Stumptown Tom 4

Opis:

Uleczkaa38

    Wydawnictwo Mucha Comics zaprasza nas oto do odwiedzenia raz jeszcze niezwykle klimatycznego, ale też i mrocznego miasta Portland, zwanego powszechnie Stumptown. Zaprasza za sprawą premiery najnowszej i zarazem czwartej już odsłony komiksowego cyklu pt. "Stumptown" właśnie. Poniżej postaram się opowiedzieć wam nieco więcej o tej pozycji, którą mogłam poznać dzięki portalowi Sztukater.pl

 

 Skoro wracamy do Stumptown, to i raz jeszcze spotykamy się z najlepszą prywatną detektyw w tym mieście - Dex Parios. Tym razem przyjdzie zmierzyć się jej z niezwykle skomplikowaną sprawą zabezpieczenia transportu najdroższych ziaren kawy na świecie. Ziaren, na które okazuje się mieć chrapkę pewna mafijna grupa, jak i również obrzydliwie bogaci ludzi, którzy nie cofną się przed niczym, by je zdobyć. Jakby tego było mało, do miasta przyjeżdża niespodziewanie młodsza siostra Dex - Fuji, co okaże się dla twardej pani detektyw początkiem naprawdę wielkich kłopotów...

 

 Greg Rucka - scenarzysta i twórca niniejszej serii, oddał w nasze ręce kolejną odsłonę znakomitej opowieści o losach charyzmatycznej, portlandzkiej pani detektyw. Opowieści, która łączy w sobie elementy klasycznego kryminału z barwną sensacją i watkami natury obyczajowej, gdzie to wszystko jest doprawione na koniec pokaźną porcją dobrego i nieco czarnego humoru. I tak, jak działało to wszystko w przypadku pierwszych trzech tomów cyklu, tak i działa to również świetnie w przypadku tej niniejszej, czwartej części.

 

 Fabułę komiksu wypełnia relacja o kolejnych losach Dex, która musi pokonać wiele przeszkód i problemów na drodze ochrony "kawowego skarbu", co będzie wymagało od niej tyleż sprytu i inteligencji, co i stricte wojskowych umiejętności z walką i posługiwaniem się bronią na czele. Dodatkowo mamy tu drugi, nie mniej interesujący wątek rodzinny, który wiąż się z opieką nad niepełnosprawnym bratem, jak i nagłą wizytą siostry, która sporo namiesza w codzienności Dex. Jest barwnie, klimatycznie i inteligentnie, a do tego relacja ta trzyma nas w wielkim napięciu do samego końca. Czegóż zatem można chcieć więcej...?

 

 Kolejny raz możemy zachwycić się kreacją bohaterów tego komiksu, jak i jego miejsca akcji. Dex to twarda, charakterna i bezkompromisowa kobieta o dość trudnym sposobie bycia, która lubi swoją pracę, ale nie koniecznie już innych ludzi. Nie jest ona idealną osobą, ma wiele wad i popełnia mnóstwo błędów, ale przez to wydaje się być przekonującą w tym, by w nią uwierzyć. Ponadto tym razem możemy zaobserwować pewne zachodzące w niej zmiany, które wydają się łączyć z jej osobistymi, a dokładniej rzecz ujmując rodzinnymi perypetiami. Co by nie powiedzieć, to jednak z najciekawszych kobiecych postaci na polu współczesnego komiksu.

 

 Jeśli chodzi zaś o miasto Portland vel Stumptown, to te jawi się nam tutaj naprawdę niezwykle klimatycznie, malowniczo i intrygująco. To wielkie miasto, z pewnością nie w centrum uwagi Ameryki, ale za to żyjące swoim własnym rytmem, w którym jest miejsce na być może nie najbardziej spektakularną, ale jednak istniejącą przestępczość. I kolejny raz przemierzamy u boku Dex jego mroczne zaułki i dzielnice, poznajemy codzienność życia mieszkańców oraz przekonujemy się naocznie o tym, że "amerykański mit" sukcesu i dobrobytu, to tylko legenda...

 

 Jakość cechuje z pewnością również ilustracyjne oblicze tej pozycji, o które zadbał Justin Greenwood. To przede wszystkim wyrazista, nieco surowa i zarazem wprawna kreska, która kreśli nam realistyczny obraz akcji tej opowieści - tak na polu postaci, widoków miasta, czy też dynamicznych scen walki. To również dobre kadrowanie, dbałość o szczegóły i niezwykle mroczny klimat, który jest zasługą specyficznych kolorów - głównie ciemna zieleń i szarość. I cóż tu dużo mówić - to jakość i perfekcja ilustratorskiego warsztatu. 

 

 Lektura komiksu porywa nas sobą niczym dobry film akcji, intrygując z każdą przeczytaną i obejrzaną stroną coraz to bardziej i bardziej. Są tu emocje, jest adrenalina, a i też nie zabrakło szczypty strachu i wspominanego już humoru. W efekcie bawimy się przy tym tytule naprawdę świetnie, angażując bez reszty w niezwykłe losy Dex i jej bliskich. Tym samym mogę stwierdzić z pełnym przekonaniem, iż ta najnowsza, czwarta odsłona cyklu „Stumptown” dorównuje swoim poziomem poprzednim tomom, a chwilami wręcz je przewyższa. Polecam – naprawdę warto poznać tę opowieść!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Stumptown Tom 4

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Greg Rucka
 • Rysunek: Justin Greenwood
 • Tłumaczenie: Arek Wróblewski
 • Wydawnictwo: Mucha Comics
 • Rok Wydania Polskiego: 08/2021
 • Tytuł Serii: Stumptown
 • Gatunek: Kryminał
 • Liczba Stron: 152
 • Format: 168x257 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788366589469
 • Cena Z Okładki: 65,00 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial