Smerf Który Bał Się Ciemności Tom 1 Smerfy I Świat Emocji

Opis:

Bacha85

Smerfy od lat obecne są w popkulturze, doczekały się wielu zeszytów komiksowych, serialu telewizyjnego, kilku filmów oraz całej masy książeczek, gadżetów, gier i puzzli. Falzar oraz Thiery Culliford postanowili wykorzystać popularność małych niebieskich ludzików w najnowszej serii komiksów „Smerfy i świat emocji”, rozpoczynając go od książeczki: „Smerf, który bał się ciemności”.

 

Seria „Smerfy i świat emocji” to zbiór króciutkich komiksów, w których bohaterowie muszą mierzyć się z wszelkiego rodzaju uczuciami. Jest to seria o tyle wartościowa, że oprócz komiksowej przygody, która bez wątpienia jest atrakcyjna dla dzieci, znajdziemy tu również wynikające z niej pytania i wnioski, mogące posłużyć do omówienia z małym czytelnikiem przygody, jaka spotkała danego smerfa. Ta część powstała w konsultacji z psychologiem dziecięcym, więc pod względem merytorycznym nie można jej nic zarzucić.

 

Nie jest to pierwsza z książek dla dzieci, w której na pierwszy plan wysuwają się emocje i sposoby radzenia sobie z nimi. Czy jest to złość, niechęć czy strach, czy też zbyt silne i skrajne odczuwanie bardziej pozytywnych wrażeń. Tego typu pozycje mają swoje znaczenie, gdyż ich wspólna lektura nie tylko pomaga dziecku w zrozumieniu, co czuje i dlaczego, ale również – i jest to nie mniej cenne – pozwala dorosłemu na przeprowadzenie odpowiednio nakierowanej rozmowy. W tej roli „Smerf, który bał się ciemności” sprawdza się znakomicie.

 

Jak nietrudno się domyślić tematem przewodnim opowieści jest strach, uczucie bardzo prymitywne i pierwotne, często paraliżujące i uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Tak jest też ze strachem smerfa, który z powodu lęku przed ciemnością nie tylko sam nie potrafi zmrużyć oka, ale i wybija ze snu inne smerfy. Z jednej strony mamy tu przedstawioną całą uciążliwość mocno przeżywanej emocji, z drugiej zaś pojawia się rozwiązanie problemu oraz szereg sugestii, które mogą pomóc gdy przyjdzie mierzyć się z własnym strachem. Co ważne, smerf odczuwający lęk aż tak mocno nigdzie nie zostaje wyśmiany i jego uczucia traktowane są poważnie, pozostałe smerfy skupiają się na rozwiązaniu jego problemu, a nie na umniejszeniu jego znaczenia.

 

Komiks czyta się bardzo dobrze, a jego oprawa graficzna jest przyjemna dla oka i przywodzi na myśl oryginalne zeszyty ze smerfami. Kolory są żywe i nasycone, a kontrasty bardzo wyraźne, dzięki czemu też mimika postaci nie pozostawia najmniejszych wątpliwości odnośnie tego o jakich uczuciach jest mowa. Całość, zarówno w warstwie wizualnej, jak i tekstowej jest nieco przerysowana, jednak nie jest to rażące.

 

„Smerfy, który bał się ciemności” to dobre otwarcie serii przeznaczonej dla najmłodszych, która posłużyć może do pomocy dziecku w zrozumieniu targających nim emocji. Pokazane zostało bardzo dojrzałe podejście do smerfa, którego noce zdominowane są przez strach. Uczucie zostało rozpoznane, nazwane i przeanalizowane, co jest najlepszym sposobem na poradzenie sobie z nim. Niezwykle ważnym jest, by takich podstaw nauczyć się jak najwcześniej, gdyż pełniejsze zrozumienie siebie i własnych emocji, pozwala na znacznie dojrzalsze podejście do rzeczywistości. Polecam ten niewielki komiks rodzicom i dzieciom, gdyż nie tylko stanowi przyjemną rozrywkę, ale posiada również walory dydaktyczne.

Michał Lipka

ODKRYWAJ EMOCJE ZE SMERFAMI

 

Najnowsza smerfna propozycja od Egmontu to połączenie komiksu i książeczki edukacyjnej. Połączenie sympatyczne i warte polecenia najmłodszym fanom małych, niebieskich skrzatów, bo stworzone przez jednego z kontynuatorów spuścizny Peyo, Thierry’ego Culliforda. I chociaż opowieści tej bliżej poziomem do komiksów z cyklu „Smerfy i wioska dziewczyn”, niż kultowej klasyki, mali miłośnicy Smerfów będą zadowoleni.

 

Każdy Smerf jest inny, każdy w czymś innym dobry, nawet jeśli czasem – spójrzcie tylko na Marudę – w narzekaniu. Strachuś natomiast najlepszy jest… w baniu się. Co prawda każdy ze Smerfów ma powody do obaw, chociaż w wiosce żyje im się dobrze, bo w końcu ciągle poluje na nich zły czarnoksiężnik Gargamel, ale ten jeden niebieski skrzat boi się bardziej, niż inni. I to do tego stopnia, że nocą nie jest w stanie zasnąć, bo tak przeraża go ciemność. Gdyby tak jeszcze bał się w ciszy, ale nie, on krzyczy, czym potrafi obudzić całą wioskę. Dlatego też inne Smerfy postanawiają mu pomóc. Pomysłów mają na to wiele, ale czy te mają szansę zadziałać?

 

„Smerfy i świat emocji” to seria, która ma pomóc czytelnikowi zapoznać się z różnymi emocjami, uczuciami i tym podobnymi sprawami. Nie robi tego w tak genialny sposób, jak wyśmienity film studia Pixar, „W głowie się nie mieści”, ale też i nie zawodzą zarówno na polu edukacyjnym, jak i rozrywkowym. Owszem, nie są publikacją tak uniwersalną, jak klasyczne „Smerfy” Peyo, ale jako rzecz dla dzieci, sprawdza się dobrze.

 

Większość stron książeczki zajmuje komiks napisany przez Falzara i Culliforda, a zilustrowany przez Dalenę. Fabularnie rzecz jest typową lekką i zabawną opowiastką z morałem, podaną w prostszy sposób niż standardowe komiksy z serii, sympatyczną i całkiem przyjemną. Akcja jest szybka, nie ma tu zbyt wiele tekstu, a ten się pojawiający, wydrukowano większą czcionką, by dziecko mogło samem zanurzyć się w lekturę. Tomik wieńczy część tekstowa (ale również ilustrowana) poświęcona strachowi, z której dowiadujemy się czym jest strach, po co nam on i jak sobie z nim radzić. A całość zamyka kilka słów od psychologa.

 

Jak więc widać, mamy tu połączenie przyjemnego z pożytecznym, a dodatkowo całość została przyjemnie zilustrowana. Owszem, grafiki są mniej złożone, niż w dziełach Peyo, więcej w nich rozbudowanego i barwnego koloru, przykuwającego wzrok czytelników, a także mniejsze jest zagęszczenie kadrów, ale nadal wszystko to ma swój charakter i urok. Rzecz wydrukowana jest też w mniejszym formacie, podkreślającym jej dziecięcy charakter, ale to już uwaga na marginesie, bo nijak nie wpływa to na odbiór całości.

 

Reasumując, warto tę publikację podarować dzieciom. Dorośli nie znajdą tu zbyt wiele dla siebie, ale gdy będą czytać komiks pociechom, w niejednym odżyje sentyment. A najmłodsi będą dobrze się bawić i czegoś przy okazji nauczą.

 

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Smerf Który Bał Się Ciemności Tom 1 Smerfy I Świat Emocji

Dodatkowe informacje:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial