Duchy Zmarłych

Opis:

Uleczkaa38

  EDGAR ALLAN POE - to właśnie ten żyjący w pierwszej połowie XIX stulecia amerykański autor uznawany jest powszechnie za ojca współczesnej literatury grozy i makabry, którego dzieła do dziś dnia zachwycają kolejne pokolenia czytelników i stają się wzorem dla młodych twórców. Nie może dziwić zatem fakt, że jego pisarska twórczość znalazła swoje odbicie również na polu współczesnego komiksu. Oto bowiem nakładem Wydawnictwa Mucha Comics ukazała się w naszym kraju znakomita pozycja pt. "Duchy zmarłych", której autorem jest wybitny i niestety już nieżyjący autor - Richard Corben, i która to opiera swoją fabularną ofertę na dziełach dziewiętnastowiecznego pisarza.

 

 Jako słowo się rzekło, ponad 220 stron tego komiksu wypełnia zestaw 16 mini opowieści, opartych na twórczości Edgara Allana Poe. Opowieści, które z jednej strony odtwarzają oryginalną fabułę i wymowę dzieł mistrza..., z drugiej zaś wprowadzają kilka intrygujących urozmaiceń, dodatków i przeobrażeń - m.in. na polu miejsca i czasu akcji, czyniących je jeszcze ciekawszym i przede wszystkim zaskakującymi. I tak też nie zabrakło tu kultowych dzieł Poego - z "Krukiem", "Zagładą domu Usherów" oraz "Maską czarnego moru" na czele, które zachwycają i oczarowują nas tyleż swoją fabularną ofertą, co i przede wszystkim ilustracyjną postacią.

 

 Oczywiście nie sposób jest omówić każdego z opowiadań, gdyż brak na to miejsca, czasu, a i szkoda byłoby psuć wam przyjemność z odkrywania tego niezwykłego świata mroku, grozy, fantastyki i ludzkich dramatów. Mogę za to wspomnieć o tych historiach, które wywarły na mnie największe wrażenie.

 

 I tak też do tego grona zalicza się z pewnością opowiadanie pt. "Uśpiona", będące alegorią miłosnej historii o małżeńskiej przysiędze bycia razem do grobowej deski...  Innym znakomitym tekstem jest opowieść pt. "Berenice" , z mrocznym i przewodnim motywem zębów, które powracają zza grobu... Nie mogłabym nie wspomnieć o genialnej historii pt. "Zagłada domu Usherow", w której mamy doskonale znany motyw kazirodczej miłości, jak i też mroczne prawo życiowej sprawiedliwości. A jest tu jeszcze przecież duszny w swej atmosferze tekst pt. "Człowiek tłumu"; makabryczna, odważna i chyba najbardziej szalona z tego zbioru opowieść pt. "Maska czerwonego moru"; czy też choćby klasyczny, mroczny i obfitujące w mocne sceny tekst pt. "Kruk", który oczarowuje nas swoim niezwykłym klimatem... Oczywiście to tylko kilka z wielu spaniałych opowiadań tej antologii.

 

 Wydaje się, że tajemnica tego zbioru tkwi w umiejętnym połączeniu ducha i gotyckiej wymowy twórczości Edgara Allana Poe, z bardziej współczesnym spojrzeniem na sztukę horroru. Richard Corben dokonał tego zabiegu w iście perfekcyjny sposób, zachowując klimat, wymowę i ducha tamtej dawnej literatury, dodając nieco więcej krwistej makabry, erotyki i dzisiejszego spojrzenia na człowieczeństwo, w którym to nie honor i duma są najprawdziwsze, ale właśnie chore, ludzkie żądze. I można powiedzieć w tym względzie, iż ci dwaj wielcy autorzy idealnie uzupełniają się w tym zbiorze, oferując nam dzieło nie tylko fascynujące i potrafiące nas autentycznie przerazić, ale również skłaniające do wielu refleksji nad tym, jacy jesteśmy i jacy zawsze byliśmy - tak kilkaset lat temu, jak i dziś.

 

 Nie da się ukryć, że za jakością i wielkością tego komiksu stoi w głównej mierze jego ilustracyjne oblicze. Otóż Richard Corben stworzył tu sugestywne, klimatyczne, pociągnięte lekką i zarazem dość prostą kreską, rysunki. Nie ma w nich być może wielkiej szczegółowości i spektakularności, ale jest za to rzecz niezbędna dla literackiej i komiksowej sztuki grozy - symbolika. Oto bowiem wystarczy jeden kadr, jedno spojrzenia na twarz bohatera lub na mroczny symbol, byśmy od razu poczuli głębię wymowy całej opowieści, jej dramatyzm, duszną atmosferę i strach, który wypełnia ten obraz. Całości efektu dopełniają piękne dla oka, w głównej mierze przyciemnione i znakomicie dobrane kolory, jak i też efektowne wydanie komiksu.

 

 Czas zatem odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie - czy lektura tego zbioru może nas przestraszyć i przerazić...? Otóż w mej ocenie jest to zależne od wrażliwości czytelnika, gdyż kilka z zawartych tu tekstów mają w sobie to nienazywalne coś, co każde nam odczuwać niepokój, lęk i niezdrowe przekonanie, że za chwilę wydarzy się coś bardzo złego. Oczywiście są tu również i teksty o bardziej widowiskowym, a przez i nierzadko groteskowym, czy też pastiszowym charakterze, które być może nas nie straszą, ale za to bawią i ciekawią. I to jest także siłą tego zbioru, który nie jest jednowymiarowy.

 

 Komiksowa antologia pt. "Duchy zmarłych", to rzecz intrygująca, niezwykle klimatyczna i piękna w swej wizualnej postaci. To również wyjątkowy hołd dla dwóch wspaniałych twórców literatury - Edgara Allana Poe i Richarda Corbena, których dzielił czas, ale połączył wielki talent i podobne spojrzenie na literacką grozę. Z tego też względu polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten klimatyczny i interesujący zbiór, który ma sobą do zaoferowania naprawdę bardzo wiele. Polecam!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Duchy Zmarłych

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Richard CorbenEdgar Allan Poe
 • Rysunek: Richard Corben
 • Wydawnictwo: Mucha Comics
 • Rok Wydania Polskiego: 02/2021
 • Tytuł Serii: Duchy Zmarłych Na Podstawie Twórczości Edgara Allana Poego
 • Rodzaj: Komiks
 • Gatunek: Horror
 • Liczba Stron: 224
 • Format: 180x275 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788366589292
 • Cena Z Okładki: 99,00 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial