Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Moriarty Tom 1

Opis:

Michał Lipka

OCZYŚCIĆ ŚWIAT

 

Japoński rynek komiksowy jest niezwykle pojemny, jeśli chodzi o gatunki, typy i rodzaje. Jeśli tylko potraficie coś sobie wyobrazić, na pewno znajdzie się to wśród mang. Jest z tym trochę, jak z regułą 34 mówiącą, że jeśli tylko coś istnienie, ma swojego pornograficznego odpowiednia. Nic więc dziwnego, że wśród japońskich komiksów pojawiają się te związane z literaturą i historią daleką od tylko i wyłącznie azjatyckiej. I takim dziełem jest „Moriarty”, najnowsza seria od Waneko, oparta na twórczości Arthura Conan Doyle’a, która jest świetną propozycją nie tylko dla miłośników przygód Sherlocka Holmesa, ale i każdego, kto lubi opowieści sensacyjno-kryminalne.

 

Anglia, XIX wiek. Poznajcie Alberta Moriarty’ego, choć jest synem hrabiego, nienawidzi systemu kastowego, w jakim przyszło mu żyć. Wkrótce w jego głowie zaczyn rodzić się plan oczyszczenia świata…

 

Japonia i Sherlock Holmes się lubią. Świadczy o tym nie tylko popularność postaci – a gdzie ona nie jest popularna – ale i mangowa adaptacja brytyjskiego serialu, którą od lat możemy czytać na polskim rynku. Komiksów o tym najsłynniejszym detektywie w dziejach nigdy nie brakowało i nie brakuje, wiele różnych serii mamy zresztą nad Wisłą (a obok nich książki innych autorów, choćby o młodości Sherlocka czy losach jego siostry). „Moriarty” jest nieco inny. W odróżnieniu od konkurencyjnej mangi nie jest jednak adaptacją serialu, a dziełem odnoszącym się do prozy Conana Doyle’a.

 

A jak wypada, jako rzecz powiązana z legendarnym tworem literackim? Dobrze. To nie jest proza pisarza z XIX wieku, choć nie oszukujmy się, Doyle nie tworzył wybitnej, wysmakowanej i wysublimowanej prozy, a jedynie rozrywkowe opowieści, lekkie, łatwe i przyjemne w odbiorze i taka jest też niniejsza manga. Dla fanów to jeszcze jeden powrót do ich ukochanego świata i okazja lepszego przyjrzenia się największemu przeciwnikowi Sherlocka Holemsa, pełna smaczków i udanego klimatu.

 

A co z tymi, którzy Sherlocka znają o tyle, o ile? Też będą się dobrze bawić, pod warunkiem, że lubią kryminały i sensację. Bo to dobra seria, w której jest i akcja, i klimat i ciekawie nakreślone postacie także. Nie ma tu ani zbyt wolnego, ani zbyt szybkiego tempa, nie ma ograniczania się tylko do wybranej grupy czytelników docelowych, jest za to kawał dobrej, przyjemnie dla oka zilustrowanej rozrywki, która nie nudzi ani nie zawodzi.

 

Fanom Sherlocka polecać nie muszę, bo i tak pewnie sięgną w ciemno. Zainteresowanych spoza tego grona zachęcam jednak do poznania „Moriarty’ego”. Nie wiem czy przekona Was do sięgnięcia po pierwowzór (choć założę się, że wielu tak), ale wiem, że nie pożałujecie.

Opis Wydawcy

 

Dziewiętnastowieczny Londyn epoki Pax Britannica…
Albert, najstarszy syn hrabiego Moriarty’ego, nienawidzi systemu klasowego zakorzenionego w swojej ojczyźnie. Zaopiekowanie się spotkanym w sierocińcu rodzeństwem staje się początkiem wielkiego planu oczyszczenia świata. Tak oto rozpoczyna się nieznana historia profesora Moriarty’ego, największego wroga Sherlocka Holmesa!

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Moriarty Tom 1

Additional Info:

 • Scenariusz: Ryosuke Takeuchi
 • Rysunek: Hikaru Miyoshi
 • Wydawnictwo: Waneko
 • Rok Wydania Polskiego: 02/2021
 • Tytuł Serii: Moriarty
 • Rodzaj: Komiks
 • Gatunek: Manga
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788380969476
 • Cena Z Okładki: 22,99 zł
 • Papier: Offsetowy
 • Druk: Czarno-biały
 • Ocena: 4/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial