Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Batman Knightfall. Prolog

Opis:

Michał Lipka

 Moim pierwszym komiksem o Batmanie była legendarna „Przysięga zza grobu”, kupiona w bardzo wczesnym, dzieciństwie bardziej jako kolorowanka, niż komiks. Wstyd o tym mówić, ale tak było. Zaś moim pierwszym w pełni świadomym „Batkiem”, jaki kupiłem już z pasji czytania komiksów i chęci poznania postaci był jeden z pierwszych wydawanych na polskim rynku zeszytów „Knightfall”. Potem doszły kolejne, uzupełnianie kolekcji też się zaczęło, ale nigdy nie udało mi się zebrać całości, bo jakoś parcia na to nie miałem. Lepsze miało opowieści TM-Semic, niż „Upadek Rycerza”, wolałem skupić się na nich. Ale teraz pojawiła się okazja, zbiorcze, pełne wydanie całości, którego pierwszy i najlepszy zarazem tom to zaledwie wprowadzenie. Ale za to jakie. I nawet jeśli nie mielibyście potem poznać reszty serii, warto sięgnąć po ten liczący niemal 700 stron album i przekonać się, co ma do zaoferowania.

 

Przygotujcie się na upadek rycerza! Co by zrobił Batman, gdyby zawiódł? Jakie granice przekroczyłby, żeby więcej nie dopuścić do śmierci dziecka? Co z tym wszystkim wspólnego ma wojsko i tajemniczy zakon?

 

Nie ma się co oszukiwać, jeśli szukacie najlepszych historii z czasów „Knightfall”, to szczególnie dwie są warte uwagi: „Miecz Azreaela” i „Jad”. W Polsce w latach 90. XX wieku wydane jako numery specjalne niemal od początku darzone były swoistym kultem i trafiły na listę dziesięciu najlepszych „Batmanów” wydanych nad Wisłą. I słusznie, bo w tamtych latach robiły wielkie wrażenie, a teraz okazuje się, że nadal wypadają znakomicie i o niebo lepiej od większości wydawanych obecnie nowych komiksów z gackiem. Czym takim? „Miecz” przede wszystkim widowiskowością rzadko spotykaną w tamtych czasach. Iście filmową narracją i popisami wizualnymi. Dziś podobnych popisów mamy całe mnóstwo, komputerowe efekty to norma, wtedy były rzadkością. Ale wtedy miały także duszę, jakąś siłę, której dzisiaj jest brak. Co do „Jadu” to po prostu kawał mrocznej, dobrej opowieści stawiającej na psychologię, moralne dywagacje i dobre pomysły.

 

Cała reszta tej opowieści to już słabsza, ale nadal przyjemna rozrywka. Rozrywka, w której sporo jest powagi, mroku i dobrej, choć momentami przegadanej akcji. Bo poza tymi dwiema opowieściami „Knightfall”, choć przełomowy i po dziś dzień inspirujący kolejnych twórców, co widzieliśmy ostatnio choćby w runie Toma Kinga, a przede wszystkim epicki (to w końcu ledwie pierwszy z pięciu zbiorczych tomów!), jest opowieścią czasem przesadnie rozwleczoną. Tu jeszcze tego nie czuć, wprowadzające nas historie często są po prostu dobrymi, samodzielnymi opowieściami, które urzekają klimatem, jakiego próżno dziś szukać. W tym oczywiście zasługa świetnych, klasycznych i wpadających w oko ilustracji, z prostym, ale dobrze pasującym do nich kolorem.

 

Jeśli lubicie „Batmana”, poznajcie koniecznie, bo znać trzeba. Jeśli jednak po prostu jesteście ciekawi tej historii i chcecie przekonać się co ma do zaoferowania, sięgnijcie po pierwszy tom. Nawet jeśli niemielibyście poznać kolejnych części, ta jest warta przeczytania. A dla tych, którzy wychowali się na TM-Semicowych komiksach, to rzecz, którą mieć powinni. To nie tylko powrót do kilku znanych nam już zeszytów („Miecz”, „Jad” czy numery 6-7/94, 2, 4-7 /1995 polskiego „Batmana”), ale wreszcie pełne przedstawienie tej historii. Pełne i w końcu również chronologicznie ułożone. I jak znakomicie przy tym wydane.

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Batman Knightfall. Prolog

Additional Info:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial