach współpracy z CD Prejektem powstać kolejne pozycje w ramach wiedźmińskiego uniwersum takie jak gra planszowa, komiksy czy też… manga. I tu pojawia się pytanie – czy Wiedźmin osadzony w settingu feudalnej Japonii ma sens?

 

Za ten projekt odpowiada zespół, w składzie którego wchodzą: Rafał Jaki (scenariusz), Hataya (rysunki), Bartosz Sztybor i Satoru Homma (redakcja), Matthew Meyer (bestiariusz) oraz Aditya Bidikar (liternictwo). I już samo wydanie jak na mangę jest niezwykłe – powiększony format, w pełni kolorowe strony czy twarda oprawa to niezwykle rzadko spotykane cechy u wydawanych mang w Polsce. Do tego należy doliczyć bardzo dobry pomysł, by na końcu tomu przedstawić bestiariusz japońskich monstrów, które nasz bohater spotyka poprzez fabułę zarówno w pierwotnym kulturowym kontekście, jak i w interpretacji autorów komiksu. Wartością dodatnią na pewno są też znajdujące się na końcu rysunki koncepcyjne oraz alternatywne okładki.

 

Mamy tu do czynienia z 4 rozdziałami, będącymi w jednocześnie zamkniętymi całościami i posiadającymi jednocześnie wspólny, dłuższy wątek. Nasz tytułowy ronin w pierwszej z nich trafia do zajazdu gdzie musi rozgonić awanturujących się klientów, po czym zostaje najęty do rozwiązania problemu z potworami atakującymi wieśniaków. I tu wychodzi poniekąd zaleta i wada tych historii – one bardzo przypominają questy z „Wiedźmina 3”. Mamy punkt początkowy, poznanie zagrożenia, walka i zakończenie. Kurcze, ciężko mi to rozpatrywać w ramach tej kategorii, bo nie jestem chyba w stanie stwierdzić na ile mi to przeszkadza, a na ile nie. Jest typowa historia, o tym jak to nie potwory zaczęły konflikt jako pierwsze. Jest historia jak to nie potwór, tak naprawdę przedstawia sobą to co najgorsze. Czy w końcu mamy po prostu przypadek potwora polującego na ludzi bez bardziej skomplikowanych intencji. W trakcie tych krótszych fabuł przewija się wątek szukania przez wojownika swojej córki, do której ma ją doprowadzić dowódczyni dzikiego gonu.

 

Postacie tu zostały napisane stosunkowo prosto, ale zarazem tak że czytelnik jest w stanie wykazać wobec nich sympatię lub wręcz przeciwnie. Mamy drwala, który stracił żonę, tajemniczą kobietę zarządzającą łaźnią czy w końcu tajemniczy stwór zamieszkujący jaskinię. Każda z tych person jest zarysowana, chociaż mi osobiście tego rozwoju postaci brakowało trochę. Prawdopodobnie kwestia objętości komiksu, niestety się odbiła na tym jak bardzo poszczególne osoby w ramach fabuły będę rozpisane.

 

Zatem czy warto sięgać po mangę „Wiedźmin. Ronin”? Osobiście uważam, że warto. Jest to projekt na tyle unikalny i dobrze wykonany od strony technicznej, by sam się bronił, a zarazem sukces „Ronina” może dać perspektywę na nowe eksperymenty w tej formie. Wiedźmin w Afryce, Ameryce Południowej czy może też Australii? To są pomysły, które być może kiedyś doczekają się realizacji. Póki co warto zajrzeć do Japońskiego Geralta i czekać na ewentualne dalsze tomy.

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Wiedźmin. Ronin.

Additional Info:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial