Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Contrapaso. Dzieci Innych

Opis:

Uleczkaa38

  Odwaga... - to jedna z najpiękniejszych cech człowieka, która objawia się zazwyczaj w najbardziej dramatycznych chwilach życia, gdy często trzeba powiedzieć głośno „Nie”, gdy wszyscy inni mówią „Tak”. O takiej odwadze opowiada właśnie znakomity komiksowy album pt. „Contrapaso. Dzieci innych”, który ukazał się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Lost in Time. Zapraszam do poznania recenzji tej pozycji.

 

 Hiszpania, Madryt, rok 1956. Dwaj miejscowi dziennikarze - młody i przepełniony wiarą w swój zawód Léon Lenoir oraz doświadczony, zmęczony życiem i zawiedziony autorytarną rzeczywistością Emilio Sans, podejmują się najważniejszego śledztwa w swoim dziennikarskim życiu, podążając śladami zagadkowych morderstw. Te prowadzą ich wprost do kręgów władzy, która jak się okazuje, skrywa od lat przerażający sekret. Léon i Emilio staną tym samym przed wielką szansą, ale też i nie mniejszym zagrożeniem dla ich życia...

 

 Teresa Valero - hiszpańska autorka niniejszej opowieści, zaprasza nas za jej sprawą do odbycia fascynującej podróży w czasie, podczas której to mamy okazję zwiedzić tyleż piękną, co i mroczną Hiszpanię okresu rządów generała Franco. I jest to niezwykle intrygująca podróż, którą znaczą elementy kryminału noir, sensacji, historycznej relacji oraz bardzo tu ważne wątki natury obyczajowej. I zapewniam was, że podróż ta pozostaje na długo w naszej pamięci po tym, gdy już dobrniemy do jej końca.

 

 Fabułę tego albumu znaczą kolejne losy dwójki dziennikarzy, którzy najpierw podejmują się śledztwa w sprawie zagadkowych zabójstw, następnie krok po kroku podążają śladami i poszlakami, jak i wreszcie odkrywają więcej, niż powinni. W międzyczasie mamy okazję poznać bliżej ich prywatne życie, przeszłość oraz nie najłatwiejsze relacje z tymi, którzy są dla na nich ważni. I choć w głównej mierze dominują tu rozmowy i podróże do kolejnych zakątków Madrytu, to nie zabrakło w tej relacji także i wartkiej akcji oraz przygody, ze scenami bójek, ucieczek i pościgów, na czele. I wydaje się, że każdy element tej opowieści znajduje się tu idealnie na swoim miejscu, tak by całość tej historii była tyleż fascynującą, co i jak najbardziej logiczną.

 

 Fascynującą jest relacja zachodząca pomiędzy dwojgiem głównych bohaterów, gdzie mamy coś na wzór rywalizacji Léona i Emilio, ale też i swoistej opieki, jaką ten drugi otacza swojego młodszego kolegę. I jest w tym przyjaźń - być może szorstka, ale jednak przyjaźń. Co do ich osobowości, to w piękny sposób został ukazany tu duch młodości z ideałami, wiarą we własne siły i chęcią zmieniania świata - u Léona, jak i też pewien naturalny dystans do życia i losu, zmęczenie pogonią za marzeniami i rezygnacja, którą dostrzegamy u Emilia. Co ciekawe, w pewnej chwili jednak obaj bardzo nas zaskakują...

 

 Pięknym jest niewątpliwie również ten cały komiksowy świat, na swój sposób dusznej, niepokojącej i w jakiejś mierze dla nas surrealistycznej Hiszpanii lat 50-tych ubiegłego wieku. To świat widziany oczyma kobiety, a tym samym pełen ludzkich dramatów, nieszczęść i niesprawiedliwości, w którym jednak odbija się również zbrodnia, dziennikarska misja i skomplikowana polityka. To niezwykle szczegółowy, dopracowany w każdym względzie i na wskroś realistyczny obraz, któremu nie można nic zarzucić.

 

 Na wielkie słowa uznania zasługuje także ilustracyjna strona tego tytułu, która jest również dziełem Teresy Valero. To niezwykle malownicze, poprowadzone płynną, ale też i momentami nieco surową kreską, jak i zachwycające szczegółowością każdego plany, rysunki. Cechuje je również znakomite cieniowane, dobre kadrowanie i bogactwo idealnie dobranych kolorów, gdzie tak mocno kontrastują ze sobą barwy słonecznego dnia z mrokiem ponurych dzielnic Madrytu. Całości efektu dopełnia jakość wydania komiksu, na czele z doskonałej jakości papierem i drukiem.

 

 Lektura tego komiksu porywa nas sobą niczym najlepszy film, zachwycając złożonością fabuły, natężeniem wrażeń i emocji oraz wspominanymi powyżej ilustracjami. Jednocześnie jest to dla nas także niezwykła lekcja historii Hiszpanii, która odsłania przed nami burzliwe dzieje tego pięknego kraju i dramaty ludzi, którym przyszło żyć za czasów dyktatury Franco. Efektem jest komiksowe dzieło, którego poznawanie niesie nam wielką przyjemność, wspaniałą rozrywkę i liczne wzruszenia.

 

Komiks „Contrapaso. Dzieci innych”, to opowieść o odwadze w czasie terroru, która tak naprawdę stanowi niejako jedyny oręż w walce z każdym reżimem. To również opowieść o poświęceniu, sensie dziennikarstwa i cenie, jaką nierzadko przychodzi ponosić przedstawicielom tego zawodu wobec ich pogoni za prawdą. Wreszcie jest to opowieść o zbrodni, krzywdzie i niesprawiedliwości, która dotknęła tysięcy mieszkańców Hiszpanii tamtego okresu. I w mej ocenie naprawdę warto poznać niniejsze dzieło Teresy Valero, do czego też gorąco was zachęcam i namawiam. Polecam.

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Contrapaso. Dzieci Innych

Additional Info:

 • Scenariusz: Teresa Valero
 • Rysunek: Teresa Valero
 • Tłumaczenie: Jakub Syty
 • Wydawnictwo: Lost in Time
 • Rok Wydania Polskiego: 2022
 • Tytuł Oryginału: Contrapaso tome 1 – Les enfants des autres
 • Tytuł Serii: Contrapaso
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 152
 • Oprawa: Twarda
 • Papier: kredowy
 • ISBN: 9788367270137
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 120,00 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial