Dogman Tom 8 Aport Z Oblężonego Miasta

Opis:

Uleczkaa38

Dla wszystkich dziecięcych, nastoletnich, ale też i dorosłych miłośników komiksowej twórczości Dava Pilkey'a - mam znakomitą wiadomość! Oto bowiem ukazała się w naszym kraju najnowsza i zarazem już ósma odsłona bestsellerowego cyklu pt. "Dogman", ukazującego zwariowane przygody policjanta w osobie pół psa i pół człowieka. Komiks ten nosi intrygujące tytuł "Aport z oblężonego miasta" i ukazał się oczywiście nakładem Wydawnictwa Jaguar!

 

Wraz z lekturą komiksu powracamy kolejny raz do naszych ulubionych i przezabawnych bohaterów - na czele z Dogmanem, Kocio Peciem i Kotem Petem. A ci przeżyją moc niezwykłych przygód i zdarzeń, by wspomnieć choćby o spisku dwóch nikczemnych postaci - Strasznego Dziadunia i pewnej telewizyjnej prezenterki w osobie Wróżki-Wzruszki, którzy to wspólnie opracowują plan zemsty na społeczeństwie za pomocą zmutowanych kijanek i pewnego niezwykłego drzewa... Co więcej, uroczy Kocio Pecio będzie zmagać się z wielkim rodzinnym dramatem, zaś Kot Pet po raz kolejny otrzyma szansę na zmianę swojego życia po tym, jak opuści więzienie... Innymi słowy - będzie się działo!

 

Najnowszy tom tego cyklu funduje nam sobą kolejny raz wspaniałą zabawę za sprawą poznawania kolejnych losów i przygód głównych bohaterów. To zwariowana komedia, w której nie brak absurdu, totalnego szaleństwa, scen rodem z niskobudżetowych filmów science fiction z lat 60-tych, ale też i cennej lekcji wychowawczej. Wbrew pozorom bowiem komiks ten i cały cykl o Dog Manie nie skupiają się jedynie na humorze i akcji, gdyż jednocześnie niosą ważne i mądre przesłanie o tym, jak ważnym w życiu każdego jest przyjaźń, rodzina i dom. Myślę, że warto o tym pamiętać zaczytując się w tę komiksową historię.

 

Tradycyjnie na pozycję tę składa się kilka historii z udziałem głównych bohaterów, gdzie to walczą oni ze złem, przeżywają przedziwne zdarzenia i najczęściej pakują się w nie liche kłopoty. Z fantastycznego zestawu cudów i dziwów mamy tu chociażby takie perełki, jak zmutowane drzewa, kijanki i inne potwory, czy też popisy otyłego, kociego supermana. Są tu również wybuchy, eksplozje, rozwałki miasta, superkomputery, pościgi, ucieczki i wiele innych klasycznych dla tego cyklu elementów. Pomiędzy akcją i przygodą są też poruszające sceny spotkań Kocia Pecia z Kotem Petem, które wydają się być niezwykle intrygującymi. Przede wszystkim relację tę wypełnia jednak absurdalny humor i fantastyka, która to zachwyci sobą każdego dziecięcego czytelnika.

 

Nie mniej udanie przedstawia się także ilustracyjna strona tej komiksowej opowieści, którą stworzył dla nas również Dav Pilkey. Są to bajkowe, pociągnięte niezwykle lekką i płynną kreską, jak i też charakterystycznie bardzo karykaturalne, rysunki. W zasadzie nie ma tu żadnych zasad i ograniczeń wyobraźni, dzięki czemu możemy podziwiać przezabawne, fantastyczne i często zaskakujące swoimi rozwiązaniami na polu ukazywania emocji, postaci i tła, obrazy. To także bardzo ładne dla oka i bogate w swej różnorodności, kolory, które również nadają tej historii niepowtarzalnego klimatu i charakteru.

 

Komiksy o Dog Manie można uwielbiać, bądź też po prostu traktować jako nazbyt zwariowaną odsłonę literatury dla dzieci. Ja namawiam was do tej pierwszej opcji, gdyż cykl ten po prostu bawi, rozśmiesza i cieszy nas swoją niezwykłą treścią, ciepłym humorem i fantastyczną wymową. Jednakże, jak wspominałam na wstępnie, to także piękna nauka o przyjaźni, rodzinie, wyższości dobra nad złem, czy też choćby empatii względem zwierząt, które w dużej mierze są głównymi bohaterami tego cyklu.

 

Słowem podsumowania - komiks pt. "Aport z oblężonego miasta", to kolejna udana, efektowna i zaskakująca odsłona cyklu Dava Pilkey'a. Jest przezabawnie, niezwykle klimatycznie, jak i też wzruszająco w co najmniej kilku momentach, co także warto docenić. Ze swej strony oczywiście zachęcam was do sięgnięcia po ten komiks, który ma sobą naprawdę wiele do zaoferowania!

Michał Lipka

PIESAGRAF 22

 

„Dogman” powraca z ósmym tomem swoich przygód. Tym razem jego twórcy (jeśli rozpatrywać rzecz, jako dzieło bohaterów książek Dava Pilkeya, czyli Harolda i Georgeia) lub twórca (gdy uznać za niego faktycznego autora, Pilkeya właśnie) biorą na warsztat „Paragraf 22”. Nie ważne jednak czy znacie książkę, czy nie, czy czytaliście poprzednie tomy serii albo to Wasz debiut, zabawa z „Dogmanem” jak zawsze jest udana. I wcale nie głupia, mimo często głupkowatego poczucia humoru.

 

Dogman jak zwykle bawi się w bohatera. Koty chcą dobrze, ale czy dobre wyjdzie? Bo może i drugą szansę warto dawać, ale czy na pewno kolejną, skoro wszystkie poprzednie nie przyniosły dobrych rezultatów? Co tu robi Fifi? O co chodzi z pewnym nieodpowiednim programem telewizyjnym? I czym to wszystko się skończy?

 

Zanim był „Dogman”, Dav Pilkey zasłynął stworzeniem serii książek dla dzieci (całkiem nieźle przeniesionej zresztą na kinowy ekran) „Kapitan Majtas”. Jej głównymi bohaterami były dwa psotne dzieciaki – George i Harold. Poza psotami, uwielbiali także tworzyć komiksy. Te najsłynniejsze z nich traktowały o tytułowym Kapitanie Majtasie, ale w ich dorobku znajdowało się jeszcze jedno dzieło – „Psigody Dogmana”. I to właśnie oni, za każdym razem, przedstawiani są jako autorzy tej serii – ale są też jej bohaterami, co prawda mniej istotnymi, bo pojawiającymi się jedynie we wstępie, ale jednak. Przez to „Dogman” to w pewnym sensie kontynuacja – nie tylko duchowa – kontynuacja „Majtasa”.

 

Ale to też niezależne przygody bohatera, który ma ciało policjanta, ale głowę psa i walczy m.in. z kotami. Przede wszystkim jednak to całkiem udany żart z superhero, w którym wszelkie motywy zostają obśmiane, a przy okazji znajdziecie tu odniesienia do klasyki literatury, popkulturowych kultowych dzieł i po prostu dobrą zabawę. Szczególnie, jeśli nadal macie w sobie coś z tego dzieciaka, który przed laty lubił psocić tak samo, jak Geroge i Harold i rozsmakowywał się w opowieściach tak tandetnych, że aż wspaniałych.

 

Pilkey tak, jak dobrze radził sobie, pisząc książki z serii „Kapitan Majtas”, tak i dobrze radzi sobie tworząc komiks. Rzecz jest prosta, tak jakby rysowały ją dzieci – i taka właśnie miała być – ale ujmująca, mająca swój urok i całkiem sporo niegłupich momentów, z obowiązkowym dla familijnych dzieł przesłaniem włącznie. Uzupełnia to zaś całkiem sympatyczne wydanie za przyzwoitą cenę.

 

Dla miłośników „Majtasa” to absolutne musisz-to-mieć. Ale i każdy, kto lubi komiksowe komedie, nie będzie zawiedziony. A że oryginalne wydanie liczy już dziesięć tomów i pewnie na tym się nie skończy, czytelnicy mają na co czekać. 

Opis Wydawcy

Straszny Dziadunio znów się pojawia, by konsekwentnie stanąć po stronie Zła, które wcieliło się tym razem w nie-dobrą Wróżkę. W imię fałszywie pojmowanej sprawiedliwości haniebnie wywalona z telewizji Wróżka Wzruszka niecnie wykorzystuje gniew psychokinetycznych kijanek i złowrogą moc naiwnego drzewa o imieniu Korek, aby wywrzeć zemstę na znienawidzonym społeczeństwie.

 

W ósmej części DogMana Kocio Pecio przeżywa rodzinny dramat, a Kot Pet po wyjściu z więzienia dostaje nową szansę na nowe życie. Podczas gdy Pet dokonuje przewartościowania wartości, Pecio poszukuje w świecie Dobra. Czy pies z kotem, a więc DogMan i Pet wreszcie przestaną drzeć koty, by łapa w łapę przyczynić się do ocalenia Pecia (oraz świata)?

 

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Dogman Tom 8 Aport Z Oblężonego Miasta

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Dav Pilkey
 • Rysunek: Dav Pilkey
 • Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
 • Wydawnictwo: Jaguar
 • Rok Wydania Polskiego: 01/2020
 • Rok Wydania Oryginału: 2019
 • Tytuł Oryginału: Dogman Fetch 22
 • Tytuł Serii: Dogman
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 240
 • Format: 135x200 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788376869384
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 32,90 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 5/6 // 4/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial