Spaghetti Bros 1

Opis:

Uleczkaa38

Zapewne wielu z was zna wspaniały serial telewizyjny pt. "Rodzina Soprano", która opowiada o losach mafijnej familii włoskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych. Siłą tego serialu było to, że ukazywał on zarówno gangsterskie perypetie głowy rodziny, jak i też ich zwyczajne, codzienne, rodzinne sprawy. Jeśli polubiliście ten obraz, to polubicie również najnowszą premierę Wydawnictwa Elemental - znakomity komiks pt. "Spaghetti Bros", który ukazuje sobą również losy pewnej specyficznej rodziny włoskich emigrantów w jakże klimatycznej epoce Ameryki lat 30-tych!

 

Jako się rzekło, o rodzinie i jej rozmaitych problemach jest to opowieść. A te są naprawdę wielkie i zarazem zrozumiałe z uwagi na członków familii Centobucchi, w skład której wchodzą m.in. mafijny gangster Amerigo, jego brat Frank, który jest księdzem, kolejny z braci - Antonio, który dla odmiany przywdziewa policyjny mundur, jak i też dwie kompletnie różniące się charakterem siostry - wielkiej gwiazdy filmowej i przykładnej gospodyni domowej... To właśnie ich losy - zawodowe, ale przede wszystkim osobiste, składają się na tę niezwykle intrygującą opowieść o zbrodni, rodzinie oraz odwiecznym konflikcie pomiędzy miłością i nienawiścią...

 

To dzieło, komiksowe dzieło, którego zasługuje w pełni na owe miano. Zasługuje za sprawą swojego niezwykłego, gangsterskiego, ale też i obyczajowego klimatu Ameryki przełomu lat 20 i 30-tych, kreacji nietuzinkowych bohaterów oraz zaskakującej fabuły, która prowadzi nas przez życie tych postaci. Z pewnością osiągnięcie tego byłoby o wiele trudniejszym, gdyby nie znane i legendarne już nazwiska twórców tego komiksu - Domingo Mandrafiny i Carlosa Trillo, którzy zachwycili nas już takimi tytułami, jak "Wielki kant" i "Iguana". Ich najnowsza praca wydaje się czerpać z tamtych pozycji, ale też i iść jeszcze dalej w kontekście rozbudowanej fabuły i świetnych ilustracji.

 

Konstrukcja komiksu opiera się na podziale na kilkadziesiąt krótkich mini historii, które odnoszą się do losów poszczególnych członków rodziny Centobucchi, a niekiedy też do całej familii. Mafijne sprawy Ameriego, próby odkupienia win rodziny przez Franka, policyjne i zarazem często wykraczające ponad literę prawa przygody Antionio, czy też nie do końca udane starania odcięcia się od familii Gypsy - wschodzącej gwiazdy kina. To właśnie te wątki wypełniają blisko 200 stron tej opowieści, która ma swój charakter, umiejętnie zachowane proporcje między akcją i bardziej statycznymi scenami, jak i wreszcie niepowtarzalny klimat. Na deser mamy zaś mnóstwo czarnego i inteligentnego humoru, któremu nie sposób się oprzeć...

 

Bohaterowie i miejsce - to dwa niezwykle istotne elementy tego komiksu, które nadają mu jakości, atrakcyjności i spektakularności. Co do postaci, to mamy tu oczywiście całkowicie różnych członków rodziny Centobucchi, wśród których jest odrażający, bezwzględny, ale też i wierny włoskiej tradycji - Ameri, czarująca femme fatale w osobie seksownej Gypsy, czy też chyba najbardziej interesująca postać Franka, który stara się godzić swoją boską posługę z więzami krwi, co nie jest sprawą łatwą. Jeśli chodzi zaś o obraz tego komiksowego świata, to zachwyca nas ona swoją drobiazgowością, dbałością o każdy szczegół ubrania, architektury, stylu życia, jak i wreszcie klimatycznym realizmem. Myślę, że naprawdę trudno znaleźć bardziej przekonujące oddanie tamtej epoki na kartach komiksu, aniżeli właśnie za sprawą tego tytułu.

 

Czas poświęcić słów kilka ilustracyjnemu obliczu tej pozycji, o które zadbał Domingo Roberto Mandrafina. Otóż oddał on w nasze ręce bardzo klimatyczne, pociągnięte dość surową kreską, ale przy tym i niezwykle szczegółowe rysunki. Główny nacisk położono tu na postacie, a w szczególności na twarze bohaterów i widniejące na nich emocji, aczkolwiek także i całe tło z dalszym planem prezentują się tu równie udanie. To czarno-białe ilustracje, które dzięki temu są tak niezwykle charakterystyczne dla tego typu opowieści, ale też i ukazują wielkie możliwości na polu zabawy czernią, która jest tu najważniejsza. Tym samym też autor ten potwierdza raz jeszcze swój wielki talent i klasę, która klasyfikuje go w gronie absolutnie najlepszych komiksowych rysowników na świecie.

 

Rodzinno-gangsterska opowieść pt. "Spaghetti Bros", to znakomita, klimatyczna i wykonana w mistrzowskim stylu, odsłona komiksowej sztuki z absolutnie najwyższej półki. Lektura tego tytułu zapewnia nam wielkie emocje, gwarantuje wspaniałą rozrywkę i rozbudza apetyt na więcej, znaczne więcej. Jeśli macie zatem ochotę na komiksową odsłonę "Rodziny Soprano" w amerykańskich realiach lat 30-tych ubiegłego wieku, to ta pozycja jest właśnie dla was. Polecam, zachęcam i życzę wam równie wielu niezwykłych wrażeń, jakie to stały się moim udziałem podczas spotkania z tym komiksem.

Opis Wydawcy

Powiadają, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach... Ale z drugiej strony, na kogo można liczyć, jak nie na własną rodzinę?

 

Familia Centobucchi przybyła do Ameryki w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Oto skomplikowane losy braci i sióstr, próbujących poukładać sobie życie w Stanach Zjednoczonych w burzliwych latach początku XX wieku.

 

Poznajcie sekrety i pokrętne ścieżki, składające się na dzieje niesławnego gangstera, jego brata księdza i trzeciego z braci - policjanta, oraz ich sióstr: nieprzyznającej się do rodziny gwiazdy filmowej i prowadzącej dom prostej, ale tylko z pozoru, gospodyni. Każda z tych osób ma swoje tajemnice, grzeszki i przewinienia. A autorzy niniejszego komiksu ukażą je wam z przeraźliwą przenikliwością i humorem.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Spaghetti Bros 1

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Carlos Trillo
 • Rysunek: Domingo Mandrafina
 • Tłumaczenie: Robert Lipski
 • Wydawnictwo: Elemental
 • Rok Wydania Polskiego: 01/2021
 • Rok Wydania Oryginału: 2008
 • Tytuł Oryginału: Spaghetti Bros
 • Tytuł Serii: Spaghetti Bros
 • Wydawca Oryginalny: IDW Publishing
 • Rodzaj: Komiks
 • Gatunek: Kryminał
 • Liczba Stron: 196
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788395595875
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 79,00 zł
 • Druk: Czarno-biały
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial