Czerwony Pingwin Musi Umrzeć! 2

Opis:

Uleczkaa38

Miłośników znakomitej, oscylującej na granicy absurdu, ale przy także inteligentnej i porywającej akcją, twórczości Michała Śledzińskiego, ucieszy z pewnością fakt, iż do sprzedaży trafiło właśnie najnowsze dzieło tego autora - komiks pt. "Czerwony Pingwin musi umrzeć II", które ukazała się nakładem Wydawnictwa Kultura Gniewu! Jak wskazuje sam tytuł, jest to kontynuacja losów przedziwnej załogi kosmicznego okrętu o wiele mówiącej nazwie - "Śpiący prosiak"...

 

Fabuła opowieści kontynuuje swoją relację o losach jakże specyficznego, gwiezdnego okrętu. Kapitan Budo, Momo de Momos, Bebetto oraz Wiśnia, po ponownym zjednoczeniu sił, postanawiają kolejny raz odzyskać z rąk kosmicznego pirata Papugaty, swój ukochany okręt. Szkopuł w tym, że ich plan opiera się - co nie powinno nas specjalnie dziwić, na improwizacji! I jak nie trudno się domyślić, każda podjęta rzez załogę decyzją stawia ich tylko wciąż w gorszym i trudniejszym położeniu, co nie przeszkodzi w tym, by ocalić ten przedziwny, kosmiczny świat i jego mieszkańców, przed wielką katastrofą. Oczywiście, po drodze nastąpi cały szereg małych katastrof..., ale to już osobny temat...

 

Michał Śledziński zaprasza nas tą opowieścią do spotkania z kosmiczną komedią absurdu, która zachwyca nas od pierwszych chwil swoim klimatem, specyficznym poczuciem humoru, niezwykłą wyobraźnią autora i emocjami. Tu nic nie jest takie, jakbym być powinno w klasycznej space operze - począwszy od mało inteligentnych, ale sympatycznych bohaterów, poprzez kosmiczną rzeczywistość ludzi i całej masy niezwykłych nacji, a skończywszy wreszcie na logice wydarzeń, która kieruje się swoimi własnymi prawami. Jednak to właśnie to sprawia, że lektura tego tytułu jest tak niezwykła i absolutnie nieprzewidywalną!

 

O scenariuszu tej opowieści nie można powiedzieć wiele, gdyż jej rozmach, rozdrobnienie na krótkie wątki i przede wszystkim moc zdarzeń, nie dadzą się wyrazić za pomocą kilku zdań recenzji. Najważniejszym wydaje się to, że są kosmiczne podróże, spotkania ze znanymi i zupełnie nowymi postaciami, wielkie kłopoty członków załogi "Śpiącego prosiaka" oraz komiczne sytuacje, które w zasadzie mają miejsce wszędzie i w każdej chwili. Co ważne, autor oferuje nam tutaj także świetną zabawę poprzez odważne i czytelne nawiązania do klasyki literatury i filmu, pozwalając sobie na odrobinę pastiszu i karykatury - no dobrze, więcej niż odrobinę. Całość tej historii wieńczy zaś finał, który każe zakładać to, że ciąg dalszy nastąpi!

 

Nie mniejsze wrażenie wywiera na nas ilustracyjne oblicze tego tytułu, które idealnie oddają sobą jakże charakterystyczny styl rysowania Michała "Śledzia" Śledzińskiego. To niezwykle płynne, pociągnięte lekką i prostą kreską, ale przy tym także spektakularne w swej finalnej postaci, rysunki. Cechuje je dbałość o każdy detal, ciekawe nachodzenie na siebie poszczególnych elementów obrazu, jak i też dobre kadrowanie. Do tego mamy bogatą, tęczową paletę kolorów, które czasami są aż tak mocne i wyraziste, że rażą nas po oczach, co też ma swój urok. I można pokusić się w tym miejscu o opinię, że autor ten znajduje się w ścisłej czołówce polskich rysowników komiksu.

 

Na plus należy zaliczyć z pewnością kreacje bohaterów tej opowieści, jak i obrazu jej niezwykłej, kosmicznej rzeczywistości. Co do postaci, to mamy tu przede wszystkim grono naszych fantastycznych, ludzkich i nieludzkich, członków załogi "Śpiącego prosiaka", którzy są na tyleż dziwni, specyficzni, nie koniecznie najbardziej inteligentni, ale przy tym i tak sympatyczni, że lubimy ich i cieszymy się możliwością przebywania w ich otoczeniu, od pierwszej chwili. Jeśli zaś chodzi o świat tego komiksu, to ten imponuje nam swoim rozmachem, ilością rozmaitych lokacji, czy też chociażby brakiem jakichkolwiek ograniczeń wyobraźni - np. na gruncie tworzenia potwornych, kosmicznych stworzeń.

 

Cóż niesie nam lektura tego komiksu...? Oczywiście przednią zabawę, świetną rozrywkę i moc uśmiechu. Naturalnie trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie jest to humor dla każdego, a raczej dla wysmakowanego i mimo wszystko inteligentnego odbiorcy, który odnajdzie tu i doceni wiele żartobliwych smaczków - m.in. właśnie w nawiązywaniu do ikonicznych dzieł popkultury. Co by jednak nie powiedzieć, jest to kawał dobrej, komiksowej i świetnie wykonanej pracy przez "Śledzia", co z pewnością warto docenić. "Czerwony Pingwin musi umrzeć II" to świetny komiks, do którego poznania gorąco was zachęcam!

Opis Wydawcy

Najnowszy komiks Michała „Śledzia” Śledzińskiego, autora słynnego „Osiedla Swoboda”, czy „Na szybko spisane”. Kontynuacja szalonych przygód załogi statku kosmicznego Śpiący Prosiak, który to statek wciąż jest w posiadaniu Papugaty, międzygwiezdnego łotra i pirata. Nasi bohaterowie - Budo, Momo de Momos, Bebetto oraz Wiśnia – znów spróbują odzyskać swoją własność, a przy okazji może uda im się również ocalić System i wszystkie zamieszkujące go stworzenia. Choć to wcale nie jest powiedziane.

 

Fantastycznie narysowany, pełen niesamowitych przygód, jednym słowem epicki „Czerwony Pingwin musi umrzeć” to list miłosny „Śledzia” do popkultury – animowanych filmów i seriali, gier wideo i oczywiście komiksów. W jego warstwie graficznej widać nawiązania zarówno do mangi, amerykańskich komiksowych zeszytów, jak i legendarnych albumów Tadeusza Baranowskiego.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Czerwony Pingwin Musi Umrzeć! 2

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Michał Śledziński
 • Rysunek: Michał Śledziński
 • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
 • Rok Wydania Polskiego: 8/2020
 • Tytuł Oryginału: Czerwony Pingwin Musi Umrzeć! 2
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 100
 • Format: 235x165 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788366128507
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 49,90 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial