Trawka. Jak Zdelegalizowano Marihuanę

Opis:

Uleczkaa38

Komiksowa opowieść o marihuanie... - prawda, że brzmi niezwykle intrygująco, zastanawiająco i ciekawie...? Oto z jednej strony temat ten wydaje się niezwykle kuszącym, z drugiej zaś ryzykownym, no bo jak można napisać i narysować historię o najbardziej zakazanej i zarazem popularnej roślinie na świecie...? Jak się jednak okazuje za sprawą dzieła Boxa Browna pt. "Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę" - można! Można, i to w bardzo atrakcyjny sposób, o czym postaram się was przekonać tekstem poniższej recenzji.

 

Pozycja ta stanowi sobą coś na wzór komiksowego reportażu, ukazującego światową historią marihuany, ze szczególnym ukierunkowaniem obrazu na Stany Zjednoczone. To właśnie na kartach tego komiksu poznajemy historię konopi indyjskiej, jej udziału w życiu orientalnych ludów, zastosowania w religijnych kultach, jak i wreszcie drogę dotarcia do Europy i Stanów Zjednoczonych. To swoisty wstęp do właściwej części relacji, czyli opisie historii zdelegalizowania marihuany w USA, która ma swój początek w latach 30-tych ubiegłego wieku. Wówczas to powstała nowa agencja DEA, na czele której stanął Harry J. Anslinger, który wykorzystując ów roślinę do walki z czarnoskórą i meksykańską ludnością swojego kraju, doprowadził do całkowitego zakazu używania marihuany, za którym to poszła wkrótce większość krajów ówczesnego świata.

 

Połączenie rozrywki z wiedzą - tak należy rozpatrywać niniejszą pozycję, która z jednej strony serwuje nam pokaźną porcję wiadomości na temat marihuany, jej odurzających właściwości, czy też historii obecności w życiu kolejnych społeczeństw, z drugiej zaś przedstawia cały proces delegalizacji tej rośliny, którego finalna postać w zasadzie pozostaje wciąż obowiązującą niemalże na całym świecie. Jednocześnie jest to również wyraźnie zauważalne wyrażenie opinii autora na temat słuszności owej decyzji. I jest tu z pewnością ciekawie, czasami bardzo naukowo, niekiedy zabawnie, ale też i niezwykle klimatyczne za sprawą ilustracyjnej szaty tego tytułu...

 

Sam scenariusz tej opowieści wydaje się być uporządkowanym, rzetelnym i potrafiącym przykuć uwagę czytelnika, który przyswaja kolejne fakty i informacje na temat obecności marihuany w życiu człowieka. To komediowa, przesycona karykaturą i ciętym dowcipem, relacja, która nas bawi, intryguje i siłą rzeczy też edukuje. Można też powiedzieć, że wciąga nas ta historia, przekonuje do tego, by odkrywać jej kolejne strony i cieszyć się tą lekturą. Oczywiście, jest to pozycja dla dorosłego odbiorcy, choćby z racji samej tematyki, ale też i wielu fragmentów, które były by trudne do odbioru dla dziecka.

 

Ilustracyjne oblicze tego tytułu stanowią bardzo proste, pociągnięte lekką kreską i znów mocno karykaturalne, rysunki. Wydaje się, że taki był jednak zamysł autora, by za pomocą symbolicznych obrazów oddać śmieszność decyzji ówczesnych władz Ameryki, które nie kierowały się troską o zdrowie swoich obywateli, ale cyniczną polityką. I te ilustracje właśnie to robią w inteligentnym stylu, za co też należą się słowa uznania pod adresem autora. Do tego mamy czerń i biel, które swoją kolorystyką nadają właściwego klimatu tej opowieści.

 

Czy to jest komiks dla każdego...? Z pewnością nie, gdyż nie zaintryguje on fanów fantastycznej akcji, czy też obyczajowych dramatów o życiu współczesnych nas. To raczej propozycja dla miłośników ambitnego komiksu spod znaku reportażu z komediowym akcentem w tle, którzy są ciekawi świata, jego absurdów i historii politycznej walki z uzależnieniem. Myślę, że to właśnie ta grupa odbiorców odnajdzie się najlepiej w tej lekturze.

 

Spotkanie z komiksem Boxa Browna pt. "Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę", zapewniła mi wspaniałą zabawę, znakomitą rozrywkę i zaskakujące spojrzenie na kwestię marihuany. To komiks, który przede wszystkim wyróżnia się na tle innych pozycji, przekonuje do siebie swoim specyficznym klimatem i zapada na długo w naszej pamięci. Z tego też względu oceniam ten tytuł bardzo wysoko, jak i też zachęcam was do sięgnięcia po niego z jak największym przekonaniem. Polecam - naprawdę warto!

Opis Wydawcy

Opowieść o jednej z najbardziej zmitologizowanych używek w historii ludzkiej cywilizacji. Towarzyszyła ludzkości od zarania dziejów jako święty element religijnych rytuałów, lekarstwo, środek odurzający albo wprowadzający w bitewny szał.

 

W 1519 roku na amerykański kontynent przywieźli ją konkwistadorzy, m.in. Hernan Cortés, którzy korzystając z żyznej gleby i dobrych warunków zakładali jej plantację, by plony sprzedawać z dużym zyskiem w Europie. Lokalna ludność, szczególnie z terenów dzisiejszego Meksyku, zaczęła ją jednak stosować jako używkę pozwalającą przyjemnie spędzać czas.

 

Gdy na początku XX wieku Meksykanie w poszukiwaniu pracy nielegalnie emigrowali do Stanów Zjednoczonych zabierali ze sobą trawkę, którą dzielili się z wykonującymi podobnie niewolnicze prace Afroamerykanami. Nie potrzeba było wiele czasu, by amerykańscy prawodawcy powiązali używkę z etnicznymi mniejszościami i tym samym uznali ją za równie niebezpieczną dla zdrowej społecznej tkanki, co one.

 

W opartym na faktach komiksie Box Brown przedstawia historię trawki i pokazuje, dlaczego w wielu miejscach na całym świecie stała się ona wrogiem publicznym.

 

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Trawka. Jak Zdelegalizowano Marihuanę

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Box Brown
 • Rysunek: Box Brown
 • Tłumaczenie: Marcin Wróbel
 • Wydawnictwo: Marginesy
 • Rok Wydania Polskiego: 4/2020
 • Tytuł Oryginału: Cannabis: The Illegalization Of Weed In America
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 256
 • Format: 148x208 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788366335684
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 39,90 zł
 • Druk: Czarno-biały
 • Ocena: 5.5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial