Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Nick i Charlie. Heartstopper. Nowela

Opis:

Pyciaaa

  Heartstopper pojawił się w popkulturze nagle. A przynajmniej takie odniosłam wrażenie. Pewnego dnia zobaczyłam zapowiedź serialu podobnego do produkcji Disneya sprzed kilkunastu lat, aczkolwiek opowiadającego o miłości dwóch chłopaków – Nicka i Charliego. W ciągu kilku kolejnych dni każdy już mówił o tej produkcji oraz o Alice Oseman, która sławę zyskała głownie dzięki publikowaniu komiksu na Webtoonie. Nie jest dziwne więc, że również w Polsce wydano serię, a następnie różne dodatki, w tym nowelkę Nick i Charlie.

 

Już od dwóch lat Nick i Charlie są szczęśliwą parą. Ich związek jednak zostaje wystawiony na poważną próbę. Nick jest o rok starszy od swojego chłopaka. W tym roku kończy szkołę i zamierza udać się na studia, czego już nie może się doczekać. Charlienie podziela jego radości. Boi się, że ogromna odległość może doprowadzić do zniszczenia relacji i w konsekwencji – zerwania. Nie jest w stanie jednak porozmawiać o tym problemie z Nickiem, co doprowadza do niespodziewanego rozwoju sytuacji.

 

Pierwszy sezon Heartstoppera już za mną, podobnie jak wszystkie odcinki, które pojawiły się na Webtoonie, i wciąż nie miałam dość opowieści o tej uroczej relacji Nicka i Charliego. Mam wrażenie, że w wielu współczesnych książkach i produkcjach wątki queerowe są wrzucane na siłę. Tego jednak nie można powiedzieć o twórczości Oseman. Historia dwóch chłopców, którzy powoli i stopniowo poznają nie tylko siebie nawzajem, lecz także własną seksualność, jest urocza i budująca. Poznaje się ją z zapartym tchem i uśmiechem na ustach. I stale chce się więcej.

 

Samą nowelkę czyta się szybko. Jest napisana prostym językiem i skupiona na pojedynczym wątku – wyjedzie Nicka na studia i problemach, które z tego wynikają. Styl pisania autorki sprawia, że książka ta nie powinna być najmniejszym wyzwaniem dla osób, które po formy prozatorskie zazwyczaj nie sięgają. W końcu podstawą serii są komiksy.

 

Treść uzupełniają również grafiki prezentujące głównych bohaterów w różnych sytuacjach. Jest to lektura na godzinę lub dwie, nie można jednak nazwać jej niepotrzebną. Nowelka cudownie uzupełnia całą historię. Pozwala czytelnikom wgłębić się w myśli i uczucia bohaterów. Dokładniej pokazuje, w jaki sposób myślą Nick i Charlie. Zaletą jest również fakt, że publikacja nie skupia się na jednym z chłopaków, a pokazuje perspektywę zarówno Nicka, który nie jest pewien, co dzieje się z jego chłopakiem, jak i Charliego – zagubionego, niepewnego przyszłości z osobą, którą kocha najbardziej na świecie.

 

Warto wspomnieć również o wartościach, które odnajdziemy w tej historii. Po raz kolejny nie jest to jedynie romans o dwóch chłopakach, którzy wychodzą ze skorupy. Alice Oseman stworzyła opowieść piękną i brutalną zarazem. Autorka pokazuje, że rzadko świat jest jedynie miejscem pozytywnym. Często musimy mierzyć się z problemami, które nas przerastają, jak chociażby różne choroby. Czasami również osoby, które kochamy najbardziej potrafią najdotkliwiej nas zranić. Ważne jest jednak to by się nie poddawać, spróbować zaufać tym, którym na nas zależy. Bo w tej opowieści chodzi głównie o miłość, zaufanie i troskę, ale nie tylko te uczucia otrzymywane od innych, lecz także nauczenie się, by ofiarować je samemu sobie.

 

Nowelka Nick i Charlie pozwala miłośnikom serii Heartstopperponownie zajrzeć do świata tytułowych bohaterów i sprawić, że każdy czytelnik zakocha się historii na nowo. To kolejna cegiełka, którą dokłada Alice Oseman do i tak już fantastycznego świata, pełnego ciepła, ale także i cierpienia. Pozycja idealna dla każdego, komu podobał się komiks lub/i serial!

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Nick i Charlie. Heartstopper. Nowela

Additional Info:

 • Scenariusz: Alice Oseman
 • Rysunek: Alice Oseman
 • Tłumaczenie: Natalia Mętrak Ruda
 • Wydawnictwo: Jaguar
 • Rok Wydania Polskiego: 2022
 • Tytuł Oryginału: Nick and Charlie. Novel
 • Tytuł Serii: Heartstopper
 • Gatunek: Komiks, Literatura Młodzieżowa
 • Liczba Stron: 176
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788382661392
 • Cena Z Okładki: 32,90 zł
 • Druk: Czarno-biały
 • Ocena: 5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial