Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Ekspozytura „Rygor”. Goście Hotelu Arago

Image Gallery:

Opis:

Uleczkaa38

  Dobrego, klimatycznego, szpiegowskiego komiksu z polskimi bohaterami w roli głównej, nigdy za wiele! Dlatego też z jak największą przyjemnością zapraszam was do poznania recenzji komiksowej opowieści pt. „Ekspozytura „Rygor”. Goście hotelu Arago”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Egmont. 

 

 Algier, lato 1941 roku. To właśnie w tym miejscu  - a dokładniej rzecz ujmując w luksusowym hotelu Arago,  splotą się losy głównych bohaterów tej opowieści: niemieckich, francuskich i polskich szpiegów. Tych ostatnich reprezentuje Mieczysław Słowikowski - szef polskiej ekspozytury wywiadowczej, który to staje m.in. przed niezwykle trudnym zadaniem, jakim to jest umożliwienie polskim lotnikom przedostanie się do Anglii...

 

 Tobiasz Piątkowski odsłania przed nami kolejną porywającą, intrygującą i piękną  komiksową lekcję historii. Trzeba bowiem zaznaczyć, iż zaoferowana nam tutaj opowieść znajduje swoje oparcie w prawdziwych zdarzeniach z okresu II wojny światowej, a dokładniej w działaniach polskiego wywiadu. Efektem jest niezwykle klimatyczna historia spod znaku szpiegowskiej sensacji i kryminału noir w jednym - coś, czemu po prostu nie można odmówić.

 

 Na fabułę komiksu składają się kolejne wydarzenia z udziałem Mieczysława Słowikowskiego, podwładnych mu agentów, zachodnich sojuszników, jak i wreszcie niemieckich przeciwników, którzy nie cofną się przed niczym, by pokrzyżować planu polskiego wywiadu. I mamy tu akcję, przygodę, dramatyczne sceny z bronią w ręku..., aczkolwiek zdecydowania najważniejszą jest intelektualna gra kłamstw, pozorów i półprawd, w której bohaterowie odnajdują się w iście wyborny sposób. I choć tytuł ten liczy sobie zaledwie 70 stron, to dzieje się w nim naprawdę wiele i zawsze intrygująco.

 

 Mamy tu same komiksowa dobra, by wspomnieć o świetnie wykreowanych postaciach - na czele z naszym polskim asem wywiadu, ale też jego oponentami..., następnie o jakże klimatycznym portrecie Algieru czasu wojny - z urokliwym, ale też i w jakiejś mierze niepokojącym hotelem Arago w roli głównej, czy też wreszcie o szpiegowskiej intrydze, której to dalej do klasycznych filmów o Jamesie Bondzie, ale za to bliżej do historycznych reportaży, gdzie fach szpiegów odsłania swoje prawdziwe oblicze.

 

 Wiele dobrego możemy powiedzieć także o ilustracjach tego komiksu, które to stworzył Marek Oleksicki. To niezwykle klimatyczne, pociągnięte dość surową kreską, ale dzięki temu i bardzo realistyczne rysunki, które w idealny sposób oddają sobą tyleż przebieg akcji, co i klimat tamtej epoki. Warto docenić tu również przyjemną, lekko pastelową kolorystykę tych kadrów, które również mają w sobie coś z tamtych dawnych czasów.

 

 Komiks ten niesie sobą ekscytującą rozrywkę – to niezaprzeczalny fakt, ale też i stanowi on piękny hołd dla wszystkich tych funkcjonariuszy polskiego wywiadu, którzy od początku lat 20-tych – do dnia dzisiejszego, służą Polsce pozostając w cieniu. I jakkolwiek górnolotnie zabrzmią te słowa, to jest to wspaniały, należny i pięknie wykonany hołd. Wracając do stricte rozrywkowego odbioru tej opowieści, to jej lektura zapewnia nam wielkie emocje, świetną rozrywkę i bardzo przyjemnie spędzony czas – zwłaszcza, jeśli interesujemy się historią, bądź też pracą służb specjalnych.

 

 Komiksowa opowieść pt. „Ekspozytura „Rygor”. Goście hotelu Arago”, to z pewnością pozycja intrygująca, godna uwagi i docenienia – tak na polu scenariusza, jak i ilustracyjnej wymowy. To świetna, szpiegowska historia, która stanowi wyśmienitą, czytelniczą i intelektualną ucztę, jakiej to w mej ocenie nie można sobie odmówić. Z tych wszystkich względów oceniam ten tytuł na najwyższą notę, jak i też gorąco was zachęcam do sięgnięcia po ten komiks. Polecam!

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Ekspozytura „Rygor”. Goście Hotelu Arago

Additional Info:

 • Scenariusz: Tobiasz Piątkowski
 • Rysunek: Marek Oleksicki
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 2022
 • Tytuł Serii: EKSPOZYTURA "RYGOR"
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 64
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788328155596
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 34,99 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 3 votes
Scenariusz: 100% - 3 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial