Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Star Wars. Leia. Trzy Wyzwania Księżniczki

Opis:

Sandra Wiśniewska

  Jako ogromna fanka uniwersum Gwiezdnych Wojen z niemałą ekscytacją sięgnęłam po mangę bazującą na książce Claudii Gray, a stworzoną kreską japońskiego mangaki, Haruichiego. Historia opowiada losy księżniczki Alderaana, Lei Organy, wszystkim dobrze znanej z niezwykle popularnych filmów, w których jej postać odgrywała aktorka Carrie Fisher. Młoda bohaterka kończy szesnaście lat i aby odziedziczyć tron po kochanych przez swoich poddanych rodzicach, musi przejść trzy niezmiernie trudne próby. Oczywiście ich realizacja nie obejdzie się bez przygód, nowych, ciekawych znajomości oraz wielu chwil zwątpienia i zawahania w życiu nastoletniej księżniczki.

 

Przede wszystkim wydawnictwo Egmont Polska wykonało świetną robotę, ponieważ manga została przepięknie i solidnie wydana. Natomiast ilustracje stworzone przez Haruichiego są, pozostając w nomenklaturze Gwiezdnych Wojen, iście kosmiczne. Poziom dopracowania rysunków, wszystkich szczegółów postaci, tła oraz przedmiotów i miejsc jest po prostu fenomenalny. Ponadto manga na samym początku zawiera kolorowe ilustracje wprowadzające do historii, obrazujące dobrze znane nam z uniwersum postacie, które robią niewiarygodne wrażenie. Jestem po prostu oczarowana i zachwycona poziomem graficznym tego wydania i niesamowitą kreską mangaki. Myślę, że dla każdego fana japońskich komiksów, a już z pewnością dla takiego, który jest jednocześnie wielbicielem Gwiezdnych Wojen, będzie to nie lada gratka.

 

Oprócz wspaniałej warstwy graficznej, w mandze znajdziemy świetną, pełną akcji fabułę. Ze względu na to, że historia opowiada o losach nastoletniej księżniczki, po tę pozycję bez problemu mogą sięgnąć młodsi czytelnicy. Myślę jednak, że równie dobrze będą się przy niej bawić fani uniwersum w każdym wieku. Bo przygody Lei są po prostu ciekawe, przedstawione w interesujący sposób, ale jednocześnie przejrzyście, bez chaosu, w którym czytelnik może się zgubić. Fabuła przechodzi płynnie z jednej sceny w kolejną, a wszystkie ilustracje są w pełni czytelne. Trzeba jednak pamiętać, że jest to komiks japoński, czyli czytamy go odwrotnie niż dzieła ilustrowane wydane na przykład na naszym rodzimym rynku literackim. 

 

Dla każdego fana Gwiezdnych Wojen, a szczególnie wielbicieli postaci księżniczki Lei, bardzo charakterystycznej, temperamentnej i niezwykle charakternej bohaterki, myślę, że tego rodzaju wydania są świetnym spotkaniem z ukochanym uniwersum. Manga świetnie pogłębia postać Lei, pozwala nam spojrzeć na nią z innej perspektywy, ale przede wszystkim zabiera nas w rzeczywistość pełną przygód, wartkiej akcji i ciekawych wydarzeń. Komiks nie jest pozbawiony także bardziej poważnych refleksji związanych z osamotnieniem, chęcią zdobycia uznania, szczególnie w oczach rodziców, czy problemami nietolerancji i dyskryminacji. Jednak chyba każdy, kto choć po części orientuje się jak wyglądają filmy z serii Star Wars, wie jakiego rodzaju tematy są w tym uniwersum poruszane. Dylematy, które rozważa Leia, nie odbiegają od tych, które dotykają bohaterów z kina czy innych wydań związanych z tą franczyzą. Co warto także podkreślić, postacie drugoplanowe są równie interesujące, co sama księżniczka. Fajnie jest zapoznać się z innymi charakterami niż te, które znamy już z filmowych hitów. 

 

Pierwszy tom mangi to fenomenalne otwarcie przygody z nastoletnią księżniczką Leią Organą. Niezwykle udane zarówno na płaszczyźnie fabularnej, jak i pod kątem ilustracji i samego wydania. To bardzo cenna i wartościowa pozycja, która będzie ozdobą biblioteczki każdego wielbiciela uniwersum Gwiezdnych Wojen. Uważam jednak, że nie tylko fani Star Wars znajdą w niej literacką przyjemność, bo to po prostu świetnej jakości komiks. Polecam każdemu, a ja z niecierpliwością czekam na kolejną część!

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Star Wars. Leia. Trzy Wyzwania Księżniczki

Additional Info:

 • Scenariusz: Claudia Gray
 • Rysunek: Haruichi
 • Tłumaczenie: Alex Hagemann
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 2023
 • Tytuł Serii: STAR WARS. LEIA, MANGA
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 184
 • Oprawa: Miękka
 • Papier: zwykły
 • ISBN: 9788328157156
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 32,99 zł
 • Druk: Czarno-biały
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial