Berserker Uwolniony

Opis:

Uleczkaa38

  W życiu każdego czytelnika przychodzi taka chwila, gdy potrzebuje on niezbyt skomplikowanej, efektownej i ukierunkowanej tylko i wyłącznie na prostą rozrywkę, lektury. I nie ma w tym nic złego, gdyż pomiędzy kolejnymi trudnymi, poruszającymi i dramatycznymi dziełami literatury warto zrobić sobie małą przerwę, odskocznię, dać odrobinę luzu. I właśnie o takiej pozycji chce wam dziś opowiedzieć, a mianowicie o komiksie pt. "Berserker Uwolniony", który oferuje sobą akcję, przygodę i ładne dla oka ilustracje, ale niekoniecznie już wymagające naszej wielkiej uwagi przesłania i konkluzje. Tytuł ten ukazał się nakładem Wydawnictwa Mucha Comics.

 

 Oto świat mrocznego średniowiecza z mieczem, magią i walką o przetrwanie w roli głównej. Żyje w nim główny bohater tej opowieści - wojownik o imieniu Bez. Właśnie spotkała go wielka tragedia, gdy w wyniku napaści potężnego czarnoksiężnika zginęła jego żona i córka. Bez zaś trafia za sprawą magii do współczesnego nam świata, gdzie wszystko jest zupełnie inne i przerażające. Poznaje on tu czarnoskórego bezdomnego - Cobba, który staje się dla niego swego rodzaju przewodnikiem po tej rzeczywistości. Jednakże wkrótce daje znać o sobie ponownie sprawca nieszczęścia Beza, z którym musi się on ostatecznie skonfrontować...

 

 Jeff Lemire - twórca tego komiksu, zaoferował nam tutaj klimatyczną wariację na temat literackiej historii o Conanie, zmieniając imię głównego bohatera, miejsce akcji i okoliczności wypełniania zemsty, które tym razem wiążą się z odkrywaniem przedziwnego, nowoczesnego świata ludzkości. Niezmiennymi pozostały zaś mroczna natura z komediowymi akcentami w tle, przygoda i akcja z walką za pomocą miecza i magii, jak i wreszcie lekkość snucia owej relacji, która bawi, niesie rozrywkę i serwuje nam prostą opowieść gatunku. I w tym względzie jest to naprawdę solidna porcja komiksowej sztuki.

 Jako słowo się rzekło, scenariusz komiksu nie przedstawia się szczególnie skomplikowanie i złożonie, ale też nie musi. Ot, poznajemy najpierw świat Beza, jego życiowy dramat i okoliczności przenosin do innego świata. Kolejne strony ukazują już jego obecność w naszej codzienności, trudną relację z Cobbą i zbliżającą się wielkimi krokami konfrontację z mrocznym czarnoksiężnikiem. I niewątpliwie pod kątem akcji, przygody i licznym scen walki dzieje się tu dużo i w dynamiczny sposób, dzięki czemu lektura tego tytułu nie zajmuje nam wiele czasu, ale za to trzyma w zaintrygowaniu i napięciu do ostatniej strony. 

 

 Udanie przedstawia się także ilustracyjne oblicze tej pozycji, o które zadbał Mike Deodato Jr. Otóż stworzył on tutaj bardzo plastyczne, klimatyczne, pociągnięte lekką i płynną kreską, rysunki. Cechuje je dbałość o detale, rozmach i dość zróżnicowane kadrowanie. Do tego mamy bogactwo świetnie dobranych kolorów, które w idealny sposób oddają wydarzenia rozgrywające się najpierw w magicznym świecie Beza, a następnie już w naszej codzienności. I jest tu jakość, dobry warsztat i spektakularność, co w połączeniu z efektownością wydania komiksu przekłada się na jego bardzo okazałe, wizualne oblicze.

 

 Bohaterowie są barwni, choć może też nie nazbyt wyjątkowi, gdyż postaci pokroju Beza - twardego wojownika z zasadami i pragnieniem zemsty w sercu, oraz Cobba - poczciwego, zagubionego w pędzie życia, ale zaskakującego swoim rozsądkiem wyrzutka społeczeństwa, poznaliśmy na kartach literackiego komiksu wielu. Oczywiście nie oznacza to, że i tym razem nie zechcemy poświęcimy im czasu i uwagi z wielką przyjemnością...

 

 Rzeczywistość tej opowieści również potrafi nas sobą zaciekawić - i to zarówno w odniesieniu do rodzimego świata Beza, jak i naszej nowoczesnej codzienności. Oczywiście, siłą rzeczy to ta pierwsza lokacja budzi w nas większą ciekawość, m.in. na polu jego magicznej i barbarzyńskiej powierzchowności. Niemniej, także i zderzenie Beza z naszymi realiami, a co za tym idzie obraz jego przygód w naszym świecie, przedstawia się również barwnie i interesująco.

 

  "Berserker Uwolniony" to komiks gatunku, który daje nam dokładnie to, czego powinniśmy od niego oczekiwać - przygodę, akcję, efektowne sceny walki i niezbyt skomplikowaną ścieżkę zdarzeń. I jest to całkiem udana rozrywka, która w mej ocenie usatysfakcjonuje sobą i zaintryguje wszystkich miłośników literackich i komiksowych klimatów rodem z serii o Conanie. Polecam!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Berserker Uwolniony

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Jeff Lemire
 • Rysunek: Mike Deodato
 • Wydawnictwo: Mucha Comics
 • Rok Wydania Polskiego: 08/2021
 • Tytuł Serii: Berserker Uwolniony
 • Rodzaj: Komiks
 • Gatunek: Fantastyka
 • Liczba Stron: 136
 • Format: 180x275 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788366589131
 • Cena Z Okładki: 59,00 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial