Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Najwybitniejsi Naukowcy. Galileusz. Posłaniec Gwiazd

Opis:

Biegający Bibliotekarz

  Edukacja za pośrednictwem zabawy i rozrywki to bardzo dobra możliwość rozwijania się i kształcenia, szczególnie ważna dla młodych ludzi, którzy pochłonięci wirtualnym światem przyswajają nowe wiadomości pewnie nieco słabiej. Każde narzędzie, które służyć może takiej formie nauki jest więc pożądane, a jeśli jeszcze samo w sobie jest udane, to tylko wartość dodana, której należy przyklasnąć. I właśnie z takim „narzędziem”, będącym jednocześnie możliwością spędzenia miło czasu jest kolejna odsłona kolekcji „Najwybitniejsi naukowcy” od Egmontu. Pisząc najnowsza, mam na myśli tę odsłonę, która poświęcona została niejakiemu Galileuszowi „Posłańcowi gwiazd”. I właśnie o tym tytule kilka słów poniżej.

 

Za produkcję odpowiada głównie Jordi Bayarri, który dbał tutaj nie tylko o rysunki, ale i o scenariusz tej historyjki. Nie można jednak uznać, że to tylko i wyłącznie jego praca, gdyż swoje „trzy grosze” w postaci kolorów dorzucił też niejaki Dani Seijas i to właśnie ten duet wyprodukował „Galileusza”. Jak sam tytuł wskazuje całość historii, opowiada o losach i życiu tego genialnego wynalazcy, tudzież naukowca. Jego najbardziej znanym dziełem było wynalezienie teleskopu, który pozwolił na obserwację Księżyca i Słońca, ale też można było dzięki niemu oglądać niebo, a także pozostałe planety i gwiazdy. To oczywiście niejedyna rzecz, za którą był on zapamiętany, jednakże jego opus magnum z pewnością. Galileusz był też postacią, którą dzisiaj nazwalibyśmy kontrowersyjną i idącą pod prąd (a niektórzy pewnie określiliby go mianem „foliarza”), gdyż negował on dużą część dotychczasowych ustaleń świata i nauki, przez co spotykały go kłopoty. Co by nie mówić, była to postać niezwykle barwna.

 

I ten koloryt doskonale oddaje recenzowany komiks. Niewielka forma zeszytu i niepozorny format kryje w sobie naprawdę pełną dynamiki i intrygującej fabuły opowieść o Galileuszu. Autor scenariusza doskonale oddaje w nim to, jak intrygującą postacią był Galileusz, opowiada o najważniejszych jego losach, a także pokazuje walkę z przeciwnościami losu i osób, które nie były przychylne jego badaniom. Dało to wyborny efekt, bo choć cała opowiastka jest naprawdę krótka, to jednocześnie świetnie zachęca do sięgnięcia po inne źródła, aby poznać Galileusza jeszcze lepiej. Lekka forma opowieści kryje w sobie pokłady ciekawostek i, szczególnie jeśli ktoś nie wiedział o tytułowym bohaterze wiele, może dzięki niemu naprawdę sporo się dowiedzieć. Młodzi czytelnicy zostają zachęceni do sięgnięcia po więcej, a jednocześnie dobrze się bawią, gdyż w warstwie fabularnej jest to dynamiczna i zgrabna historia, która również w oderwaniu od biografii może zaintrygować. A, że jest właśnie krótka to nawet ci, którzy nie mogą na długo skupić swojej uwagi, tutaj przez całą lekturę będą zainteresowani. To ważne szczególnie w kontekście grupy docelowej, do której historia jest kierowana.

 

Do kogo kierowana jest opowieść widać zresztą również w warstwie graficznej, która jest nie tylko przyjemna, lekka i „miękka”, ale jeszcze doskonale pokolorowana, przez co tworzy efektowną całość, która spodoba się z pewnością młodym czytelnikom. Bardzo uporządkowany układ kadrów i prostota rysunków będą doskonałym rozwiązaniem dla początkujących czytelników komiksów, a naprawdę poprawna kreska zachęci do przeczytania komiksu również tych nieco starszych i bardziej doświadczonych. Autorowi udało się połączyć ciekawą opowiastkę z biograficznymi faktami i wybornymi rysunkami, efektem czego jest komiks warty polecenia, jeśli zaczynacie swoją drogę z komiksem lub szukacie lektury do wspólnego czytania z własnymi pociechami. Dużo tu koloru, dynamiki i wciągających momentów.

 

Milo też, że autorzy zadbali o warstwę merytoryczną, gdyż poza samym komiksem jest też wkładka historyczna, w której przedstawione są postaci biorące udział w komiksie, krótko przedstawiona rola Galileusza, a także – co najciekawsze – zostały wskazane często popełniane błędy nieścisłości w życiorysie Galileusza, które często są powielane. Miły dodatek, a komiksiarze dostaną jeszcze tutaj możliwość zajrzenia za kulisy pracy rysownika, gdyż umieszczono kilka szkiców do powstających plansz.

 

Całość wypadła naprawdę dobrze i ta bardzo niepozorna książeczka kryje w sobie dużo dobra. Oczywiście jest to komiks przeznaczony głównie dla młodszych czytelników, jednakże i ci starsi podczas wspólnej lektury z dziećmi będą się dobrze bawić, a i może dowiedzą się czegoś nowego i interesującego.

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Najwybitniejsi Naukowcy. Galileusz. Posłaniec Gwiazd

Additional Info:

 • Scenariusz: Jordi Bayarri
 • Rysunek: Jordi Bayarri
 • Tłumaczenie: Agata Ostrowska
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 2022
 • Tytuł Serii: NAJWYBITNIEJSI NAUKOWCY
 • Gatunek: Komiks, Literatura Dziecięca
 • Liczba Stron: 48
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788328154124
 • Cena Z Okładki: 24,99 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 4/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 3 votes
Scenariusz: 100% - 3 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial