Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Domena Królów

Opis:

Michał Lipka

KTO PRZETRWAŁ? KTO PRZETRWA?

 

„Domena królów” to zwieńczenie długiej opowieści o kosmicznym konflikcie, która zaczęła się w niepozorny sposób, bo od historii o „X-Menach”, nieznanym epizodzie ich życia i bohaterach, których nazwiska skrył cień zapomnienia. Skończyło się, jako epicka kosmiczna przygoda, pełna walk, starć i przetasowań. A teraz wszystkie wątki dobiegają swojego końca, oferując nam kawał dobrej zabawy dla miłośników kosmicznych przygód bohaterów Marvela.

 

Wojna królów pomiędzy Black Boltem i jego Inhumans, a dowodzącym przejętym Imperium Shi’ar, oszalałym Vulcanem, dobiegła końca. W wyniku aktywowanego przez tego pierwszego bomby, która miała zakończyć konflikt, najwyraźniej obaj zginęli. Niestety, dla wszechświata to wcale nie początek pokoju, a kolejnych zmagań. Eksplozja rozdarła tkankę czasoprzestrzeni. Przed naszymi bohaterami odsłania się cały nowy świat, ale czy będzie on rajem, czy zagrożeniem, na jakie nie jesteśmy gotowi?

 

Chociaż opowieść tu przedstawiona swoimi korzeniami sięga aż do tomu „X-Men: Mordercza geneza”, poszukiwania jej początków przeniosłyby nas zdecydowanie dalej wstecz. Z jednej strony do eventu „Ród M”, którego pokłosiem była „Mordercza geneza” (a co za tym idzie i innych, mocno związanych z nim opowieści), z drugiej rzecz mocno – tak klimatem, postaciami, jak i pewnymi wydarzeniami – osadzona jest w takich historiach, jak „Anihilacja” i „Anihilacja: Podbój”, gdzie początki wzięła nowa seria o przygodach Strażników Galaktyki, mocno przecież powiązana z „Wojną Królów”. Do tego wszystkie te kosmiczne eventy tworzyli albo współtworzyli ci sami autorzy, więc jeśli komuś do gustu przypadnie jeden, zdecydowanie powinien poznać wszystkie.

 

Wracając jednak do „Domeny Królów” to udane zwieńczenie niezłego eventu, który był z nami od dłuższego czasu. Jak poprzednie jego odsłony, tak i tak, to przede wszystkim widowiskowa kosmiczna historia, mocno połączona też z politycznymi aspektami i elementami science fantasy. Akcja jest szybka i widowiskowa, a zarazem spora ilość tekstu sprawia, że album czyta się dłużej. Nie jest to wybitne czy przełomowe dzieło, jeśli już jakoś należałoby je określić, to mianem rzemieślniczego eventu, ale jest to rzemieślnictwo dobre i przyjemne w odbiorze.

 

Do tego dochodzi udana szata graficzna. Co prawda nad albumem pracowało wielu twórców, czasem lepszych (Tim Seeley), czasem gorszych (Miguel Munera), a jednak wszystko to trzyma zbliżony poziom. Jest więc barwnie, widowiskowo i z solidną dawką popisów wyobraźni. A dobre wydanie wieńczy to wszystko w udany sposób.

 

Czy to koniec? Eventu ó wojnie królów i zemsty Vulcana tak, ale jednocześnie cała opowieść wiąże się nie tylko z takimi opowieściami, jak „Wielka Wojna Hulka”, ale i prowadzi nas chociażby do wydarzenia „Imperatyw Thanosa”. Warto zatem rozejrzeć się za tymi wydanymi już po polsku komiksami, jeśli mało Wam będzie tej opowieści, albo czekać, że może w końcu zostaną wznowione. Byłoby miło.

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Domena Królów

Additional Info:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial