Paneuropa Vs Smog

Opis:

Uleczkaa38

Literatura komiksu sprawdza się znakomicie na polu rozrywki, oferując przyjemność i wielkie emocje związane z wartką akcją, przygodą oraz humorem. Komiks może jednak również nieść sobą ważne kwestie natury wychowawczej, które mają największą szansę dotrzeć do świadomości dziecięcego i nastoletniego czytelnika. Najlepszym przykładem na potwierdzenie tych słów niechaj będzie komiksowa opowieść pt. "Paneuropa versus smog" - wyjątkowa pozycja, która ukazała się właśnie w naszym kraju przy wsparciu Komisji Europejskiej.

 

Tobiasz Piątkowski (scenariusz) i Przemysław Kłosin (ilustracje) - to właśnie ten duet komiksowych twórców stworzył dla nas niezwykłą opowieść o walce dobra ze złem, a dokładniej rzecz ujmując, z zanieczyszczeniami środowiska. I tak oto znana na doskonale z opowieści pt. "Paneuropa vs. Pandemonium" grupa europejskich herosów - tzw. 'Panuropa' właśnie, staje do kolejnej walki o lepszy los ludzkości i świata. Tym razem oto Atena, Romulu i Remus, Szczurołap, czy też nasz poczciwy pan Twardowski..., muszą stawić czoła potężnemu przeciwnikowi rodem z odmętów piekielnych ciemności - ogromnej chmurze smogu, która przybiera postać przerażającej istoty. Czas nagli, kolejni sojusznicy są na wagę złota, a bohaterowie stają przed największym wyzwaniem w swoim życiu...

 

Zjednoczeni bohaterowie z europejskich mitów i legend we wspólnej walce ze złem - to przewodni motyw tej pięknej, interesującej i znakomicie wykonanej pozycji, która z jednej strony przybliża nam naszą polską i europejską kulturę, a z drugiej ukazuje palący i rosnący z każdym dniem problem walki o czystsze powietrze. I tym samym można powiedzieć z pełnym przekonaniem, że autorom udało się połączyć tu w wyśmienitym stylu przyjemne z pożytecznym, czyli z jednej strony zaoferować czytelnikom barwną i porywającą historię o przygodach superbohaterów, z drugiej zaś przynieść bezcenną lekcję ekologii, która podana w tak intrygującej formie z pewnością dotrze ze swoim przesłaniem do umysłów i serc młodych czytelników.

 

Fabuła komiksu przedstawia się bardzo udanie i interesująco, gdy to obok głównego wątku walki z przerażającą chmurą smogu na południu naszego kraju, poznajemy także pojedyncze wątki i przygody z udziałem poszczególnych bohaterów - na czele z Twardowskim i jego misją poszukiwania nowych sojuszników. Tym samym nie brakuje tu wartkiej akcji, jej licznych i nagłych zwrotów, jak i też umiejętnie potęgowanego napięcia, które ze strony na stronę tylko wzrasta. Co ciekawe, relację tę cechuje również znakomity humor, piękne emocje i jak najbardziej bezpieczne dla dziecka wątki, dzięki którym nie ma mowy o strachu czy też lęku. To sprawnie skonstruowany i efektowny scenariusz, za co należą się duże słowa uznania pod adresem jego twórcy - Tobiasza Piątkowskiego.

 

Wielkie słowa uznania należą się także pod kątem ilustracyjnej szaty tego komiksu, za którą odpowiada Przemysław Kłosin. Otóż mamy tu niezwykle malownicze, pociągnięte lekką i płynną kreską, szczegółowe oraz widowiskowe rysunki, które w idealny sposób oddają charakter tej relacji, ale też i wartką akcję. Do tego nie zabrakło tu pięknych, bogatych w swej różnorodnej ofercie i znakomicie dobranych kolorów, jak i też udanego kadrowania, które stawia przysłowiową "kropkę nad i" wobec pozytywnego odbioru tej szaty. Myślę, że naprawdę nie można mieć w tym względzie żadnych uwag i zastrzeżeń.

 

Integracja i ekologia - to dwa ważne elementy, które zostały idealnie wplecione w fantastyczną i przygodową fabułę tej pozycji. Już sam ten fakt, że bohaterami tego komiksu są herosi z całej Europy, którzy podejmują wspólną walkę ze złem - chmurą mrocznego smogu, czyni tę opowieść niezwykle nowoczesną, proeuropejską i ważną. Z drugiej strony mamy tu równie ważne przesłanie proekologiczne, mówiące i pokazujące wprost te zachowania, które mogą pomóc naszej planecie i przyczynić się do czystszego świata oraz jak najmniejszego szkodzenia naturze - m.in. za pomocą wyboru roweru zamiast auta. O tym, jak ważnym jest to przesłanie, nie muszę chyba nikogo przekonywać...

 

Słowem podsumowania - komiksowa opowieść "Paneuropa versus smog", to niezwykle interesująca, wykreowana w świetnym stylu i łącząca rozrywkę z proekologiczną nauką, pozycja z bardzo wysokiej półki. To doskonały wybór dla każdego dziecka, które przy tej lekturze będzie świetnie się bawić, a i też wyniesie ważną naukę o tym, jak dbać o czystość środowiska. Polecam ten komiks tym bardziej, iż jest on darmowy dla każdego - czy to w wersji elektronicznej, czy klasycznej, kto tylko zechce go poznać.

Opis Wydawcy

Publikacja jest bezpłatna i powstała z inicjatywy Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce i została wydana ze środków Unii Europejskiej w celach edukacyjnych, informacyjnych i promocyjnych. Komiks stanowi kontynuację wydanego w 2019 r. komiksu pt. „Paneuropa vs. Pandemonium”

 

Drugi tom przygód Paneuropy to starcie z podstępnym i nieuchwytnym wrogiem. Najwięksi herosi kontynentu: Atena, Sawa, Szczurołap, Romulus i Remus stawiają czoła potężnym potworom pustoszącym południe Polski. Tymczasem mistrz sztuk tajemnych – Twardowski – poszukuje starożytnej broni mogącej przechylić szalę zwycięstwa na stronę sił dobra. Czy mag zdoła odwrócić bieg wydarzeń? Czy ludzkość zabrnęła już za daleko w swoim dążeniu do autodestrukcji? Jeśli nie pomoże mądrość alchemika Sędziwoja, to będzie musiała wystarczyć wojowniczość opiekunki rzek – Sawy. Od wyniku walki zależy przyszłość wszystkich, nie tylko Europejczyków.

 

Głównym tematem tegorocznego komiksu jest tzw. Europejski Zielony Ład stanowiący jeden z głównych priorytetów Komisji Europejskiej w l. 2019-2024 i walka z zanieczyszczeniem powietrza oraz smogiem – postrzeganymi jako stanowiące istotny czynnik obniżający jakość życia w Polsce i innych państwach UE.

 

Autorzy
Przemysław Kłosin, urodzony w roku 1982. Jest samoukiem, który od dziecka rozwinął swój talent dzięki tysiącom szkiców. Pierwszym komiksem były Hipcie Ninja narysowane dla rodziny, gdy miał 8 lat. Po skończeniu technikum ekonomicznego kilkanaście lat pracował jako ilustrator i  animator dla wydawnictw edukacyjnych. Debiutował komiksem S-F Zaraza w czasopiśmie „Awantura 2.0”. Rysuje dla wydawnictw zagranicznych. Na rynku holenderskim debiutował komiksem Dark Souls w  znanym zinie „P@per”. W Holandii wydał również: Cell, Refugees oraz Cop Killer w wydawnictwie ComicWatch. Stworzył komiksy i okładki dla amerykańskiego wydawnictwa Zenescope – projekt Grimm Fairytales. W 2018 roku wziął udział w  antologii 100 na 100, z  okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W  2020 roku wydawca komiksu ze  świata Storm wyróżnił Przemysława, proponując mu  wzięcie udziału w  inicjatywie z  okazji 45-lecia serii. Podstawowym tytułem, nad którym obecnie pracuje, rozwijając serię, jest komiks Jylland wydawnictwa Don Lawrence Collection. W  tym samym roku podjął współpracę ze  znanym francuskim wydawnictwem Les Humanoïdes Associés.
Tobiasz Piątkowski, urodzony w roku 1979. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Laureat nagrody Koraka (Interkomix) dla najlepszego scenarzysty (2003) oraz Nagrody dla Najlepszego Polskiego Albumu Komiksowego MFKiG (2008). W roku 2019 odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za  działalność komiksową dla Muzeum Powstania Warszawskiego. Scenarzysta ponad dwudziestu albumów komiksowych (Bradl, Biegun, Pierwsza Brygada), licznych komiksów prasowych (seria 48 stron) i dziecięcych (Opowieści biblijne). Tobiasz Piątkowski Przemysław Kłosin Pracuje jako projektant i art director.

 

Ze wstępu:
Otaczający nas świat zmienia się; niestety nie zawsze na lepsze. Działalność człowieka, dotychczas stosowane metody produkcji i  styl życia wielu spośród nas, niekorzystnie wpływają na stan środowiska naturalnego, klimatu i zdrowia mieszkańców tak Europy, jak i  całego świata. Zanieczyszczenie powietrza – w coraz większym stopniu wynikające ze  stosowania przestarzałych paliw kopalnych wykorzystywanych do  ogrzewania domów i  napędzania samochodów – prowadzi do  powstawania smogu. Zjawisko to jest szczególnie dotkliwe w okresie jesienno- -zimowym, kiedy na intensywnie zurbanizowanych obszarach, których mieszkańcy w dużym stopniu polegają na własnych źródłach ciepła, przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza szkodliwymi pyłami. Oddychanie powietrzem skażonym tymi substancjami może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak nowotwory. Zanieczyszczenie atmosfery dwutlenkiem węgla i  innymi gazami cieplarnianymi odpowiada za globalne ocieplenie. Skutkuje ono wzrostem poziomu mórz i oceanów oraz anomaliami pogodowymi, takimi jak gwałtowne burze i tornada występujące w strefach klimatu umiarkowanego, ulewne deszcze i  powodzie. Postępujące zanieczyszczenie powietrza i wzrost globalnej temperatury skutkować będą nieodwracalnymi zmianami klimatycznymi, zmniejszeniem się różnorodności biologicznej środowiska naturalnego i,  w  przypadku zaniechania koniecznych zmian dotyczących tego, jak żyjemy, spadkiem poziomu życia wszystkich mieszkańców Ziemi. Ze względu na zmiany klimatyczne, niektóre obszary naszej planety mogą ulec wyludnieniu i  zatracić zdolność podtrzymania życia w ogóle.
Wspomniane środki przeciwdziałania tym radykalnym zmianom obejmują m.in. realizację głównego celu tzw. porozumienia paryskiego ONZ z  2015  r., które zakłada powstrzymanie wzrostu globalnej temperatury do 2100 r. do  maksymalnie 1,5°C. Państwa członkowskie UE przystąpiły do tego porozumienia, a Wspólnota zamierza wdrożyć założenia swojej nowej strategii – Europejskiego Zielonego Ładu. Zakłada ona znaczącą redukcję emisji szkodliwych substancji do 2030 r. i osiągnięcie do 2050 r. tzw. zeroemisyjności. Już teraz fundusze europejskie wspierają korzystne z punktu widzenia klimatu inwestycje – jak rewitalizacja zabytkowych kwartałów ulic w  Łodzi, czy zastąpienie autobusów napędzanych silnikami spalinowymi tymi wyposażonymi w  napęd elektryczny w Katowicach. Czasu na działanie pozostało niewiele. Przekonali się o tym europejscy bohaterowie z Paneuropy. Tym razem Pan Twardowski i  jego sojusznicy zmierzą się z nadnaturalnymi przeciwnikami chcącymi wykorzystać popełniane przez nas błędy i  przyspieszyć niekorzystne zmiany klimatyczne. Współpraca europejska i  budowanie nowego ładu na  fundamencie współdziałania i  porozumienia, tak w świecie rysunkowym, jak  i  rzeczywistym, może nas uchronić od katastrofy, której grozę tak barwnie zarysowali znakomici twórcy naszego komiksu – odpowiedzialny za scenariusz Tobiasz Piątkowski i autor rysunków Przemysław Kłosin. Czy zjednoczona  w  różnorodności Paneuropa ponownie zatriumfuje? Przekonajcie się sami!

 

Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Paneuropa Vs Smog

Dodatkowe informacje:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial