Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Wujek Sknerus I Kaczor Donald Tom 7 Skarb Dziesięciu Awatar

Opis:

Michał Lipka

KACZKI NA TROPIE PRZYGÓD

 

Seria „Wujek Sknerus i Kaczor Donald” niezbeczenie zbliża się do końca (przed nami już tylko trzy tomy…). Wciąż jednak nie traci nic ze swej jakości i z każdą kolejną częścią dostarcza nam niesamowitej rozrywki dla całej rodziny na wysokim poziomie. W tym albumie na dodatek czeka na nas nieco większa niż w ostatnich dawka komiksów, których dotąd na polskim rynku nie było, co ucieszy w szczególności tych, którzy od lat zaczytują się dziełami Dona Rosy i od dawna wyczekiwali czegoś jeszcze im nieznanego.

 

Co tym razem czeka na nasze Kaczory? Oczywiście jeszcze tego więcej, co zawsze. W tytułowej opowieści wyruszą na poszukiwanie przygód do Indii. Trafią też do czasów arturiańskich, a my cofniemy się w czasie do okresu młodości Sknerusa, gdy był w Pizzen Bluff, po raz kolejny uzupełniając historię z „Życia i czasów Sknerusa McKwacza”. Poza tym Sknerus – a wraz z nim Don Rosa i czytelnicy – będzie świętował pięćdziesięciolecie swojego powstania. A na tych, którzy nie mieli okazji czytać niegdyś opowieści pt. „Pokręceni”, to znakomite starcie z Magiką zostaje wznowione na stronach tego albumu.

 

Jak widać tradycyjnie część materiału z tego tomu doskonale jest już znana polskim czytelnikom, część jednak to zupełnie nowe rzeczy. Lata 90. XX wieku to bowiem ten okres w twórczości Dona Rosy, którego wydawcy nad Wisłą nie zgłębili aż tak dobrze, jak zgłębić by można, a co za tym idzie w najbliższym czasie nie zabraknie świeżych dla nas, a dla ogółu kultowych i ważnych opowieści z klaczkami w roli głównej. I jest się z czego cieszyć, bo Rosa to dla mnie – i nie tylko – najlepszy z disnejowskich twórców komiksowych, który prześcignął nawet swojego mistrza i legendę, Carla Barksa.

Wracaj jednak do tego tomu, to jak zawsze, czeka tu na nas wiele przygód, akcji, humoru i ponadczasowych mądrości. Każdy komiks – nawet jednostronnicówka, co u Rosy jest niezwykłą rzadkością, jako że autor ten woli długie historie – to swoista perełka, nad wyraz dojrzała i konsekwentna, dbająca o ciągłość fabularną i prawdopodobieństwo, nawet gdy autor opowiada o rzeczach wprost nieprawdopodobnych.

 

Do tego wszystko to jest wyśmienicie i niezwykle realistycznie, jak na kaczki narysowane, uzupełnione o dodatki i świetnie wydane. Kto kocha dobre komiksy dla całej rodziny, takie które nie obrażają inteligencji dorosłego czytelnika i potrafią zachwycić nawet tych obeznanych z opowieściami graficznymi od dekad, koniecznie powinniście poznać ten tom, jak i całą serię. Lekturę możecie zacząć w dowolnym momencie, bo znajomość poprzednich historii nie jest wymagana, ale zaręczam, na jednym tomie nie przestaniecie. I dlatego właśnie tak gorąco polecam „Wujka Sknerusa i Kaczora Donalda” Waszej uwadze.

Pyciaaa

Kaczor Donald i Sknersus McKwacz to niezaprzeczalnie jedne z najpopularniejszych postaci ze świata Disneya. Losy sympatycznych i nieco porywczych kaczek, zaprezentowane w komiksach Carla Barksa, fascynują czytelników nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat. Niedziwne więc, że powstały ich kontynuacje, napisane przez wielu różnych autorów. Jednym z najsławniejszych twórców kaczego uniwersum, kontynuującym dzieło Barksa, jest Don Rosa – fan, który nie mając żadnego doświadczenia, spróbował swoich sił w tworzeniu komiksów o kaczej rodzinie. Po pewnym czasie okazało się, że nieźle mu to wychodzi.

 

U Kaczora Donalda i Sknersua McKwacza nie ma czasu na nudę. Sknerus wciąż stara się pomnażać swoją fortunę. Z tego powodu kupuje ziemię gdzieś w Indiach. Natrafia tam na kamienną kolumnę, mogącą doprowadzić go do skarbu nieodkrytego nawet przez samego Aleksandra Macedońskiego. Gdy Diodak zaś buduje rakietę księżycową, Sknerus wraz z Hyziem, Dyziem i Zyziem oraz Donaldem wybiera się w kosmiczną podróż, gdzie jednak nie wszystko idzie po jego myśli. W międzyczasie Donald odkrywa prawdę o Królu Arturze, a McKwacz podbija Dziki Zachód.

 

„Wujek Sknerus i Kaczor Donald. Skarb dziesięciu awatarów” to siódmy tom pierwszego, kompletnego i chronologicznego wydania kaczych przygód autorstwa Dona Rosy. Tom ten zawiera osiem albumów, opowiadających różne epizody z życia kaczych bohaterów. Ponadto można znaleźć w nim dodatki w postaci przedmowy napisanej przez Dona Rosę czy rozdział „Za kulisami”, przybliżający nieco czytelnikom sposób powstawania konkretnych opowieści, inspiracje autora czy zawierający krótki komentarz do każdej opowieści.

 

Tom ten, podobnie jak poprzednie, pełen jest niesamowitych przygód, które czytelnik może przeżyć wraz z Sknerusem, Donaldem oraz innymi bohaterami uniwersum. Autor, jak sam zauważa, postawił na elementy nietypowe dla świata stworzonego przez Barksa, nie znaczy to jednak, że nie pasują one do uniwersum. Niektóre historie są dość brutalne, inne zbyt poważne, jednak wszystko to wciąż wpasowuje się w obraz kaczego świata, dla którego pewnego rodzaju przerysowane przedstawienie wydarzeń czy też specyficzny humor są charakterystyczne. Don Rosa modyfikuje ten świat, dzięki czemu staje się on pełniejszy oraz ciekawszy. W żadnym stopniu nie można go nazwać mniej kaczym.

 

Same postaci Donalda czy McKwacza zostały przedstawione tak, jak powinny. Pełne brawury, aczkolwiek potrafiące uciec, gdy tylko poczują zagrożenie, pożądające sławy i pieniędzy, nieco naiwne, wciąż pakujące się w tarapaty – takie są kaczki z Kaczogrodu. Te elementy ich charakterów fascynują czytelników. Charakterystyczne dla nich cechy często prowadzą do niezwykle komicznych sytuacji, które wywołują odbiorcach głośne wybuchy śmiechu. Istotnym elementem komicznym jest również to, co na drugim planie – postaci epizodyczne, a także zwierzęta. Odgrywają one niezwykle ważną rolę w rozśmieszaniu czytelnika. Nagłe wejście jakiegoś zwierzęcia w kadr czy ironiczny komentarz któregoś z młodych kaczorów to chleb powszedni.

 

Tym, co zachwyca, są również ilustracje. Rosa nie tylko przedstawia czytelnikom niesamowite historie, lecz także uzupełnia je o niezwykłe ilustracje, które zaskakują dbałością o szczegóły. Czytelnik potrafi spędzić wiele czasu nad jedną kartą komiksu, by odkryć, jakie niespodzianki odnajdzie na grafikach przygotowanych przez autora. Kolory dobrane zostały adekwatnie do sytuacji. Doskonale oddają one charakter wydarzeń, mających miejsce na danym rysunku.

 

„Wujek Sknerus i Kaczor Donald. Skarb dziesięciu awatarów” to pozycja obowiązkowa dla małych i dużych fanów przygód kaczej rodziny. W publikacji znajdziecie wszystko, co powinno się w niej znaleźć – przygodę, humor oraz pewne ponadczasowe wartości. Przygotujcie się na dużą dawkę niesamowitej zabawy!

 

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Wujek Sknerus I Kaczor Donald Tom 7 Skarb Dziesięciu Awatar

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Don Rosa
 • Rysunek: Don Rosa
 • Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Liczba Stron: 224
 • Format: 170x260 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788328198579
 • Cena Z Okładki: 69,99 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 4/6 // 5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial