Asteriks. Złoty Menhir

Opis:

Uleczkaa38

Dziś mam przyjemność omówić niezwykle interesującą, zabawną, efektowną i przede wszystkim zaskakującą odsłonę słynnego cyklu o Asteriksie i Obeliksie, pt. "Złoty Menhir"! Zaskakującą z tego względu, iż opowieść ta powstała w latach 60-tych z myślą o nagraniu audio, nie zaś publikacji w tradycyjnej, komiksowej postaci. Jednak oto teraz mamy okazję poznać ją właśnie w papierowym, komiksowym wydaniu, które ukazało się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Egmont Polska.

 

Oto w galijskiej wiosce doskonale znanych nam bohaterów, nadchodzi czas niezwykłego poruszenia. Czas konkursu na najlepszą pieść galisyjskich bardów, w którym to wydarzeniu ma wziąć udział również Kakafoniks. Nagrodą w konkursie jest tytułowy "Złoty Menhir", do którego to zdobycia droga wydaje się być jednak bardzo daleka. Okazuje się bowiem, że zawody odbędą się w odległym Karnuckim Lasie, a jak wiadomo wojska Rzymian nie pozwalają na swobodne podróże. Na szczęście na towarzyszenie mu w tej wyprawie decydują się Asteriks i Obeliks, którzy zrobią wszystko, by bard dotarł bezpiecznie na miejsce. I tak oto czeka ich cała masa niezwykłych przygód...

 

Niniejsza pozycja stanowi sobą bardzo specyficzną odmianę komiksowej sztuki, gdzie to jedną stronę wypełnia tekst w postaci tradycyjnych opisów i dialogów, a drugą piękna i bardzo dużych rozmiarów, ilustracja. I wydaje się, że to jedyne i słusznie rozwiązanie, które zamieniło tekst radiowego słuchowiska w atrakcyjną, komiksową, tradycyjną opowieść. A tę wypełnia oczywiście wartka akcja, cała moc barwnych przygód, potężna dawka dobrego i bezpiecznego dla dziecka humoru, jak i też... muzyka! Muzyka, którą niekoniecznie byśmy zaliczyli dziś do miana pięknej i przebojowej, ale cóż... - o gustach się nie dyskutuje;)

 

Fabuła komiksu przedstawia się interesująco, gdy oto poznajemy najpierw okoliczności podjęcia decyzji o udziale Kakafoniksa w konkursie na najlepszą pieśń oraz towarzyszenia mu Asteriksa i Obeliksa, a następnie przebieg ich wspólnej podróży, masę przygód z konfrontacjami z przebiegłymi Rzymianami na czele, jak i wreszcie finalny efekt owych zawodów najlepszych bardów. To ciekawe, niezbyt skomplikowana, ale przy tym niezwykle zabawna relacja, która w mej ocenie oczaruje i zachwyci sobą każdego dziecięcego czytelnika - tym bardziej, że dobro oczywiście tu triumfuje!

 

Bardzo udanie przedstawia się również graficzne oblicze tej pozycji, które stworzył zmarły wiosną tego roku Alberta Uderzo. Otóż zaoferował nam on tutaj bardzo plastyczne, bajkowe, pociągnięte niezwykle lekką kreską, rysunki. Te grafiki idealnie wpisują się w całościowych charakter tej legendarnej serii - czy to za sprawą swojej techniki, czy też dobrego kadrowania, jak i oczywiście pięknych kolorów. Największe wrażenie wywarł na mnie rozmiar owych ilustracji, który jest imponujący, a przez to też i umożliwia nam czerpanie jeszcze większej radości z podziwiany tych rysunków.

 

Lektura tej komiksowej opowieści, to wielka przyjemność, wspaniała zabawa i uśmiech, który nie opuszcza nas choćby na chwilę. Śmiejemy się tu z losów naszych bohaterów, z doskonałego słownego humoru (tu należą się wielkie słowa uznania dla pana Marka Puszczewicza - tłumacza na polski język), jak i wreszcie z przezabawnych i mocno karykaturalnych ilustracji. Na deser mamy zaś piękny, wychowawczy morał o tym, że wiara we własne marzenia, siły i możliwości, przynosi zawsze oczekiwany efekt. To cenna nauka dla każdego dziecka, które będzie miało możliwość wczytywać się w ten tytuł.

 

Rzecz całą reasumując - komiks "Złoty Menhir", to znakomita, interesująca, przezabawna i ze wszech miar udana odsłona serii o dzielnych Galach, która nareszcie doczekała się swojej klasycznej, papierowej publikacji także i w naszym kraju. Wartka akcja, moc humoru, nietuzinkowi bohaterowie oraz piękne i zarazem fantastyczne spojrzenie na historię starożytną - to wszystko oferuje nam sobą ten tytuł, do poznania którego gorąco was zachęcam!

Michał Lipka

KONKURS PIEŚNI GALIJSKICH

 

Najnowszy „Asteriks” na polskim rynku to rzecz, którą trudno uznać za nową, bo jej pierwotna wersja pochodzi z roku 1967. Albumu nie da się też nazwać mianem komiksu, bo to kolejna w dorobku i autorów, i serii ilustrowana książeczka, która została wydana w formacie, do jakiego przyzwyczaiły nas komiksy z tej serii. Ale nie ma to najmniejszego znaczenia, bo jak każda z poprzednich publikacji o dzielnych Galach, tak i ta absolutnie warta jest poznania.

 

Galijscy bardowie przygotowują się do nie lada wyzwania: ma się bowiem odbić konkurs pieśni. Głowna nagroda w nim to tytułowy Złoty Menhir. Oczywiście Kakofoniks zamierza podjąć się tego wyzwania, ale Rzymianie zamierzają śledzić go nawet, jeśli mieliby w trakcie ogłuchnąć. Dlatego też naszego barda pilnować mają Asteriks i Obeliks. Ale czy będą w stanie wypełnić zadanie? I co czeka na nich w trakcie tego wyzwania?

 

Twórcy „Asteriksa” niemal od samego początku stawiali na podbijanie swoją serią różnych mediów. Zaczęło się to w roku 1965, cztery lata po wydaniu pierwszej przygody dzielnych Galów, kiedy to Goscinny napisał krótki tekst wyjaśniający jak Obeliks wpadł do kociołka. Rzecz z ilustracjami Uderzo pojawiła się na łamach magazynu „Pilote”, a dopiero lata potem wydano ją jako pełnoprawny album pt. „Jak Obeliks wpadł do kociołka druida, kiedy był mały”. W roku 1976 zaś obaj autorzy przygotowali film „Dwanaście prac Astriksa”, nakręcony na podstawie całkiem nowej fabuły, która nigdy nie doczekała się wersji komiksowej – i ten scenariusz, w formie ilustrowanej książki, także został wypuszczony na rynek wydawniczy. Potem powstał jeszcze jeden tego typu twór – „Tajemnica magicznego wywaru”, ale było to już dzieło innych twórców.

 

W międzyczasie jednak, w roku 1967 Goscinny napisał słuchowisko „Złoty Menhir”. Rzecz została nagrana na płyty, do których dołączono książeczki z rysunkami Uderzo. Problem w tym, że potem pozycja ta stała się niemożliwa do odnalezienia. Uderzo jednak chciał, by rzecz pojawiła się w formie albumu i wreszcie mamy okazję przeczytać całość w formie pasującej do wszystkich innych wydanych dotąd tomów. Ale, jak wspominałem, nie zmienia to faktu, że mamy tu do czynienia z kolejną udaną częścią niezapomnianej sagi.

 

Największym plusem albumu jest nie to, że raz jeszcze możemy czytać o naszych bohaterach, ale że znów – choć autor od lat nie żyje – całość napisał Goscinny. Jego humor, akcja, zabawne dialogi, satyra i tym podobne elementy sprawiają, że „Złoty menhir” czyta się wyśmienicie. Ma swój klimat, bawi, poucza i zapewnia świetną rozrywkę czytelnikom w każdym wieku. Na dodatek rzecz jest jak zawsze świetnie narysowana i ładnie wydana.

 

Miłośnikom „Asteriksa” polecać nie muszę, sięgną w ciemno. Przeciwników nie będę przekonywał – bo zresztą chyba seria ta swoich przeciwników nie posiada. A całej reszcie… Cóż, jeśli nie znacie serii, a macie ochotę na dobrą opowieść rozrywkową, poznajcie. Warto.

Opis Wydawcy

„Złoty Menhir” to historia napisana przez René Goscinny'ego i zilustrowana przez Alberta Uderzo. Została wydana w 1967 roku w formie płyty z książką i obecnie jest niemal niemożliwa do odnalezienia na rynku. Zgodnie z życzeniem Alberta Uderzo wreszcie jest dostępna dla wszystkich miłośników Asteriksa w formie ilustrowanego opowiadania, które uzupełnia albumową kolekcję serii.

 

„Asteriks” to seria francuskich komiksów, wymyślona w 1959 r. przez scenarzystę i mistrza humoru René Goscinny’ego oraz rysownika Alberta Uderzo, od chwili premiery w październiku 1959 roku na łamach magazynu „Pilote” podbiła serca najpierw Francuzów i Belgów, a potem – stopniowo – reszty świata, stając się jednym z fenomenów kultury popularnej XX wieku.

 

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Asteriks. Złoty Menhir

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: René Goscinny
 • Rysunek: Albert Uderzo
 • Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 11/2020
 • Tytuł Oryginału: Astérix: Le Menhir D’or
 • Tytuł Serii: Asteriks
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 48
 • Format: 216x285 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788328158863
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 22,99 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6 // 4/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial