Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Korzenie Rodzinne

Image Gallery:

Opis:

Uleczkaa38

 „KORZENIE RODZINNE” - pod tym jakże wymownym tytułem kryje się najnowsze dzieło Jeffa Lemire. To właśnie ten popularny i ceniony kanadyjski twórca oddał w nasze ręce niezwykle klimatyczną i opatrzoną ważnym przesłaniem opowieść spod znaku fantastyki i horroru w jednym. Tytuł ten ukazał się nakładem Wydawnictwa Mucha Comics.

 

 Oto zwykła, amerykańska rodzina z samotną matką i dwojgiem dzieci, która wiedzie spokojne i niczym nie wyróżniające się życie. Zmiana tego stanu rzeczy następuje wówczas, gdy ośmioletnia Meg zaczyna cierpieć na tajemniczą chorobą, która z każdym dniem upodabnia dziecko do... drzewa. Przerażona matka postanawia zrobić wszystko, by pomóc córce, a wspiera ją w tym pojawiający się po latach nieobecności, dziadek. Wszyscy czworo podejmują podróż do miejsca, które może zatrzymać przerażający, chorobowy proces. Niestety w ślad za rodziną podążają także szaleni, religijny fanatycy...

 

 Mamy tu apokaliptyczną opowieść drogi, mroczną historię upadku znanego nam świata oraz przejmujący, rodzinny dramat w jednym - to wszystko oferuje nam sobą niniejsza opowieść Jeffa Lemire, którą oprócz mocnej i stricte rozrywkowej wymowy cechuje również cenna lekcja o tym, że nasz świat, a dokładniej otaczająca nas natura, upomni się kiedyś o zadośćuczynienie względem tego, co jej uczyniliśmy. I jest to niewątpliwie ekologiczny wymiar tej historii, ale podany w naprawdę zaskakującej postaci...

 

 Fabuła opowieść jest niezwykle intrygującą i emocjonującą, gdzie to najpierw poznajemy codzienność życia bohaterów, następnie początek koszmaru związanego z chorobą Meg, jak i wreszcie przebieg rodzinnej podróży, którą znaczy wielka przygoda, walka oraz przerażająca obserwacja tego, co dzieje się z całym światem. To mocna historia pełna zaskoczeń, zdradliwych zwrotów akcji oraz pokaźnej dawki dobrego, gdyż czarnego, humoru.

 

 Należy docenić tu główne elementy tej komiksowej pozycji, czyli przekonującą kreację bohaterów z Lorettą (matką), Joshem (jej synem), Meg (chora córeczką) i dziadkiem, który wydaje się mieć nie po kolei w głowie, ale który stawia sobie za cel ochronę najbliższych. To barwne postacie, w które wierzymy i które mają swoje silne osobowości. Udanie jawi się też ten cały komiksowy świat - najpierw jak najbardziej realny, codzienny i zwyczajny, ale z każdą stroną zmierzający do upadku za sprawą zaistniałego chaosu. I wreszcie emocje - mądrze i wprawnie nam dozowane, przeplatane smutkiem, strachem i chwilami radości oraz nie pozwalające przejść obojętnie obok tej opowieści. 

 

 Ciekawie jawi się również ilustracyjne oblicze tego komiksu, o które zadbała trójka doświadczonych twórców w osobach Phila Hestera, Erica Gapstura i Ryana Cody'ego. To niezwykle klimatyczne, pociągnięte bardzo surową kreską i przez to mocno „kanciaste” rysunki, które jednak oddają w ten sposób dość gorzką i mroczną wymowę owej historii. Cechuje je również dobre kadrowanie, skupienie obrazu przede wszystkim na bohaterach oraz całkiem przyjemne, choć nieco przyblakłe, kolory. Jest dobrze, naprawdę dobrze.

 

 Głównym motywem tej historii jest tajemnicza choroba dziecka i przemiana świata, aczkolwiek nie da się ukryć, że równie istotnym wątkiem są zarysowane tu w tak przekonujący sposób, rodzinne relacje. To z jednej strony miłość, poświęcenie i gotowość na wszystko, by tylko uchronić najbliższych. Z drugiej jednak także i poszukiwanie odkupienia win, szansy na wybaczenie i oraz próba przekonania do siebie tych, na których najbardziej nam zależy. Jest jeszcze i trzeci aspekt – prawda o tym, że w życiu człowieka to właśnie rodzina jest zawsze najważniejsza, niezależnie od wszelkich okoliczności…

 

 Opowieść ta ma w sobie coś z fabularnego filmu – tak na polu scenariusza wydarzeń, jak i ilustracyjnej szaty. Dlatego też nie może dziwić fakt, iż lektura komiksu upływa nam w iście zawrotnym tempie, a każda kolejna strona tylko i wyłącznie potęgują naszą ciekawość względem tego, jak potoczą się dalsze losy tej rodziny. To dobra zabawa, świetna rozrywka, ale też i skłaniające do ważnych refleksji, emocji.

 

 Można powiedzieć z pełnym przekonaniem, iż oto Jeff Lemire ma na swoim koncie kolejne znakomite dzieło – komiksową opowieść „Korzenie rodzinne”. Znakomite z uwagi na odważny pomysł, jego udane przełożenie na literackie pole oraz wymowę tej historii, która jest czymś znacznie głębszym i ważniejszym, aniżeli tylko dobrym komiksem spod znaku science fiction i horroru. Z tych wszystkich względów gorąco polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł – naprawdę warto!

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Korzenie Rodzinne

Additional Info:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial